| marianmf a întrebat:

O să vi se pară mai ciudat spre sfârșit. Eu în general nu vorbeam despre astea pe net, însă trebuie să discut cu cineva.
Scuzați dacă am greșit categoria, așa mi-a pus-o TPU din cauza unor cuvinte laughing

Sunt băiat, am 15 ani și cred că am devenit obsedat de masturbare. In ultimul timp am început să o fac la 2 sau 3 zile(o singură dată pe zi), nu mă pot controla.
Fac asta de mic. Înainte o făceam maxim o dată pe săptămână, de anul trecut am început de 2 ori, iar acum s-a ajuns aici.
Se pune la masturbare în exces? Cred că deja am devenit obsedat fiindcă nu mă pot controla.

Probabil voi primi răspunsuri gen să ies afară, chestii din astea, însă am descoperit că am niște probleme destul de grave cu coloana și port un corset milwaukee(din acela din ghips+niște chestii care-mi țin gâtul ridicat, pe alea nu le prea port). De când a început vara nu-l mai port des, nu mai suport, deși trebuie să-l port 23/24 h până merg la următorul control.
De vreun an stau numai în casă pentru acel corset. De rareori am ieșit în oraș cu corsetul pe mine. Acum m-am închis atât de mult în mine, încât nu mai știu nici cum să încep o discuție cu oameni?‍♂️
Toată ziua stau întins pe pat și stau pe Instagram/Youtube sau mă uit la seriale laughing) oricând mă gândesc sau văd ceva mai așa laughing) se întâmplă să mă masturbez, asta nu mereu. O dată la 2 sau 3 zile, o dată pe zi.
Aș putea să am vreo problemă pe viitor? Gen impotență sau la creșterea penisului sau psihice(sunt conștient că faptul că mă închid în mine e o problemă).

Penisul îl am uneori de maxim 5 cm în stare flască(după masturbare), iar apoi de maxim 7-8. E normal? rolling on the floor am tot felul de gânduri ciudate după masturbare.

A, am uitat să menționez că eu mă masturbez în acest fel: stau întins pe pat, pe burtă și o frec de pat până la ejaculare.

Mda... M-am gândit ca de acum când am tentația, să mă gândesc la lucruri urâte. Merge?

Deci, aș putea să am vreo problemă pe viitor?
Se pune la masturbare în exces? M-ar putea ajuta un psiholog?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce faci un act de masturbare, organismul consideră sperma ca fiind cea mai importantă parte din organismul tău, și face un efort maxim ca să o refacă. În cadrul acestui efort, toate substanțele nutritive din sânge sunt dirijate acolo în acest proces de refacere. Dacă nu se găsesc, ele sunt luate din alte organe, care suferă din cauza asta, de exemplu zincul organic. Această suferință nu o simți, dar ea îmbătrânește treptat și strică alte organe. Astfel sunt tot felul de așa zise cercetări științifice care spun ce benefică este masturbarea și că nu are nici un efect nociv asupra organismului, dar un adevăr spus pe jumătate este minciună. Astfel nu este nici un studiu care să arate că masturbarea excesivă este dăunătoare, deoarece efectele nu se văd imediat ci se acumulează la termen lung.

| doctorandus a răspuns:

Sadrian46 delireaza. Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un barbat matur o face cam zilnic, deci nu ai nici o problema, nicicum nu o fac in exces. Marimea probabil o sa mai creasca se spune ca pana pe la 16 ani.
Insa faza cum stai toata ziua in pat, iti pot creea probleme psihice, de socializare/integrare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci din ce ai zis tu am înțeles ca te masturbezi de 3 ori pe săptămână. E perfect normal, obsedat însemna altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam si eu aceeasi problema, eu tot evitam asta adica cand ma gandeam la asta imi puneam mana la penis si il atingeam si nu imi mai venea. Poti sa te uiti la un serial sau sa te joci ceva pe calculator ca sa uiti.

Dar pe mine ma remarcat ceva foarte tare tu ai spus ca ai penisul de 8 cm la 15?

Eu sincer nu prea cred asta eu la 10 ani il aveam atat...

| AZKE a răspuns:

E normal pentru un baiat(cred) dar încearcă să vorbești cu oameni pe insta laughing)) macar atunci când o să poți ieși afara sa ai cu cine