| myha_5131 a întrebat:

Salut, stie cineva cum a aparut Twilight? (Sunt mai multe parti...)
Care a aparut primul...Twilight New Moon sau Eclipse? (Daca mai sunt va rog sa le precizati)

Funda si scuze categoria!

Răspuns Câştigător
| Alexandra_8691 a răspuns:

Hei!
Primul a fost Saga Amurg dupa aceea New Moon si abia dupa aia Eclipsa.Anu asta in noiembrie va apara Breaking Down(Zori de Zi).
Viata unei adolescente pe nume Bella ia o turnura diferita din momentul in care se muta in oraselul Forks-Washington, pentu a locui cu tatal ei. Initial, totul i se parea deprimant, pentru ca trebuia sa se acomodeze cu noua locuinta si cu noii colegi, insa la scurt timp il intalneste pe misteriosul si seducatorul Edward Cullen. Acesta se indragosteste de ea, insa are un mare secret de ascuns, care le pune in pericol relatia – el si familia lui sunt vampiri care au renutat la vanatul oamenilor.

Bella afla secretul lui, dar nu realizea ca isi risca viata continuand aceasta relatie. Totul se complica atunci cand dusmanii vampiri ai familiei Cullen apar si vor sa o vaneze pe Bella.
Merita sa'l vezi sincer.Eu la'm vazut de 4 ori fiecare parte:*
FUNDAsmug?

3 răspunsuri:
| LostLady a răspuns:

Primul a fost "Twilight" ("Amurg"), al doilea "New moon" ("Luna noua"), al treilea "Eclipse" ("Eclipsa"), iar al patrulea (adica "Breaking dawn") o sa apara in cinema anul asta.

| BellsC a răspuns:

