| MuresanSebi1975 a întrebat:

Salut TpU! Am 15 ani si ma masturbez cam des (des=3, 4 ori pe zi) Si as vrea sa ma ajutati sa ma convnig ca este pacat....sa pot scapa de aces viciu...Nu prin povesti, ci prin citate biblice..Ms! Funda

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
40 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Singurul citat biblic ce imi vine in minte este: "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Vad ca te descurci bine cu tine, gaseste-ti o "apropiata" pe care sa o iubesti la fel si totul va fi bine. Bineinteles, fara sa lasi protectia in seama Domnului, ca pana la urma tot prin mila lui se fabrica si prezervativele.

| mihai69 a răspuns:

Asta e des? dacă era pe oră... poate, dar pe zi e chiar normal. Biblia are alt rol - educația sexuală trebuie făcută de oameni pregătiți pentru asta, nu de către preoți! Aceștia sunt folositori atunci când ai sufletul încărcat, nu când pur și simplu umezi cursul natural al vieții.
NU te mai gândi la asta ca la un păcat - o să ajungi să nu fii în stare să faci copii, atunci când va veni vremea!

| Oana92 a răspuns:

...Si peste ani vei veni sa te plangi ca nu poti avea o relatie sexuala normala pentru ca nu iti da pace gandul ca pacatuiesti...

| MuresanSebi1975 explică (pentru Oana92):

Eee na! Nu ma gandesc, ca sexul sa fie pacat...ca doar trebuie sa ne inmultim.laughing Dar asa am auzit ca masturmarea in sine e un pacat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mastrubare este si nu este pacat. Depinde de tine cum pui problema.
Sunt exercitii care te ajuta sa ridici energia sexuala astfel incat numai ai nici necesitatea de a te mastruba si te vei simti mai energic, vital.
Te concentrezi pe respiratie. Inspiri profund, expiri profund(pe numarat: inspiri si numeri pana la 4, retii 4 secunde(adica numeri 4sec), apoi expiri profund timp de 4 secunde.
In timp poti urca la cate secunde poti sa inspiri sa retii respiratia apoi sa respiri.
Ori de cate ori ispita vine, spui o rugaciune de iertarea pacatelor. Orice rugaciune de iertare cunosti, apoi iti incepi exercitiul de respirat astfel incat sa ajungi sa te vindeci.
Deoarece cand vei avea o relatie stabila, casagorie actul sexual va iesi din subconstientul creat de pe acum ca este Pacat. In aceste conditii nu vei avea o viata sexuala normala cu partenera de viata.
Discuta cu mama ta fara jena, sau cu cineva in care ai incredere si te poate sustine.
E normal ca de la o varsta sa inceapa si ispita.
Totul are un inceput.
Tu fa exercitiile de respiratie cu rugaciunea inainte sa fii ajutat de dzeu tatal si mai vorbim. Daca ai nevie de sustinere poti sa lasi mesaje. Te ajut cu placere. Si gandeste-te la ce anume iti provoasa necesitatea de masturbare. Uneori cand esti foarte e ergic mai trebuie sa faci si sport.
Succes.

| jamal000 a răspuns:

Avand in vedere varsta personal nu vad nimic rau in asta, cu atat mai putin pacat! Cred ca o poti face in continuare fara probleme. E vorba de instinctul animalkic care exista in fiecare dintre noi si e firesc sa te manifesti intr-un anume fel.

| hhhapciuuu a răspuns:

Nu exista pacate laughing fa frate ce vrei

| Waffen18 a răspuns:

Lasa Biblia si pacatul, e ceva firesc din punct de vedere stintific... acea energie se aduna si trebuie eliberata. Dar daca tot vrei sa o mai "raresti", incearca sa iesi pe afara cu prietenii, ocupa timpul, da-ti peste mana cand ai tendinta s-o faci, musca-te de mana rolling on the floor