| izbeaaa77 a întrebat:

Salut, pot exista spermatozoizi in lichidul preejaculator dacă în ziua respectiva nu a avut loc ejaculare si a urinat oricum înainte de actul sexual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

CATEGORIC NU exista spermatozoizi in lichidul preejaculator in situatia amintita. Lichidul preejaculator se poate CONTAMINA in interiorul uretrei prin amestecarea sa cu resturile de sperma care au ramas dupa o ejaculare care s-a produs cu 2-4 ore mai inainte si pe urma barbatul respectiv NU a urinat intre timp.
In urma urinarii in uretra penisului intotdeauna raman resturi de urina care fiindca are o anumita aciditate creaza in interiorul uretrei un mediu cu pH acid, care este si ''toxic'' si impropriu vietii spermatozoizilor si din acest motiv in cazul in care ar fi ramas eventualii spermatozoizi, acestia nu vor putea supravietui in asemenea conditii. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu!
Lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi doar daca barbatul a ejaculat cu maxim 4 ore inainte si nu a urinat intre timp.

| Kalibi1327 a răspuns:

Nu, nu contine numa daca ati facut sau a făcut înainte si nu a mers la baie