| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt un baiat de aproape 20 ani, si nu am avut niciodata o relatie. Nu am incercat ce-i drept, sa caut, am lasat lucrurile sa vina de la sine, pana vara asta cand mi-am zis ca trebuie sa incerc sa imi fac o prietena.
Problema mea este ca nu sunt foarte atragator pentru fete, nu sunt exagerat de urat, insa nu cred ca am acel ceva pentru a atrage fetele. De ce spun asta? Nu mi s-a intamplat niciodata sa vina la mine o fata sa imi spuna: "vai ce frumos/sexy/dragut esti!", sau macar sa o simt ca e atrasa de mine, fara sa o zica, din punctul asta de vedere.
Nu sunt ipocrit, si pe mine ma atrag fetele trase prin inel, cu un cur bombat, si niste tate imense, pana la urma sunt barbat, insa nu am zis niciodata NU!, unei relatii. Am acceptat orice fel de fata, ba chiar incepusem sa ma indragostesc de cele mai urate fete din clasa, pur si simplu gaseam acel ceva la ele de ma atragea.
Unde vreau eu sa ajung?! Pe mine ma enerveaza cel mai tare, cand stiu ca am dreptate, si nu sunt aprobat. Pentru mine chestia asta e batuta in cuie. Am ajuns la concluzia dupa toti anii astia de studiere oarecum al fetelor, ca nu exista fata in viata care sa se poata indragostii de un tip neatragator, fizic. Am sa dezvolt un pic teoria mea. Spre exemplu eu, am fost judecat gresit de atatea ori, deoarece oamenii sau uitat la felul in care arat, ma imbrac, statul meu social, ajungand la concluzia ca sunt o persoana de care ar trebui sa se fereasca, nu trebuie bagata in seama, exlus din grupul nostru, totul pana au inceput sa ma cunoasca cu adevarat. Asa si cu fetele, poti sa fii cel mai jmecher baiat, sa ai o atitudine de invingator, sa fii foarte destept, indiferent de ce vei spune tu, ea te va judeca in functie de modul in care arati. In zadar ii spui ca vrei sa cauti o relatie stabila, o persoana iubitoare si intelegatoare, care o ajuta la rau, etc etc etc, ca ea tot la baiatul de o trateaza cu curul se va duce, doar pentru ca o atrage cum arata.
Am patit o chestie care m-a uimit. Vorbeam cu o fosta colega care imi spunea ca are o intalnire, si imi spunea ca ii este frica. Si eu o intreb: De ce sa iti fie frica? Si ea imi spune: pentru ca este destept. Imediat dupa ce am vazut poza cu el, l-am recunoscut. Baiatul nici bacul nu-l are, dar mai ales ma deruteaza faptul : cum si-a dat ea seama in 10 minute cat a abordat-o tipu ca este destept. Am ajuns la concluzia ca tipul stie foarte bine sa dea impresia ca este destept, mai exact: se imbraca ca un copil de parinti bogati, Haine scumpe, bine asortate, frizura scumpa, facuta in mall, si bineinteles stie cum sa vorbeasca sa dea impresia ca este destept. Asa colega mea s-a lasat atrasa de felul cum arata al tipului si orice spunea el era mirific, wow, nemaipomenit.
Vara asta am avut pot spune o interactiune ceva mai profunda cu o fata. Imediat dupa ce am luat bacul, m-am inscris la facultate, mi-am cautat de munca. Bun si facut, m-am angajat la o firma de vanzari ca operator telefon, mai exact vindeam produse prin telefon. Aici mi-am intalnit oarecum viitoarea prietena. Nu o sa stau sa detaliez foarte mult, oricum cred ca v-am plictisit deja, ideea e ca am avut curaj sa o invit in oras, mai exact in parc (nu am eu bani indeajuns sa o scot la restaurant).
Cum am spus mai sus, revin, nu sunt atractiv, insa asta nu ma trage in jos, nu stau toata ziua in casa, nu ma afecteaza jignirile celorlalti, nu sunt o persoana depresiva din cauza asta, cu toate astea am avut curajul sa o intreb. A acceptat, si nu s-a intamplat nimic interesant, vorbeam in general de munca, si nu de viata noastra. Fac o mica paranteza, am uitat sa mentionez faptul ca ea a inceput sa iasa cu mine in parc din plictiseala,
nu este din Bucuresti, si nu are prieteni aici, in mare parte sta in casa si citeste, ori pe facebook. Am ajuns la a -3a intalnire unde am inceput sa vorbim mai personal, nu am sa detaliez, vreau doar sa spun ca am simtit cum se descarca emotional cuiva in care are incredere, vorbind niste lucruri din copilaria sa pe care eu nu le-as spune in viata mea nici celei mai apropiate persoane. In ziua aia nu stiu cum, dar am reusit sa cuceresc prima mea fata, punandu-se accent pe felul meu de a fi, nu pe modul in care arat. Eu mi-am dat demisia, motivul: eu primesc bursa de urmas, si pensie de urmas, din partea statului pentru ca mi-a murit mama cand eram mic, Aceste 2 nu le mai primesc daca sunt angajat, valoarea primita fiind mult mai mare ca salariul. Ea a avut niste probleme si nu am mai putut iesi, sau vedea. Nici pana azi nu stiu ce a insemnat pentru ea aceea iesire in parc, in care ne-am tinut de mana, ne-am sarutat, ne-am comportat ca 2 indragostit, deoarece nu a mai dat nici un fel de semn ca ar mai fi atrasa de mine. Nu pot sa imi dau seama cu ce am gresit eu, ajungand din nou la concluzia ca aspectul fizic este foarte important, ea probabil sperand sa gaseasca un tip care arata mai bine, si sa aiba aceeasi legatura pe care o creease cu mine.
Iti multumesc ca ai citit big grin, ca dar iti ofer un cartof, sau o ceapa fara coaja.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda,deci.tu esti genul care vrea prea mult sa fie iubit dar trebuie sa inveti ca adevarata binecuvantare este sa iubesti mai mult decat sa fii iubit.ce conteaza cu adevarat la un baiat pot vorbi doar din punctul meu este sensibilitatea si da conteaza cum arata dar nu neaparat la trup ci cum se imbraca, ce haine alege, freza, etc.Plus ca vad ca esti cam disperat, e in regula te inteleg dar nu trebuie sa te arunci la o orisicare iti pica.din ce ai scris mi-ai lasat impresia ca te indragostesti prea usor din cauza ca iti doresti sentimentele alea.Cat despre fata aia, poate ar trebui sa o contactezi cumva altfel o vei pierde plus ca esti baiat si trebuie sa ai initiativa, in caz ca poate nu a simtit o aprobare din partea ta atunci cand ti-a povestit detaliile alea, poate din cauza asta se si sfieste sa te mai caute.nu trebuie sa fii glumet din cale afara, mototol nici atat dar conteaza sa ai incredere in individualismul tau si sa ai propriile valori, astea sunt calitati de admirat.Si nu iti mai scade standardele doar din cauza ca te crezi neatragator, caci o minte frumoasa poate face mult mai mult decat niste muschi si un zambet seducator(pe termen lung). daca iti place o fata foarte mult, lupta fara inhibitii si simt de inferioritate.btw in situatiile in care te trezesti debitand prostii include autoironia si nu o scapa nici pe ea de mici intepaturi.Trebuie sa ii fii intai prieten ca sa ii castigi increderea, dar nu orice fel ci sa ii intri pe sub piele si incet incet sa nu poata respira daca nu stie de tine.Cat despre varsta, nu e nici o tragedie esti inca tinerel.sunt multi in situatia ta mai batrani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stii ca fizicul inseamna atat de mult de ce nu mergi la sala? cu siguranta va creste acea incredere in persoana ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O perioada de timp m-am ambitionat sa imi lucrez fizicul sa vad cum reactioneaza fetele daca am patratele, muschi. Toate erau impresionate de muschii mei, insa nu le cuceream, cum am zis mai sus, imi lipsea acel ceva, fizicul nu imi era de ajuns sa le atrag.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh, aici amundoi ne asemanam. niciodata nu am avut acel "farmec" la fete ( cred ca la aia te referi tu ) niciodata nu am stiu sa le vorbesc, prostec etc dar asta nu m-a inpiedicat sa am o relatie de 3 ani jumate cu o fata mai mare ca mine cu 2 ani. am atras-o prins simplu fapt ca ii placea caracterul meu, era o fata inteligenta si frumoasa. nu era genu care sa mearga in club sau "party" toata ziua sa ii iasa din gura, si eu fiind la fel i-a placut. sa stii ca vorba aia " cand te astepti mai putin" e chiar adevarata.si nici fizic nu aveam cine stie ce acum ani, abia de un an fac sala, deci pentru "mushii mei inexistenti" cu siguranta nu m.a ales laughing. pe scurt, mai sunt si fete care nu vor doar bani munschi modele, care aleg dupa caracterul baiatului, dar cu siguranta trebuiesc cautate. si se si merita cautarea, asta e clar.

