| Paqiuman a întrebat:

Sunt nou pe aici si am nevoie de putin ajutor.
Cunosc o fata cu care am fost colegi in generala, in primii ani nu prea ne vorbeam, doar chestii legate de scoala. Totul a inceput in clasa a 8-a, cand mi-a dat cerere pe facebook si ma mai intreba ce fac, doar convorbiri mici casual, nimic iesit din comun. Avea obiceiul sa imi zica "Ce faci colegule?" iar eu ii raspundeam cu: "Bine colego" chestii normale. Dupa alta perioada de timp, cam pe la finalul scolii, ea nu imi mai zicea "colegule", incepuse sa ma porecleasca "cole" asa ca si eu am poreclit-o la fel. De atunci suntem "cole", pastram legatura de colegi, ne aminteam de faze din generala si alte chestii, radeam pe seama lor etc. De cand am inceput clasa a 9-a adica in 2014 am inceput sa ne intelegem din ce in ce mai bine, vorbeam despre diferite subiecte, imi povestea de colegii si profii de la liceu, incepuse chiar sa imi ceara sfaturi in privinta iubitilor, nu stia cum sa scape de unu sau imi arata conversatii cu toti care incercau sa fie cu ea, radeam pe seama lor. (Ea e genu de fata careia ii plac baietii mai mari crezand ca sunt mai copti la minte, s-a invatat ca majoritatea sa o plimbe cu masinile etc). Asta vara isi facuse un iubit de vreo 22 de ani cam asa, era topita dupa el, o plimba ala peste tot, chiar incepusem sa ma cert cu ea pentru ca nu imi mai dadea importanta, era indiferenta. Pana la urma incepuse sa se desparta, ba sa se impace iar cu ala etc, avusese o perioada cand era sa isi piarda si virginitatea cu ala, am sfatuit-o si i-am zis ca nu e bine etc ca e prea mica. Prin octombrie s-a despartit definitiv de el, a stat o perioada singura, ii parea rau ca a fost asa de indiferenta cu mine etc, eu eram indiferent cu ea la randu meu, vedea si ea ce inseamna sa fi dat la o parte, se supara pe mine ca eram eu suparat pe ea laughing Noi doi suntem foarte apropiati, a ajuns sa imi zica secrete pe care nici iubiti ei nu le stiau, abia stia maicasa, adica isi pusese un pierce in buric, ei ii mai plac si tatuajele, acuma si-a facut vreo doua, asta vara ne gandeam la un tatuaj cu noi, sa scrie ori "cole" pe mana ori litera "c" pe gat, inca ne gandim la tatuaj. Suntem ca doua picaturi de apa, practic ne iubim dar nu am incercat sa fim impreuna, ea zice ca e mai bine asa, pentru ca isi schimba iubitii, pe mine nu vrea sa ma faca iubit si dupa aia sa scape si de mine. Cam de anul asta, 2016 s-au schimbat niste lucruri, eu m-am cam indragostit de ea, mica de statura, ochii verzi, nici slaba dar nici plinuta macar, un corp gingas perfect cu forme destul de interesante, nu faptul ca arata cum arata m-a facut sa ma indragostesc de ea, ci faptul ca avem aceasta legatura, deci aveam propriul nostru limba, ne plac aceleas lucruri, visam sa calatorim in aceleas locuri, practic din emoticoane noi putem sa ne spunem unul altuia cum ne simtim ba chiar mai mult. Am vorbit cu ea, i-am zis ce simt, am intrebat-o daca sunt in friendzone, mi-a zis ca nu. Ea nu ar cam vrea sa fie cu mine, de fapt imi zica ca nu poate, desii ii place de caracteru meu de numai poate. Ea e obisnuita cu baieti mai mari zice ca nu poate fi cu cine de varsta ei, i-am demonstrat si i-am aratat "cadouri" sentimentale gen videouri facute de mine cu poze deale ei si mesaje dragute, chiar am reusit de cateva ori s-o fac sa planga de bucurie. Stie ca o relatie serioasa ar putea s-o aiba numai cu un baiat cu comportamentul meu. Desi este cum este, adica imi zice ca nu poate, mi-a dat si motive, i-am demonstrat ca greseste, usor usor cred ca mi-ar da o sansa, dar nu sunt sigur, ar putea sa apara unu imd care sa ii fure mintile si sa raman iar fara ea, sa fiu cole al ei care ii da sfaturi si il iubeste. Sincer mor dupa ea, cum as putea sa o fac sa isi schimbe modul de gandire, gen ma refuza dar nu in modu de: "Pleaca de aici, nu vreau, nu vreau" e mai mult: "Nu stiu colee, nu pot cu tine sa fiu, ai dreptate, in tot ceea ce spui, dar nu stiu ce sa mai zic..." eu cred ca este nehotarata, ii frica de faptul ca nu am mai fi "cole", suntem mai mult decat cei mai buni prieteni, ei nu stabilesc sa isi faca tatuaje cu porecla lor comuna, cu alintul lor propriu. Ce parere aveti si cum credeti ca as putea sa transform din ce e mai sus intr-o relatie frumoasa? E primul post, nu vreau hateri, thx big grin

