| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stiu, stiu o sa radeti de mine.Am si eu nevoie de ajutorul vostru.Am 19 ani. Am fost impreuna cu o fata mai mult de 1 an impreuna, ne certam aproape zilnic, intr-un timp un baiat tot ii dadea mesaje in fiecare zii Sa iese cu ea, niciodata nu-i raspundea. Timp de 5-6 zile in fiecare zii, hai sa iesim afara, tot asa ii dadea mesaje, i-am spus suna-l spune-i sa nu te mai caute sa nu-ti mai dea mesaje, o spun ok o sa-l sun. Urmatoarea zii, o sunat-o, haide sa iesim afara m-am enervat si m-am despartit de ea, i-am spus sa ramana cu el m-am enervat tare.Or trecut aproape 2 luni de cand suntem despartiti vorbim cate putin asa din cand in cand si imi vorbeste foarte urat.Ma iubea foarte mult inainte chiar foarte mult Am incercat sa ma impac cu ea, dar nu mai vrea..pe motivul ca nu ma mai iubeste..Cum e posibil? Cum este posibil sa o uit, mereu ma gandesc la ea, si o vreau cu orice pret. Spuneti-mi o modalitate prin care sa o uit.Am incercat sa am alte relatii cu diferite fete, si mai frumoase dar nu pot, ma gandesc numai la ea.nu pot saruta alta fata. Vreau sa o uit pentru ca nu ma mai vrea in viata ei, si imi face rau. Sper ca nu luati in gluma ce am spus.As dorii niste raspunsuri serioase de la oameni care au mai trecut prin asa ceva, nu pustani de 15 ani.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu vad nici un motiv de ras,dimpotriva!
Te-ai despartit de fata ta draga, suferi mult si incerci s-o uiti...
Ceea ce ma impresioneaza foarte mult este faptul ca vrei s-o uiti, nu sa te impaci cu ea, o dovada clara ca esti realist si matur!
Cei mai multi si mai slabi ar fi cautat solutii sa se impace, nu sa uite!
In tine a prins radacini hotararea s-o uiti si cauti doar modul in care ai putea reusi asta.Este primul pas spre reusita!
Este un proces lung si greu,totusi,nu poti scoate atat de usor din suflet,o persoana care ti l-a umplut pana la refuz atata timp!
Ai incercat sa iesi cu alte fete si n-a mers, sunt asa-zisele relatii tampon, care doar tamponeaza rana, nu o curata si nu o vindeca, ea ramane acolo unde e sangeranda si complet deschisa.Si parca doare si mai tare...
Ti-au ramas insa,si alte metode,pe care ti le voi propune in continuare.
Ai putea sa incerci cu incapatanare sa-ti tii mintea ocupata tot timpul si sa refuzi sa te gandesti la nefericirea ta(iesit cu prietenii,filme,lucru incontinuu,citit,sport,munca fizica,sala,un hobby nou,etc),ai putea sa negi in tine tot ce a fost frumos intre voi,sa persiflezi si sa ironizezi tot,sa reduci la zero orice a insemnat ceva in fosta voastra relatie(vei reusi numai daca ai inima de piatra si o disciplina de fier) sau ai putea sa nu uiti nimic si sa plangi daramat zile,saptamani si luni in sir,inchis in casa pana cand,ajuns la ultimul stadiu de degradare sa realizezi ca esti ticnit si ca puteai folosi tot timpul asta pierdut in scopuri mai bune,voi oricum v-ati despartit si jelania ta nu o va aduce inapoi!
Le poti incerca pe toate,deodata,rezultatul va fi cam acelasi,vei obtine doar o mica usurare si durerea din tine va continua sa navaleasca mereu!
Ceea ce trebuie cu adevarat sa faci este sa privesti despartirea ta ca pe ceva pozitiv.
In tot raul este si un bine,o stii si tu,la fel de bine ca mine.
Si care ar fi binele in cazul tau?
Faptul ca esti liber din nou,faptul ca ai in fata zeci,sute de posibilitati si libertatea sa alegi oricare din ele,dar cel mai important este faptul ca esti liber sa te cunosti pe tine,sa afli cine esti TU si ce doresti cu adevarat in viata,in asa fel incat sa nu mai faci nici o alegere care sa te dezamageasca!
Stai de vorba cu tine si afla.Ce iti doresti cu adevarat,cum intelegi sa reusesti in viata,ce ceri de la cei din jur,de la femeia iubita,cum doresti sa se comporte cu tine...fa-ti un plan personal,un plan de viata,clar,deslusit si lamurit!
Si lasa timpul sa hotarasca in ce moment se va sfarsi suferinta ta de acum sau,macar,o va micsora!
Pentru ca o despartire e ca limba romana,o vorbesti de cand te-ai nascut,pleci intr-o tara straina,ai vorbi-o dar nu te intelege nimeni, asa ca, incet, incet, incepi si tu sa vorbesti limba celorlalti.Nu inseamna ca ti-ai uitat limba,o vorbesti,dar in cativa ani te vei trezi ca faci mici greseli,si daca pui suficient timp intre tine si ea,in cincizeci de ani de exemplu,o vei vorbi cam greu,dar nu o vei fi uitat! E imposibil!
Asa e si o despartire,ti-amintesti tot mai putin,rana se inchide in timp,dar cicatricea ramane.
Aduna-te si cauta binele,in toata durerea ta,investeste in tine!
Fie ca plangi,fie ca muncesti pana cazi jos,orice ai face, ocupa-te de tine si investeste in persoana ta, tu esti cel ranit, tu trebuie sa-ti porti de grija si sa devii un om intreg, complet!
Si totul va fi bine!

