| Roberrt21 a întrebat:

Salut, ovulele moarte pot iesi printr-un lichid maroniu amestecat cu sange sau ceva de genul? I-a venit ciclul pe 3 si astazi i-a aparut acel lichid maroniu probabil este ovulul, nu? E normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce ovulul este eliberat din foliculul ovarian, intruna din cele 2 trompe uterine migreaza in decurs de 1-2 zile de-a lungul trompei uterine pana in uter. Daca NU exista spermatozoizi care sa fecundeze ovulul in decursul celor 8-12 ore (maxim 12-24 de ore), adica timpul cat este viabil (apt de a fi fecundat), acel ovul nefecundat intra intr-un proces de imbatranire accelerata si din acest motiv in 2-3 zile din cauza degenerarii complete intra in colaps, ''moare''. si se destrama. O aparte a resturilor provenite din ovul dispare fiindca este resorbit de tesutul endometrial care ''tapiseaza'' peretele intern al uterului, iar o alta parte a fostului ovul se ataseaza de endometru si va produce pana in preziua urmatoarei menstruatii hormonul progesteron. In concluzie, pur si simplu ovulul dispare din uter cu circa 10 zile inainte de ziua de pornire a menstruatiei. In timpul menstruatiei este eliminat un amestec complex format din sange, tesut endometrial, resturi de vase de sange, mucoase si mucilagii si substante cum ar fi cele anticoagulante si prostaglandine. Acest amestec daca este eliminat lent, intr-un timp putin mai lung, isi modifica culoarea de la rosu deschis in maroniu, brun inchis sau chiar negricios din cauza procesului de oxidare. Multa sanatate!