Twilight(abia a sosit Bella in oras si il cunoaste pe Edward Cullen,despre care credea ca e ceva ciudat la el afla ca`i vampir si continua sa fie cu el, mai tarziu apar niste vampiri care tot vanau oameni si se inatlnessc cu Familia Cullen si Cu Bella la basball au simtit ca Bella e om si a vrut s-o atace, dar culleni s-au opus si asta i-au starnit pe cei 2 vampiri si pe vampirita. James unul din vampiri obsedat de vanatoare o vaneaza pe bella, dar edward si fam lui il omoara. Dupa ceilalti doi dispar.
New moon-bella implineste 18 ani si vrea neaparat sa se transforme in vampir, crezand ca va imbatrani si edward nu o va mai dori.La petrecerea de 18 ani bella se taie in hartia de cadou si Jasper fratele vitreg a lui edward nu se poate stapani si o ataca,dar ceilalti reusesc sa-l calmeze.Edward si ceilalti parasesc orasul. Edward ii spunce bellei ca nu o mai iubeste,dar aici minte caci crede ca alaturi de el este in pericol si o paraseste ca s`o salveze. Iubita lui James Victoria il pune pe celalalt vampir Laurent sa o atace pe bella, dar aceasta este salvata de Jacob prietenul ei cel mai bun si de haita lui de varcolaci, Bineinteles ca bella nu a stiut cine erau lupii.Mai tarziu afla ca este jacob si pretenii lui.Pe la sfarsitul partii asteia alice sora lui edward prevede viitorul si o vede pe bella ca sare in apa, crezand ca doreste sa moara dar Bella dorea adrenalina caci numai atunci cand era in pericol il vedea pe edward si il vroia mereu. Edward se duce la FamiliA Volturi.in Italia la Volterra. Volturii erau un fel de regi, cei mai batrani vampiri.Acestia nu doreau sa-l omoare pe Edward crezand ca o putere ca a lui nu merita irosita(avea talentul de a citi gandurile celorlalti mai putin pe ale bellei). Alice pleaca in forks si ii spune bellei acestea pleaca in Italia si il salveaza. volturii cred ca fata stie multe si vor s`o omoare dar alice le arata ca in viitor ea o va trans pe bella si aceasta va fi vampir.Acestia ii trimite acasa sa se pregateasca.La sfarsit edward si familia se intorc iar bella ii pune sa traga la sorti cine vrea sa faca si ea parte din familia ca vampir. Edward si cealalta sora a lui rosalie aleg nu Ceilalti da
Eclipsa(continuarea...victoria isi creaza armata de vampiri sa-i distruga pe culleni, dar acestia se aliaza cu varcolacii sa o apere pe bella.Bella accepta sa se marite cu edward daca acesta va fi cel care o va transforma si nu alice. Volturii isi trimit cativa din slujnici sa vada ce se petrece in Seatle un oras apropiat de forks.Deoarece victoria isi crea o armata omora multi oameni.Vampirii vad ce face victoria dar nu o opresc ci pleaca in forks, dar ajung dupa ce lupta cu victoria s-a terminat si varcolacii au plecat caci un aranjament intre ei nu se putea face era interzis sau ceva de genu iar Edward o omoara pe victoria.
Breaking down(contine 2 parti una va fi difuzata in cinematograf in 2011 iar cea de-a 2 in 2012)
Edward si bella fac planuri de nunta se casatoresc si mai tarziu bella ramane insarcinata.Copilul crestea in burta ft repede iar Edward vazand ca bella sufera decide sa l puna pe tatal sau, carlisle sa faca orice sa nu se nasca, dar bella refuza.
Edward aude gandurile copilului si vazand ca acesta nu vrea ca mama sa sufere incepe sa l iubeasca si sa l doreasca.Se naste mai tarziu dar la nastere bella e gata sa moara edward o musca si o transforma. Volturii afla de la o vampirita numita irina sau irma ca copilul numit reneesme carli(bella combina numele rene al mamei sale cu esme numele mamei adoptive a lui edward si carli de la charlie numele tatalui bellei si carlisle tatalui lui edward.
Volturii apar in scena spunand ca fetita trebuie sa moara dar alice si jasper (fratii lui edward)pleca din oras si ajung la timp cu un vampir pe jumate om jumate vampir cum era si fiica bellei.Acesta nu e un pericol si volturii pleaca lasandu i in pace pe culleni, inainte de asta multi vampiri se unesc cu culleni ca sa se lupte cu volturii in caz de batalie.Reenesme creste repede in cateva zile era deja mare si am inteles ca la 15 ani arata de 20-25. Jacob prietenul bellei era indragostit de bella si se opunea relatiei cu edward dar dupa ce aceasta naste pe reenesme isi da seama ca nu e indragostit de bella si ca de fapt sufletul pereche este fiica ei.
Pentru varcolaci sufletul pereche este o fiinta de care nu neaparat de indragostesti ci poti fi orice pentru aceea fiinta fie frate tataprieten sau iubit. Tatal bellei se despartise de cand ea era mica de mama sa.Bella locuise cu mama dar aceasta se recasatorise si bella a venit la tatal sau pentru o lunga perioada sau cel putin pana cand mama venea din calatoria ei. Dupa ce l cunoaste pe edward nu vrea sa plece astfel ca la sfarsitul sagai bella intrerupe legatura cu mama si tatal sau vede ceva schimbat dupa nastere la fiica lui dar nu o obliga sa i spuna ce s-a intamplat ci doar ca aceasta sa nu plece din viata lui fara sa i spuna.Pe parcursul sagai bella a plecat de acasa ba sa se apere de james,ba sa plece in Italia si toate astea fara sa i spuna tatalui.
Eu ti-am povestit ceea ce se intampla in toate partile ca sa ti dai seama ca trebuie sa vezi filmele si sa si citesti cartile pentru ca sunt nemaipomenite A si sa citesti si inca o carte numita soarele de la miezul noptii(midnight sun)asta este o carte pe care autoarea a vrut sa o publice din perspectiva lui edward caci pana acum cartile erau povestite de Bella, iar autoarea vroia sa o faca si din partea lui edward insa cineva ia postat pe net lucrarea si a renuntat, dar poti citi decat cele 12 capitole, ca sunt minunate.
Am uitat sa-ti spun ca poate nu stii familia lui edward era alcauita din Esme care ii era mama adoptiva, Carlisle tatal sau adoptiv care la si transformat cu multa vreme in urma cand acesta era bolnav carlisle a transformat`o si pe esme care pierdu-se copilul si vroia sa se sinucida.Alice o fata transformata de alt vampir Rosalie care fusese batjocorita de iubitul si prietenii sai Jasper care era vampir din cauza unei femei VAMPIR BINEINTELES si Emmet care a fost muscat de ursi dar rosalie la gasit si i la dus lui carlisle sa-l ajute.Desi sunt frati vitregi in ochii lumii ei sunt si impreuna Alice cu Jasper Emmet cu Rose. Edward era singur si dorit de multe fete dar vazand ca nici nu le priveste renuntasera fiind invidioase pe bella.Colegii de scoala ai lor vazand ca-s frati vitregi si ca sunt si impreuna cred ca sunt ciudati mai ales din felul in care erau perfecti in toate punctele si la frumusete si la inteligenta si la cumintenie, erau niste genii.
Scuze ca nu am scris cu semne de punctuatie dar robotelul spunea ca nu le poate posta.winking

| didi_6609 a răspuns:

- amurg
-new moon
-breaking down
-eclipse