| justrabbit a întrebat:

a trecut ceva vreme de cand nu am mai postat.am nevoie de ceva sfaturi sau idei.sa zic ca de 2 saptamani am cunoscut o persoana online de o saptamana stam de vorba la telefon pe net mai mereu. faza este ca de o luna si ceva sa desparit de fostul ei prieten.au avut o relatie de un an.eu tot incerc sa o scot in oras sa ne cunoastem mai bine.saptamana asta a avut o tragedie in familie.o ruda mai indepartata. dupa ce s-a terminat am la 2 zile i am spus din nou. dupa care imi spune ca ei ii place de mine se simte bine cand vorbeste cu mine dar inca nu a trecut in totalitate peste despartirea de fostul si ca nu vrea ca eu sa sufar sau ceva. dupa care imi zice ca ar vrea sa incercam sa vedem cum va fi.tot sapt asta i am zis ca ma duc intr o seara la ea..ca sa vezi ghnion si a luxat piciorul.ma bagat la banuieli.acum nu stiu ce sa zic. ceva sfaturi de voi ar fi bine primite.multumesc

Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Nu te pripi, am avut si eu chestii de genu asta si nu e bine deloc. O fata care abia s-a despartit de prietenul ei nu are nevoie de alta relatie, are nevoie de timp singura, are nevoie de AMICI, are nevoie de hobby-uri sa uite. Te sfatuiesc sa nu mai incerci pe calea iubirii pentru ca o te ranesti. Daca e sa accepte nu vei fi mai mult decat "the rebound" adica persoana de care te folosesti ca sa uiti de fostul/a. Si din ce ai zis mi-ai dat de inteles ca fata ar inventa scuze ca sa nu te vada, asta pentru ca stie si ea prea bine ca nu vrea un iubit acum si incearca sa nu te raneasca. E foarte nasol pentru baietii care se ataseaza usor de o fata pentru ca noi incepem sa o vedem ca pe o posibila relatie, insa fetele vad mult mai usor o simpla prietenie. Deci sfatul meu este sa o lasi mai usor cu dragostea si sa te gandesti ca daca vrei sa ii fi alaturi o sa fie mai mult ca un prieten. Trebuie sa iti dai seama daca vrei asta sau nu, e dureros sa fi doar prieten, o stiu prea bine. Bafta si daca poti sa mai spui ce s-a intamplat dupa o perioada happy

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Deocamdata fii amic, stai langa ea, fa-o sa aiba incredere in tine, ajut-o sa uite. Sansa ta ar fi ca atunci cand este gata de o noua relatie sa ridice ochii si sa te vada pe tine. Dar tot atat de bine poti sa ramai amic. Daca aplici presiunne asupra ei, se poate sa te accepte doar pentru a se desparti de tine dupa un timp scurt. Faptul ca o relatie prea curand dupa o despartire nu prea merge este bine cunoscut.

| NoName0x0 a răspuns:

Pt inceput multumeste.te sa fi tipul pe al carui umar sa planga! Fii alaturi de ea si asa vor prinde destul de repede radacini sentimentele sale!

| justrabbit explică:

Multumesc pentru sfaturi, deocamdata o sa fiu langa ea, timpul rezolva tot. oricum sper sa o vad cat mai curand, nu m-am mai intalnit cu o situatie de genul pana acum.este o super fata si din cate am inteles tipul a fost cam nenorocit plus ca a si injurat-o acum ceva timp.stam de vorba mereu pe whatsapp imi spune ca ii place de mine si abia asteapta sa ma vada doar ca acum este cu piciorul...deci cred ca va fi ok. sper. daca nu asta este vedem ce va fi pe viitor