| LupascuPaul a întrebat:

Am aflat ca, glandele sexuale (testicule si ovar) sunt glande mixte, adica au o productie endocrina si una exocrine

Eu stiu ca Ovarele produc Ovule iar Testiculele produc Spermatozoizi, dar conform afirmatiei care spune ca sunt glande mixte, inseamna ca mai au o productie

Imi puteti spune s mie ce mai produc glandele sexuale?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Geez, testosteron si estrogen. Era asa de greu sa cauti pe net? Eu le stiam fara sa ma uit pe net si chiar nu am studii in domeniu nic-nimic, doar ce am facut in generala/liceu. Si am terminat liceul de vreo 15 ani...

| Dintrebare a răspuns:

Faci niste confuzii. Exocrin inseamna ca glanda secreta in exterior (de exemplu spermatozoizi) si endocrin inseamna ca secretia e in interior (e vorba despre hormoni care sunt secretati in sange). Glanda mixta este aceea care e si endocrina si exocrina. Deci glandele sexuale (testiculele si ovarele) produc spermatozoizi/ovule, dar si hormoni (testosteron, progesteron si estrogen)

| LupascuPaul explică (pentru Dintrebare):

Ok am inteles! Deci testosteron progesteron si estrogen
1.Dar care din astea 3 sunt produse de Testicule si care de Ovar?
2. Eu am auzit si ceva in legatura de Adrenalina, asta de unde mai vine?

| Dintrebare a răspuns (pentru LupascuPaul):

Testiculele produc testosteron dar mai sunt si alti hormoni mai putin cunoscuti, pe care nu ii stiu dupa nume (doar cei care studiaza domeniul asta cunosc toate detaliile). Iar ovarele produc estrogenul si progesteronul. Testosteronul desi e hormonul specific barbatilor, exista in cantitati mici si la femei. Iar adrenalina e secretata de glanda suprarenala, atunci cand organismul e intr-o stare stresanta. Ai mai vazut si prin filme, cand cineva face stop cardiac i se injecteaza adrenalina ca sa stimuleze inima