| iulvas a întrebat:

am o problema.am intretinut relatii sexuale cu iubita mea...si a doua zi mie mi-a iesit niste bubite rosii pe testicolul drept si pe capul penisului si ma ustura, imi da senzatii de mancarimi, iar pe prietena mea o ustura si o mananca in vagin si in exterior., imi puteti spune ce tratament sa urmez? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| korynna_4355 a răspuns:

Buna,problema voastra se numeste CANDIDA, nu este o boala, este o infectie pe care poti sa o iei din mai multe parti.de pe toalete straine, sau unul dintre voi v ati sters cu prosopul altcuiva, lenjerie intima stramta sau supraelastica.trebuie sa va duceti la medicul de familie sa cereti trimitere la ginecolog si o sa luati tratament amandoi timp de 5-10 zile. Insa daca nu vreti sa va duceti la doctor ea poate sa ia NISTATINA 5 zile una la 12 ore, iar tu FLUCONAZOL care sunt cate doua pastilute una pentru tine una pentru ea.intrebi farmacista + spalaturi cu glicerina si stamicina. Este foaaaarte important sa nu aveti contact sexual in timpul tratamentului. Funda?

4 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Este vorba despre candidoza, o boala provocata de catre o bacterie numita candida; problema este sigur la ea! Tu vei scapa usor: mergi la farmacie si cumpara-ti CANESTEN unguent(Clotrimazol, 10mg/g) si da-ti dimineata si seara; Nu mai intretine relatii sexuale cat timp faci tratamentul (minim 10 zile, dar ca sa fii sigur prelungeste la 15 sau chiar 20 de zile) nici cu prietena ta, nici cu alta fata sa o infectezi si pe ea; prietena ta, e obligatoriu sa mearga la ginecolog (altfel nu se poate) pentru ca daca are deja dureri, boala este la un stadiu destul de avansat, iar ginecologul ii va da tratament corespunzator, dupa ce ii va recolta secretie vaginala si o va trimite la laborator; NEAPARAT sa o duci daca o iubesti si invat-o sa mearga macar odata la 6 luni la control; astfel nu veti mai ajunge in astfel de situatii; sa nu o banuiesti ca a umblat cu altcineva, cum am mai auzit, pentru ca aceasta bacterie exista in vaginul ei din nastere, numai ca acum, din cauze cel mai probabil multiple, flora bacteriana vaginala s-a dereglat, bacteria dezvoltandu-se mai mult decat i-ar fi permis normal organismul ei! Bafta si stai linistit ca se scapa usor din asta! Mai grave sunt altele, de regula BTS! Aaa...vezi ca o sa aiba repaos total si ea de la nebunii pe tot parcursul tratamentului+o saptamana dupa! happy

| SpeciMen a răspuns:

Du-te la medicul de familie ca sa iti dea trimitere catre doctorul ginecolog, doar el iti poate spune ce ai si ce sa faci ca sa rezolvi problema.

| MissLaura a răspuns:

Cred ca v-ati transmis o boala venerica.Va recomanda la amdoi sa mergeti la un dermatolog/ ginecolog.Nu va fie rusine ca nu sunteti nici primii nici ultimii carora li se intampla astawinking fundita? big grin

| Dannalc a răspuns:

Bravo frate ai. sifilis happy

Nu-ti face griji.se duce cu penicilina