| HanJart a întrebat:

Am și eu o problema. Am 15 ani. Aproape 16 și sunt virgin. Și vine timpul în care eu și prietena mea vrem sa facem sex. Doar ca nu știu cum se pune corect prezervativul dacă ești virgin. Pielea mea deasupra capului penisului trebuie sa fie decalotata complet? Sau nu contează. Și dacă îmi puteți da niște sfaturi va rog frumos. Nu va bateți joc. Ce ar trebui sa știu pentru prima oara. Etc.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Penisul trebuie decalotat complet. Prezervativul se testeaza USOR cu un deget pentru a vedea cum se deruleaza sa nu risti sa-l pui invers. Tii apasat pe varful prezervativului il asezi pe capul penisului si derulezi pana la capat.

Alege cu grija marimea pentru ca o marime prea mica sau prea mare duce la rupere. Daca ai un penis intre 14-19 cm se potrivesc marimile universale din comert insa la marimi mai mici sau grosime/marime mai mare trebuie sa alegi ceva potrivit.

Prezervativul dupa ce se pune pe penis trebuie lubrifiat suplimentar MUSAI cu lubrifiant pe baza de apa, cremele sau cele pe baza de ulei putand duce si mai repede la rupere afectand latexul.

Daca penisul tau nu se decaloteaza complet, mai ales daca nu se decaloteaza decat pe jumatate sau pielea decalotata stranguleaza capul penisului trebuie sa mergi la medic fiindca ai un anumit grad de fimoza si asta poate duce la dureri in timpul penetrarii. Daca se decaloteaza complet totul e ok.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Da se decaloteaza complet. Urmareste si link-ul dat de Kammai. Spor la munca.

| Emilian65 a răspuns:

Odata cu punerea corecta a prezervativului, toata pielea dupa penis se decaloteaza complet.

| SkyPilot a răspuns:

Da, se decaloteaza. Vezi si aici:
http://www.wikihow.com/Use-a-Condom

Răspuns utilizator avertizat