| sikra0604 a întrebat:

Am facut dragoste protejat cu prietena me de revelion! Problema este ca mensturatia trebuia sa ii vine pe 24 ianuarie! Astazi e deja a 16-a zii de intarziere! Mentionez ca am verificat de fiecare data prezervativele si au fost ok!
Credeti ca ar putea fi vorba de sarcina?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intotdeauna contactele sexuale au fost protejate si niciodata nu s-au observat/inregistrat nereguli sau "accidente" posibilitatea formarii unei sarcini teoretic se poate exclude aproape in totalitate. Daca ciclul ei menstrual este unul REGULAT si menstruatia a inceput mereu la data calculata, fara abatere mai mare de 1-2 zile in + sau -, doar in aceasta situatie se poate vorbi de existenta unei intarzieri provocate de o dereglare hormonala si in acest caz ar fi indicat sa fie consultata ginecologic deoarece intarzierea de peste 2 saptamani devine ingrijoratoare. Dar s-ar putea sa nu fie vorba de o intarziere in cazul in care este vorba de un ciclul menstrual NEREGULAT. Intro astfel de situatie nu se poate folosi termenul de INTARZIERE deoarece momentul inceperii menstruatiei este imposibil de determina si ca atare nu aveti altceva de facut decat sa astepti, deoarece nimeni nu poate stabili lungimea ciclului si nici momentul de incepere a menstruatiei. In concluzie, indiferent de tipul ciclului menstrual (regulat sau neregulat) posibilitatea formarii unei sarcini in cazul intretinerii de contacte sexuale in care se foloseste o protectie adecvata este teoretic IMPOSIBILA. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ca sa fiu rautaciosa... poate ca nu esti singur "pe tarla"!
Intarzierea e mare. Un test de sarcina costa prea mult?

| Emilian65 a răspuns:

Intarzierea este cam mare. Este posibil sa fi ramas gravida. Luati un test de sarcina de la farmacie, faceti-l si vedeti daca este sau nu gravida.

| ywar a răspuns:

O sa avem nepotei... Da-ne si noua inregistrarea tavalelii si iti spunem pe urma daca e cu burta la gura.

| Idkidk a răspuns:

Faceţi un test de sarcină!

| adeadeliina a răspuns:

Mda, exista medici ginecologi big grin

| DE_Diana_1994 a răspuns:

Nu va speriati, sunt multe motive de intarziere cum ar fi sportul ..STRESUL. vremea ..motive medicale spre ex o raceala la ovare, dar sa ca fiti siguri faceti un test de sarcina si daca tot este ingrijorata mai luati unul.