| Zenithf a răspuns:

Ai dat dovada de foarte multa incredere si de foarte multa dragoste. Felicitari!
Dupa felul in care ai renuntat la ea, nu stu cum ai crezut ca mai poate fi vorba de impacare.
Acum, cel mai bine ar fi sa ai alte preocupari, sa uiti pentru o vreme de fete si afacerile amoroase, si asa, incetisor, vei trece peste.

| fabiola a răspuns:

Asa e prima dragoste! Cu timpul cauti si altceva:potrivire in ganduri si decizii, respect, incredere, pasiuni comune! Tachinarea va deveni o copilarie.De un lucru trebuie sa tii cont:nu fa comparatii, nu incerca sa faci un model din prima dragoste pentru ca fiecare om este unic. Daca vei face asta intr-adevar nu vei mai gasi pe nimeni ca ea si nici macar pe ea pentru ca timpul ne schimba.Bafta si sa iubesti frumos!

| RAY a răspuns:

Eu isi dau sfaturi din propie experienta
1 nu nega ca o iubesti, negarea e o prostie foarte desa oua barbatilor
2 nu te izola de prieteni, incerca o relatie noua
3 vorbeste cu cineva despre sentimentele tale nu ti le inchide in tine, exprimati sentimentele trebuie e imporatant
si fa sport, manca sanatos, fa sex asta e important, si in timp o vei uita data viitoare ai mai mare grija pe cine alegi in timp i vei uita iubirea dar nu pe ea

| neutrino a răspuns:

Viata, trecutul tau, nu ai cum sa-l uiti. Timpul estompeaza partial aceste dureri.

| Dariusuu a răspuns:

Uitarea necesită timp, aşa că lasă timpul să rezolve lucrurile. Tu mai ai sentimente pentru ea, nu te mai gândi la ea şi aşa sentimentele vor dispărea.

Încearcă să mă contrazici.

O zi perfectă îţi doresc.

| Danysan a răspuns:

O sa primesti un raspuns nu de la un pustan si ar fi Bine sa citesti cu atentie.Nu exista varsta pentru iubire si propleme in Dragoste.Inimii nu ai cum sa ai dictezi sau pentru cine sa bata. Gandeste-te ca ea nu te-a meritat si poate chiar nu te mai Iubeste.Nu trebuie sa o fortezi.Tu ai incercat dar daca ea nu vede cine ii vrea Binele las-o in ale ei amice.E greu la inceput pentru ca te obisnuiesti cu persoana respectiva dar trebuie sa te gandesti ca nu e unica fata pe care o poti Iubii.Important ar fi sa incerci sa te implici in tr-o Relatie -e cel ami recomandat, sa ai pe cineva aproape.Cineva spunea big grinaca te prefaci ca Iubesti o sa ajuti sa Iubesti acea persoana fara sa vrei! Ocupa-ti timpu cu alte lucruri si da dovada de maturitate.Stiu ca e greu si te doare, mai ales ca tu nu ai gresit cu nimic, dar nu ai cum sa o, obligi. Fetele sunt uneori..mai bine aleg raul decat binele. Unele prefera sa se certe si sa se agite singure daca au o Relatie Buna pentru ca asa s-au obisnuit si un Baiat care le Iubeste si le pretuieste li se pare plictisitor.Doresc sa sufere (nu rade ca stiu pe unele din astea)sa aiba o Relatie agitata si asta denota tampenie si ipocrizie la nivele de retard.Nu merita sa Suferi pentru o fata careia nu i-ai gresit cu nimic si ea a inceput sa faca nazuri.Viata e lunga si ai timp sa cunosti multe fete asa ca mareste-ti aria de cautare si experimenteaza tot ce intalnesti. Important e sa vb si sa intalnesti fete noi.

| unknøwn a răspuns:

Ideea e că ţie nu ţi-e dor de ea.
Ţi-e dor de tipul naiv ce erai când erai cu ea. Deci de TINE cel vechi ţi-e dor.
Acceptă faptul că te-ai maturizat şi nu rămâne blocat în trecut, pentru că faci o mare greşeală.
Nu-ţi face nici-un rău. Îţi faci singur.
N-ai cum să o uiţi când tu o vrei cu orice preţ.
Ori vrei s-o uiţi, ori nu vrei.

Dacă vrei s-o uiţi, e foarte simplu, ţine doar de timp. Care poate să dureze 2 săptămâni, poate să dureze ani. depinde de tine şi de cât de repede treci mai departe. Rămânând blocat în trecut, nu faci decât să prelungeşti agonia.

Sau 2. Nu vrei s-o uiţi. Atunci nu înţeleg de ce te mai plângi.

| motan444 a răspuns:

Ba du-te si rupei capul aluia de ii dadea msg parerea mea

| Dragonasul1 a răspuns:

Eysan. Tocmai am precizat mai sus, ca vreau raspunsuri de la niste oameni seriosi, nu de la copii de 12 ani, care nu au nicio tangenta cu viata. Trebuia sa mai citesti odata. Toti mi-or raspuns frumos, ajutandu-ma, iar tu te bagi aiurea ca tamponu'-n. Stai in banca ta. Nu am nevoie de raspunsurile tale nefolositoare. Va multumesc baieti, apreciez mult. O sa incerc unele lucruri.