| AntiHero a răspuns:

Sa stii ca poate fata aia a zis inainte sa accepte intalnire "mda hai sa ies si eu cu asta ca pare cam amarat" sau sa fie plictisita de moarte cum ai zis si tu big grin Dude, iti spun din propria experienta lumea din ziua de azi e interesata doar de aspectul fizic (toti merg la sala), bani (haine de firma, freza cu semnul nike, cluburi etc. ) si mai ales popularitate. Iar cat despre fete, ele cauta cel mai perfect baiat iar noi baietii ne multumim cu minimum ( unii baieti ) laughing. Eu zic sa stai linisti pentru ca ai timp pentru o relatie, iar acum cred ca ai lucruri mai importate de facut decat sa te gandesti la asta. Nu esti disperat deloc ci ai o minte geniala (cam la fel ca a mea laughing ) si e si normal ca câteodată sa ne punem asemenea intrebari.
Mersi de cartof laughing iar pe fata aia încearcă sa o cauti fe facebook sau sa o suni daca ai numarul ei pentru ca speranta moare ultima, ceauless! happy

| Todireanu_Valentin_1998 a răspuns:

Buna! Am citit tot romanul asta al tau! laughing stiu ca nu te intereseaza parerea mea, dar sa stii ca daca ai o stare de inferioritate adica in gandul tau tot timpul vei stii ca nu vei reusi asa va fi, si viceversa!