Salut, TPU...

Acum 3 luni am cunoscut o fata si ne simteam perfect impreuna, ulterior... Ea a decedat intr-un accident de masina in vacanta si i-am promis ca nu o sa mai iubesc pe nimeni...

Acum 2 saptamani am inceput sa iubesc o colega de clasa dar nu vreau s-o fac... Sentimentul asta ma omoara... M-am gandit sa ii spun ca o iubesc dar nu vreau pentru a ma elibera de sentimentul asta, ce sa fac?

11 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Nu cred ca ea ar vrea sa nu mai iubesti pe nimeni niciodata. Pe ea o poti pastra in suflet si o poti iubi la fel de mult in amintirile tale cu ea. Cu siguranta isi doreste sa fii fericit.

| Broadband a răspuns:

Pe ea oricum nu o poti aduce inapoi si crede-ma ca ar da orice sa te vada fericit
deci daca te iubeste si colega pune mana si fiti fericiti... viata e frumoasa
iubirea e divina
numai regreta asta a fost...s-a intamplat
puneti mana si iubiti ca e cel mai puternic drog

| mihai69 a răspuns:

Mergi și la un psiholog - te poate ajuta și lămuri de o mie de ori mai bine decât oricine pe internet.

| Doub a răspuns:

Lasă trecutul în urmă...

| R0R0 a răspuns:

Cel mai bine e sa te eliberezi de acest sentiment.Stiu ca te simti nasol ca nu poti sa iti tii promisiunea, dar esti om, cu sentimente.Nu poti sa te impotrivesti firii tale.

| Oana92 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa iti duci doliul la bun sfarsit. Si sa intelegi ca viata merge mai departe si ca oricat de greu ar fi, trebuie sa ne traim viata si fara cel drag langa noi. Esti foarte tanar, cu siguranta vei mai iubi in viata. Si cu siguranta nu o vei uita pe respectiva fata, dar viata ta continua! Ar trebui sa incerci sa faci o scrisoare pentru cea care a murit, in care sa ii spui tot ce ai pe suflet, inclusiv ca ai inceput sa ai sentimente pentru altcineva. Chiar daca e ceva la care nu vei mai primi raspuns...sufletul tau va fi mai usurat.

Iti doresc multa putere! Si nu ezita sa ceri ajutor daca ai nevoie!

| Idkidk a răspuns:

Salut,

Condoleanţe în primul rând! Da, poţi să-i spui că o iubeşti, asta nu înseamnă că se sfârşeşte lumea. Nu contează ca ai o relaţie cu altă fată, tu în inima ta o să o ai şi pe fosta iubită!

O zi bună, şi din nou, Condoleanţe!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Si daca continuai cu fata ce a decedat probabil ulterior unul din voi punea punct. Deci nu e vina ta ca fix atunci s-a nimerit tragicul accident cand erai tu cu ea. Continua-ti viata, tinere!

| CristinaSNC a răspuns:

Spune-i colegei ce simti pentru ea poate si ea te place si cine stie happy. Daca incepi sa ai sentimente pentru altcineva e ok, asta nu inseamna ca trebuie sa o uiti pe fata care a decedat, cu siguranta ca si ea isi doreste sa ai parte de cineva pe care sa iubesti happy

| elisadaia a răspuns:

Viata merge înainte oricât te-ai împotrivi. E adevarat ca acum nu mai privești poate un viitor fără ea dar e clar ca suntem făcuți sa iubim eu zic sa lași lucrurile sa se așeze de la sine și nu te împotrivi sentimentelor.

Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc sa ii spun ce simt pentru ea.