| micmic a întrebat:

am 15 ani ( sunt virgina ) si acum 2 saptamani mi a venit menstruatia, iar acum cateva zile am tot obsevat pete mici de sange si ieri mi-a venit din nou. Mai am si o stare de rau adica simt ca o sa cad jos, i-am spus mamei ca mi-a venit a 2 oara intr-o luna si a spus ca probabil am racit la ovare ( stiu ca ar trebui sa merg la doctor ) voi ce spuneti? ce alta " boala " ar putea fi pe langa racit? dau funda ( scuzati categoria )

Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna. In prima faza e bine sa bei ceai din radacina de patrunjel. Si incearca sa iei nurofen capsule moi, maxim 2 pe zi. (sau ibuprofen). Spala-te pe picioare cu apa fierbinte si stai la caldura. happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de dereglări/scurgeri neregulate ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* o dereglare hormonală
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| grab a răspuns:

Dupa ce i-ai spus mamei tale, ea nu a venit cu propunerea sa mergeti la un doctor?
Daca mama ta lasa problema fiicei sale asa la ghici, permite-ne si noua sa fim la fel de neinteresati, tocmai pentru a te convinge sa o iei de mana si sa mergeti la doc.

| Luzz a răspuns:

Nu te ingrijora. Asa e la inceput, menstruatia e neregulata. E total normal. Daca dupa cateva luni bune face tot asa, atunci te poti ingrijora.