| monimona a întrebat:

Am 21 de ani si vreau sa-mi păstrez fecioria pana la casatorie.
Tot aud fete care povestesc prietenelor ce fac in dormitor cu iubitul si vad si intrebarile.astea de pe TPU si ma fac sa cred ca e ceva anormal sa ai peste 20 de ani si sa vrei sa te păstrezi pana la căsătorie.
Dar totusi vad ca sunt atâtea riscuri(sarcini nedorite, boli incurabile, posibilitatea ca partenerul sa vrea doar sa profite de trupul celuilalt) si ma fac sa fiu tot mai convinsă de decizia mea plus ca metodele astea contraceptive nu merg tot timpul.
Ma îmbrac decent, ma port decent, nu umblu prin cluburi si alte alea.
De la o vreme observ ca sunt băieti care se dau la mine, ma intreaba daca vreau sa ies cu ei la un suc si alte chestii si mie mi-e cam rusine sa ma implic intr-o relatie si sa-i spun partenerului ca vreau sa ma păstrez virgină pana.la căsătorie, de teama sa nu par demodată sau nu stiu care e cuvântul.
Deci ce ma sfătuiti?

17 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cand iti doresti ceva, mergi pana la capat.Nu inteleg ideea asta:as vrea dar mi-e rusine sau nu-i la moda! Ori vrei, ori nu vrei!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

O sa treci prin viata ca lebada prin apa, trist

| RAY a răspuns:

In orice lucru exista un risc de asta avem creier sa si gandim, daca te culci cu oricine beata in club posibilitatea sa aiba hiv e mare, in orice caz nu poti fi sigura ca dupa nunta ala nu te va lasa balta poate si cu un copil atunci ce faci? sau poate in spatele acestor frici stau interese materiale care le sti prea bine dar te prefaci ca nu le sti, raman virgina pana ma ea vreun bogatas de nevasta si ce crezi ca ala isi da vila si mercedes pentru un vagin, aiurea

| neutrino a răspuns:

Chiar daca eu cred ca este un troll, te sfatuiesc sa accepti totusi sa iesi la un suc: dar atat, nimic mai mult.

| SkyPilot a răspuns:

Este dreptul tau sa faci ce vrei cu corpul tau. Nu trebuie sa te intereseze ce cred altii. Mai sunt destule ca tine.

| Alcyon a răspuns:

1. Nu te lua dupa toti frustratii. Traieste-ti viata asa cum vrei si cum iti place. Poate ca vei gasi un baiat care sa gandeasca la fel ca tine. Mie nu-mi plac rahaturile gen: daca ajungi pana la nu stiu ce varsta virgina, n-o sa te mai ia nimeni, sau o sa mori fata batrana. Un vax.
2. Iesi din casa, intalneste-te cu mai multi baieti, fara sa-ti faci nu stiu ce planuri. Daca iesi cu un tip la un suc, asta nu inseamna ca trebuie, gata, sa te mariti cu dansul. Important e sa cunosti cat mai multi oameni, ca sa stii ce-ti doresti si sa prinzi experienta. Lasa lucrurile sa vina de la sine.

| peperonies a răspuns:

S-ar putea sa descoperi dupa ce te casatoresti ca tu cu parteneru nu prea va potriviti in pat. ce faci atunci?

| Lawliet14 a răspuns:

De ce trebuie sa faci ceva doar pentru ca ceilalti au aceasta pofta?

| e1xtz a răspuns:

Donald Trump; ''Cea mai grea afacere de condus este casatoria''. Este dreptul tau sa alegi ce vrei sa faci cu fecioria, viata ta, etc.Dar, in opinia mea toate se fac la timpul lor, si de toate te bucuri la timpul lor.Tu vrei sa intri in viata inaintea unor pasi normali unui adolescent, tanar...si adult cum esti tu acum.Asta nu inseamna sa fi o taratura depravata, dar gandeste-te doar la posibilitatea cand peste nu stiu cati ani te vei marita si cel cu care te vei culca nu este compatibil cu tine.As putea detalia la nesfarsit dar nu cred ca are sens.Vei trai si vei vedea.

| floryn1993 a răspuns:

Cea mai buna decizie, intr-o lume in care fete la 14 ani numai sunt demult, (neatinse )

| jrockfreak a răspuns:

