| anonim_4396 a întrebat:

Recent am avut o "joaca " cu prietena mea. Mi-am frecat penisul de zona ei intima nimic altceva fara penetrare (ea fiind virgina ) Penisul era complet uscat. Sunt sanse sa fi ramas insarcinata, este ingrijorata.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti pui urmatoarea intrebarea si anume; daca joaca voastra a avut loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual a partenerei tale. Este cunoscut faptul ca NUMAI in perioada fertila poate sa ia nastere/sa se formeze o sarcina. Insa din descrierea facuta in intrebare, se poate trage o concluzie care probabil este si cea corecta; posibilitatea de a se forma o sarcina se situeaza sub 3-5% chiar daca v-ati jucat in perioada fertila fiindca a lipsit sperma. Deoarece nu aveti cele mai elementare informatii cu privire la mecanismul prin care se poate produce/naste o sarcina citeste cu multa atentie urmatoarele informatii fiindca se pare ca iti vor fi de folos si inca foarte repede : Din totalul celor circa 28-30 de zile ale unui ciclu menstrual normal, doar in cele 3-4-5 zile care reprezinta perioada fertila a ciclului respectiv, se poate forma o sarcina. In restul zilelor chiar daca ajunge sperma in vagin, teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). Nu ar strica ca pe viitor sa fiti mult mai circumspecti si cat se poate de responsabili in tot ceea ce faceti, cand veti ajunge in situatii similare/asemanatoare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a avut loc o penetrare si o ejaculare in vagin nu poate fi gravida.

| seth2016 a răspuns:

Nici daca era in perioada fertila nu sunt sanse sa fi ramas insarcinata in situatia descrisa de tine.

Ati fi mai putin ingrijorati daca ati citi despre cum se fac copiii: http://www.mamicamea.ro/preconceptie/cum-se-fac-copii.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ramanea insarcinata doar in cazul in care penisul tau i-ar fi penetrat vaginul si ai fi ejaculat inautru. Dar chiar si asa era putin probabil sa ramana, deoarece trebuie sa se intample in perioada fertila din cate stiu eu.

| Nimeni10 a răspuns:

La ce naiba pui intrebarea asta, nu avem de unde sa stim!

Răspuns utilizator avertizat
| MarcelAbagiu a răspuns:

Medicul ginecolog cu siguranţă te poate ajuta!

| JustBaby24 a răspuns:

Buna. Nu ai nici o sansa sa fi ramas insarcinata te asigur. Funda?