| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU! Am 16 ani si am o problema.Am auzit de fimoza si am vrut sa vad daca am.Am tras de penis pana in anumit loc in care nu mai mergea si imi iesea putin capul.Ca sa mai iasa am tras mai tare, dar tot ma doare foarte rau si nu se decaloteaza complet.Adica iese putin capul in rest nu pot.Este posibil sa am fimoza? Daca da cum pot rezolva? Raspundeti, va rog! Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai reusit sa-ti decalotezi complet glandul inseamna ca preputiul este desprins dar decalotarea devine imposibila doar in momentul in care penisul intra in erectie. Acest lucru se produce din cauza deschiderii mult prea stramte a preputiului (pielea mobila), deschidere limitata de un inel numit fibros, un fel de brau de celule rigide, neelastice ceea ce nu permit intinderea lor. Intinderea preputiului si largirea acelei deschideri se poate realiza prin metoda descrisa folosind o crema care inmoaie pielea respectiva.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca este vorba de o fimoza partiala de gradul 2 sau 3, iar acest lucru il poate stabili doar medicul de familie sau medicul urolog. In mai multe randuri am dat urmatorul raspuns care probabil te poatea juta intro oarecare masura. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie fiindca el poate aprecia daca suferi de afectiunea numita fimoza sau de o alta afectiune. Medicul de familie poate aprecia si gravitatea/gradul de afectare (de la 1 la 4) precum si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata la maturitate nu vei reusi sa ai/duci o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga deoarece nici in stare flasca nu reusesti sa-ti decalotezi penisul complet si decalotarea devine dureroasa sau chiar imposibila in momentul in care penisul intra in erectie si glandul isi mareste dimensiunea mai ales in volumul. Deoarece in cazul tau se pare ca afectiunea este destul de severa/ grava, (se poate actiona in vederea largirii acestei deschideri prin metoda rapida si anume prin folosirea metodei chirurgicale dar asta se foloseste in cazurile mai grave). Exista o metoda simpla ce poate fi folosita prin aplicarea/efectuarea ei acasa, prin decalotarea repetata a penisului in stare flasca prin asa numitul – procedeul Beauge, adica o manopera oarecum sinonima cu masturbarea. In vederea intinderii celulelor existente in "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent unul din produsele: BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Se va unge pielea din zona glandului (capului) si dupa ce unguentul este absorbit in intregime de preputiu (pielea ce acopera glandul) se va masa si intinde preputiul in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii.Se aplica tratamentul de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca metoda nu da rezultate atunci se poate rezolva doar chirurgical (chiar daca nu optezi pentru asa ceva), se rezolva in cateva minute fara nici un efort de catre un medic chirurg urolog.Totusi, inainte de a incepe ar fi recomandat sa fii consultat cel putin de medicul de familie. In caz contrar, spor la lucru si multa rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| doctorul71 a răspuns:

Deci:
1. Aduci penisul in stare de erectie
2.Il pozitionezi in cantul usii de la camera.
3. Inchizi usa peste penis.
4. Suni la salvare(112) si le spui ce ai facut.
Pana vine salvarea repeti pasii 2 si 3

| Lopfi a răspuns:

Am reusit o singura data cand eram in baie sa il scot de tot, asta ce inseamna?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lopfi):

Daca ai reusit sa-ti decalotezi complet glandul inseamna ca preputiul este desprins dar decalotarea devine imposibila doar in momentul in care penisul intra in erectie. Acest lucru se produce din cauza deschiderii mult prea stramte a preputiului (pielea mobila), deschidere limitata de un inel numit fibros, un fel de brau de celule rigide, neelastice ceea ce nu permit intinderea lor. Intinderea preputiului si largirea acelei deschideri se poate realiza prin metoda descrisa folosind o crema care inmoaie pielea respectiva.

| Lopfi a răspuns:

Multumesc! Eu ma gandesc ca cu timpul o sa se dezvolte si o sa pot.Ce zici?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lopfi):

Nu, fimoza netratata sau nerezolvata chirurgical daca este cazul nu se "vindeca" de la sine. Din contra, cu trecerea timpului se agraveaza. Este la aprecierea ta daca doresti sa ai o viata sexuala normala sau nu.