Nu asculta de restul! Să știi că și eu plănuiesc să fac exact aceeași chestie ca și tine! happy Și mie îmi vine aiurea să îi spun unui tip de principiile mele, dar secretul este să nu îi bombardezi imediat cu informația asta, ci când vine vremea discuțiilor mai "deep". Oricum, de aceea e mai bine să fiți prieteni decât direct iubiți că așa te va cunoaște mai bine și va ști la ce să se aștepte. Și încearcă să spui da la întâlniri numai cu băieței valoroși, nu la fustangii. Am pățit cazuri în care am spus acest lucru unor tipi și ori au spus că foarte bine fac ori m-au crezut perfectă (și ăsta din urmă nu era foarte "curat"). Sexul a fost creat pentru căsătorie, nu pentru iubire! Ies lucruri urâte când te împotrivești naturii și e de-ajuns doar să te uiți puțin pe stradă să vezi cât de adevărat e. În plus, pe lângă boli, de unde vei știi că bărbatul respectiv se va abține din a te înșela o viață întreagă dacă nu se poate abține în ăia 2-3 ani de relație să te aștepte? Bărbații au spirit competitiv, de luptători, dacă nu sunt puși la încercare, la respect, se moleșesc. Dacă are puțină valoare, sunt sigură că te va aprecia enorm de mult, noi suntem mai rarewinking Înconjoară-te cu oameni care au principii similare cu ale tale și care să nu te tragă în jos. Și dacă ai ales calea asta, chiar dacă te răzgândești pe parcurs, vei regreta mai mult decât restul lumii pentru că ție nu ți se părea normal de la bun început, ca și la restul. În plus, anticoncepționalele te dereglaeză și te senibilizează total hormonal și te fac sclavă a unei rutine enervante de a lua pilula exact la aceeași oră, prezervativul uneori e o glumă proastă pentru că bolile se pot lua de la abdomen în jos, nu doar strict organul genital - în plus, și așa nu e 100% sigur, ca nicio metodă de altfel -, iar dacă Doamne ferște să ajungi la avort, pe lângă că te dezumanizezi prin faptul că îți omori propriul copil, te-ai și rezolvat psihic și fizic toată viața. Așa că bravo nouă că ne apreciem la adevărata valoare și nu punem un preț ieftin pe capul nostruwinking De parcă și așa nu am zis destule argumente pro, oamenii care așteaptă după căsătorie au un sex mai bun pentru că e fără frică, e plin de iubire și nu sunt drame gen "aia cu care te-ai culcat nu știu când". E și mai ușor și fără regrete să te desparți de cineva pentru că nu te-ai legat atât de tare de el. În plus, normal că veți fi compatibili, doar e sufletul tău pereche trimis de Dumnezeu laughing Apropo, am întâlnit și băieți care vor să o aștepte pe the one, whistling Ce mai, chastity rocks!

| NumaiIdioti a răspuns:

Care casatorie?, ca zici ca nu vrei sa te implici in nici o relatie. Cat despre sarcini nedorite, transmitere de boli... astea sunt PROSTII. Cred ca te-a afectat statul pe TPU. Daca ai putina minte nu are cum sa se intample asa ceva

| Sakal1999 a răspuns:

Sincer mie mi se pare ciudat ca la varsa de 21 de ani sa fi inca virgina, dar tu faci ce vrei dar dacca nu iesi in cluburi sau alte din astea si vrei sa te pastrezi pana la casatorie o sa ramai vargina pana la adinci batrineti

| marian5888 a răspuns:

Este decizia ta, dar poate n-ar fi rau sa iesi la un suc ca sa cunosti baieti.

Cei de mai sus cate te jignesc sunt biete animale cu singurul scop de a reproduce

| LlamaWSS a răspuns:

Nu asculta de ce-i din jur.Asculta-ti constiinta!

| danycheluu a răspuns:

Hmm..asta cu pastratul "virgina" pana la casatorie e destul de ciudata in zilele noastre! Ce te faci daca dupa casatorie constati ca sunteti total incompatibili? Se va ajunge rapid la divort,vei fi inselata,mintita si plina de reprosuri! Viata,in speta casatoria nu este ceva ROZ.e plina de probleme! Pana acum nu ai avut iubiti? Nu e un lucru rau ca esti virgina,insa sunt putini cei care vor aprecia asta! In societatea asta de rahat vei fi perceputa aiurea,gresit! Cu cat trece mai mult timpul,cu atat iti va fi mai greu sa renunti la virginitate! Legat de sarcini nedorite si boli, astea se intampla din cauza lipsei "scolii vietii"! Cunosc destul cazuri! Daca vei alege un barbat bun, care sa tina la tine, chiar daca tu nu ai experienta, va avea el..si va sti sa te fereasca de sarcini nedorite, implicit de boli! Ca nu te pune nimeni sa o faci cu orisicine! Incearca sa socializezi mai mult, chiar si iesind la un suc..asa vei cunoaste mai multe mentalitati, opinii, pareri etc!

| ioanapop2002 a răspuns:

Buna! Eu am doar 14 ani dar sunt de aceeasi parere cu tine. Daca vrei sa te pastrezi curata pana la casatorie este un lucru foarte bun. Gandeste-te cat de mult se va bucura barbatul tau sa fie primul. Asta o sa-l faca sa tina mult mai mult la tine si sa faca orice pentru tine. Plus de asta ca in ochii barbatilor nu o sa pari o fata "de moda veche" ci o fata valoroasa. Nu trebuie sa te pastrezi pana in noaptea nuntii... daca este barbatul potrivit poti sa o faci si mai repede de casatorie. Iti doresc mult succes si nu te darui niciunui barbat doar "pe povesti" :* :*