| Andreea141bccb a întrebat:

Salut, mi-a întârziat menstruația o lună și o săptămână. Am făcut 4 teste de sarcina in decursul acestei luni dar toate au ieșit negativ, ultimul test a fost făcut la o luna după ce am avut ultimul contact sexual neprotejat și a ieșit negativ, ultimul test a fost făcut cu ShureChek am înțeles că sunt cele mai bune...
Câteodată mă înțeapă jos și câteodată mă simt balonată mă doare și spatele.
La început luni mi-a curs un lichid roz vreo două zile și s-a oprit acum aștept ciclul și nu mai vine...

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Mergi la un consult la ginecologie. S-ar putea sa fie o raceala sau o infectie pe care va trebui sa o tratezi/o boala cu transmitere sexuala.

1. Cauta un medic bun la privat

2. Folositi prezervativ pe viitor ca te fereste de boli cu transmitere sexuala si de sarcina nedorita

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate presupune ca ovarele tale pot fi afectate de sindromul ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv, nu reusesc sa dezvolte, sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis, bine stabilit si din acest motiv ciclul devine de tipul NEREGULAT cu lungimi imposibile de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi ci doar de cei interni. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE.
-- Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA sa, privind atat momentul in care va incepe menstruatia cat si anticiparea lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual. Asta se datoreaza faptului ca NU exista reperul fix (data ovulatiei) fata de care sa se poata calcula sau sa fie stabilita atat ziua de ovulatie cat si zilele perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca dereglare hormonala este importanta si din acest motiv toata activitatea hormonala din organism este afectata. O asemenea stare/situatie poate sa apara/sa se poate produce de regula din cauza unei activitati foarte proaste si incorecte a unei singure sau a mai multe glande endocrine.
De asemenea, alta caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA sa, care apare ca urmare a lungimii foarte diferite de la un ciclu la altul, mai ales atunci cand diferentele sunt foarte mari, uneori chiar si de multe saptamani, uneori de cateva luni. Astfel de modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data, se datoreaza dereglarii hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte /defectuoase a glandelor endocrine cum ar fi : tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, suprarenalele, etc.), glande care nu produc la timp cantitatile normale si in proportie procentuala echilibrata a hormonilor feminini esentiali, adica a estrogenului si a progesteronului. Deficientele hormonale provoaca ovulatii imprevizibile a caror urmare este producerea de menstruatii ori atipice, sau anormale, slabe cantitativ, de regula imprevizibile si imposibile de a fi exact/precis determinate. O asemenea situatie destul de neplacuta poate fi remediata umai/doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| ancaval a răspuns:

Păi mergi la un medic, posibil să fie o dereglare, noi nu avem de unde să știm, poate mai ai și alte afecțiuni, despre care nu ai spus nimic.
De ce stai așa?