| Anonimnustiucine a întrebat:

am 15 ani vreau sa va intrebare cam banala sunt baiat niciodata nu m-am masturbat vreau sa stiu daca este bine sau nu fara caterinca

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei masturbarea este raspunsul la activitatea hormonala intensa si la excitatia provocata de un factor oarecare mai ales in perioada de adolescenta. Nimeni nu se apuca asa de nebun sa si-o frece pur si simplu din lipsa de activitate.Se pare ca in cazul tau activitatea hormonala este foarte slaba sau chiar aproape inexistenta si de asemenea nu te-ai aflat in situatii in care sa te fi excitat si astfel sa simti nevoia sa te autosatisfaci.Ai putea sa incerci doar asa din pura curiozitate, sa vezi ce se intampla si ce senzatii ti-ar crea masturbarea si la final ejacularea. Doar dupa aceasta experienta ti-a putea forma o parere si in functie de cele simtite ai putea continua sa te mai masturbezi sau sa nu o mai faci niciodata.

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Felicitari, ca nu te-ai masturbat pana la varsta asta!

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Nu stiu daca trebuie sa-l feliciti pentru asta, poate e din cauza ca e impotent.

| Seba2013 a răspuns:

Este pacat, Dumnezeu o condamna.
In coloseni 3:5, spune sa o facem sa moara acesta pofta.
Iar in Tesaloniceni 4:3, dumnezeu spune sa stim sa ne stapanim pofta sexuala.

Medical vorbiind:
Cauzeaza dependenta sexuala, organizatia mondiala a sanatatii vorbeste de ia, in ICD10, uite aici.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hipersexualitate

Plus ca poate provoca tot felul de boli, din cauza ca activeaza stresul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Seba2013):

Cine este dumnezeul pe care il tot invoci? Este unul dintre stiintificii (cu 2 de i laughing ) amintiti de tine? A scris vreo lucrare stiintifica? Si-a dat doctoratul? poate ne prezinti si noua acestor ignoranti macar unul dintre stiintifici sau o lucrare de a lor.

| Seba2013 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Neurocortexule, iar incepi sa razi ca un prost.
Stiintificii, se poate scrie si cu doi i.
Uite te-am facut faimos:
http://www.tpu.ro/......-viata-ta/

| MidnightR a răspuns:

Masturbarea nu dauneaza.
Cercetatorii spun ca esti benefica.Cine naiba esti tu sa ii contrazici laughing?

| Dendoris a răspuns:

" sunt baiat si niciodata nu m-am masturbat "

SF-uri domnule! SF-uri!

| ImTweety a răspuns:

Nu te-ai masturbat nici o data? Si totusi ai 15 ani. Pai iti trebuie niste lubrifiant nu este chiar necesar si niste servetele sau hartie igienica in caz daca ejaculezi si ca stimulezi placerea uitate la un film porno si ai grija sa nu te alarmezi daca sangerezi asta insemnand ca ti s-a rupt ata. Nu este nimic grav in asta