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Dude, e clar că e ceva acolo. Adică pe lângă faptul că vă înțelegeți bine, cred că te și place, într-un fel. Doar că, ea nu vrea o relație stabilă, le preferă pe cele pasagere.
Nu mai gândi sacadat, dacă o să insiști în continuare o s-o pierzi. Încearcă să-ți vezi de treaba ta, fă-ți relațiile tale, dar păstrează legătura cu ea, totuși, nu atât de des.
Cum am zis, te place într-un fel, dar nu există "scânteia aia" care să o facă să te vrea. Asta se poate întâmpla în 2 moduri: Continui ca până acum, iar teoretic, dacă totul merge bine cu tine și prost cu ceilalți, ar trebui să realizeze că tu ești tipul de care are nevoie. Dar asta ar putea să dureze ceva timp. Adică, din nou, ți-a spus clar că nu vrea relații serioase.
Celălalt mod și cel mai indicat e să fiți doar prieteni... buni, momentan. Știu că ai sentimente pentru ea, dar nu știu, ascunde-le, dă-le foc, pune-le la păstrare, fă ce vrei, doar concentrează-te pe viața ta și scoate-o din centrul universului tău laughing
Momentan, nu ești o provocare pentru ea și nu-i stârnești interesul atât de mult. În plus, se pare că e în perioada când are chef de plimbări cu bemveu'.
Nu mai știu e detalii să-ți dau. Ideea e că dacă te vede mereu nu-ți mai rămâne nimic nou de oferit și oricum, deja știe că o placi, rămâne doar la latitudinea ei când își face timp pentru tine.

Totusi, mai poți încerca ceva. Evită toate discuțiile despre foștii și potențialii ei prieteni. Nu e treaba ta, are prietene pentru asta. Dacă continui să-i dai sfaturi, n-o să treci niciodată bariera aia. În plus, încearcă să fii mai îndrăzneț, încearcă să ieși cu ea, de mai multe ori, comportă-te ciudat; într-o zi dă-i atenție doar ei, fă-i mici complimente, iar în altă zi încearcă să fii complet dezinteresat, ignor-o puțin, uită-te după alte fete, etc.

Citește bine și alege ceva. Eu aș încerca să mă distanțez puțin de ea, astfel încât atunci când revin, să o dau pe spate și la propriu și la figurat laughing
Dar s-ar putea să se mărite pe atunci, ca așa e moda laughing Viața e grea și oricum, nu riști, nu câștigi. Spor.

| Paqiuman explică (pentru LoveSleep):

Multumesc pentru raspuns, m-ai facut sa ma gandesc la anumite lucruri, mi-ai deschis oarecum ochii laughing

| AlexDkfy a răspuns (pentru LoveSleep):

So tot nu ti-o dat funda =]]]

3 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu prea poti fratelo, ala de 22 ti-a dat lectii, era in limba dupa el si cat pe ce sa sara cu el in pat si bag mana in foc ca are o alta atitudine fata de tine, tu esti baiatul bun, cu bun simt, genul asta de baieti mereu vor fi in friendzone, cel mai bine arata-i ca NU esti catelusul ei si gasesteti o gagica, va turba ca o cateawinking, esti prea tanar sa te implici sufleteste, rezumate doar la SEX