| TiperT1990 a întrebat:

Am o problema...complexa. Eu si iubita mea suntem impreuna de 2 ani si 5 luni, si in aceasta perioada am trecut prin foarte multe impreuna. Dar la un moment dat, eu am plecat in Anglia si ea s-a suparat foarte tare, sa agitat, s-a despartit de mine si a inceput sa iasa cu altcineva. M-am luptat pentru ea si inca aveam grija de ea si ii aratam ca ii pasa chiar si atunci, si am reusit sa o castig inapoi. Inainte sa plec, ne-am facut promisiuni gen ca nu o sa ne parasim niciodata etc. I-am zis ca as face orice pentru ea, si am venit in Romania 2 saptamani ca sa o vad, ceea ce este un efort financiar destul de mare. Ea iubeste sa citeasca, si vroia neaparat varianta in engleza a cartii ei preferate, iar parintii ei radeau de ea si nu o lasau sa o cumpere, asa ca i-am cumparat-o eu( si mai avea lucruri de la mine de pe parcurs, cam din prin primul an, un iepuras de plus, 5 tricouri si un lantisor cu 2 inimioare). Dupa ce m-am intors inapoi in Anglia, dupa vreo 2 luni mi-a zis ca vrea sa se desparta de mine. M-am suparat foarte tare, ea isi cerea scuze incontinuu si pana la urma a inchis. Mai tarziu in aceeasi seara, mi-a zis ca vrea doar o pauza de o luna (cam prea precis, parerea mea) in care sa isi dea seama ce face cu viata ei :/ si mi-a PROMIS ca o fin din nou impreuna dupa luna aia. De atunci am vorbit in fiecare zi, dar mai distant putin, pana intr-o zi cand ia stricat aparatul foto al mamei ei,eu am vrut sa o ajut,ea a zis ca nu pot dupa care i-am zis ca imi pare rau daca am suparat-o mai mult decat era deja,si mi-a dat block straight face Credeam ca trebuie sa astept sa se termine luna aia, dar dupa o saptamana imi zice exact asa : "Nu mai vreau sa fiu cu tine. Stiu ca nu la asta te asteptai, stiu ca o sa suferi mult dar asa e viata, o sa treci peste. Vreau sa iti faci un viitor acolo si sper sa gasesti pe cineva mai bun ca mine.Bafta." nu am apucat sa zic nimic si mi-a dat block din nou. Ieri m-a scos de la block dar nu ii pot da mesaje si nu mai suntem prieteni pe Facebook, si imi e foarte dor de ea.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Giulia97Anna a răspuns:

Capul sus! Nu s-au terminat fetele! Dar totusi intreb.Tu cati ani ai? Ea? Ma tot gandeam de ce nu puteai sa o iei la tine acolo.Ori nu ai cum, pentru ca chiria este foarte scumpa acolo.Sau ea inca are studii de terminat.In orice caz nu vreau sa par dura dar e mai bine ca ai plecat.Pentru ca in felul asta ea ti-a demonstrat cat de te "iubeste". Gaseste pe altcineva. Poate pe cineva chiar de acolo de unde esti tu.Crede-ma,nu merita sa investesti timp si sentimente intr-o relatie toxica ca aceasta.Si din cate am citit din intrebarea ta chiar si bani.Adica cu siguranta biletul acela de avion a fost destul de costisitor! Si pe ea o doare fix in *** de ce-ai facut pentru ea! Inca o data, iti zic sa incerci sa o uiti.Nu se merita.Gaseste pe altcineva.

23 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Se pare ca te-a inselat incontinuu.treaba asta cu pauza mereu inseamna despartire.Nici nu concep ca un om matur poate folosi acest termen intr-o relatie.las-o balta,fete mai sunt si timpul vindeca ranile, poate e mai bine asa decat sa ajungi sa faci o obsesie pentru ea.Iar referitor la tine, tin sa precizez sa nu mai enumeri cadourile pe care i le-ai facut, asta arata ca ai pus pret pe banii cheltuiti pentru cadourile ei. daca faci un cadou cuiva drag, pe care iubesti..nu mai conteaza cate si ce cadouri au fost

| Giulia97Anna a răspuns:

Iubitul meu(cu care sunt impreuna de 2 ani si 3 luni este plecat in Anglia de aproape 8 luni! Si vine abia de sarbatori acasa...Dar nu am facut scandal.Desi nici bine nu imi era.Eu ce sa mai zic? Daca te iubea nu facea atata scandal si nu se despartea de tine.Mai ales ca se vede de la o posta ca isi bate joc de tine.

| T0T a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Dacă te iubea pe tine nu pleca în Anglia ipocrito.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru T0T):

Ai grija cum vorbesti! Tu crezi ca a plecat sa stea toata ziua in cluburi si sa si-o traga cu diverse femei! Aici trebuie sa-ti zic tie ca esti ipocrit/a! El a plecat sa munceasca! Sa aiba un viitor.Pentru viitorul nostru! Pentru ca in tara asta nu ai ce sa faci.Deocamdata el sta cu chirie intr-o camera.Dar acum tot cauta o casa mai mare..PENTRU NOI! Oricum, dupa ce vine acasa, ma va lua la el, PENTRU CA ACUM CHIAR NU ARE CUM! Nu poate sa vina cineva pur si simplu si sa-mi zica ca iubitul meu nu ma iubeste! Asa ca masoara-ti cuvintele!

| T0T a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Într-o relație cel mai important lucru e prezența partenerului, iar dacă după un an a și plecat se vede superficialitatea relației. Asta nu e relație, o relație constă în afecțiune iar faptul că vine doar de sărbători face lucrurile evidente. Bani poate face și aici, destui încât să duceți o viață normală, dar dacă pentru voi e mai presus banul decât prezența celuilalt înseamnă că relația voastră e un bullshit, fără supărare. E clar că ești ipocrită. În rest îți faci idealuri tâmpite, dar îți vei da seama pe viitor. Eu nu îmi imaginez că pleci de lângă persoana iubită dacă iubești, chiar dacă e vorba de bani(ce am putut zice)sau de o casă mai mare(moft). Soluții mereu există iar cel mai important într-o relație e să fiți unul pentru celălalt, acolo. Restul sunt scuze și vrăjeli.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și încă ceva, dacă ești un om capabil ești în stare să faci ceva și aici, chiar dacă nu se compară salariile, chiar ai posibilitatea să duci o viață decentă. De ce ai avea nevoie de mai mult?

| Giulia97Anna a răspuns (pentru T0T):

Nu se face nici un r*hat de bani aici! Si nu vine doar de sarbatori acasa! Si cand vine stam cateva luni bune acasa! Si noi nu vrem sa avem o viata decenta! E normal sa vrem mai mult! Facem asta pentru noi si copiii nostri! Nu vrem sa-i crestem in tara asta! Vrem sa le dam ce-i mai bun! Nu vreau sa duca lipsurile pe care le-am dus noi!

| Giulia97Anna a răspuns (pentru T0T):

Asta pentru ca aici el castiga in jur de 30-40 de milioane.Dar acolo castiga 2000 de lire! O diferenta enorma!

| T0T a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Eh, natura umană, mereu vreți mai mult, și mai mult și de asta cam pierdeți esențialul. Că trăiești într-un apartament sau într-o casă de 2 etaje, e cam același lucru. Eu am trăit o viață într-un apartament și să știi că am trăit bine și m-am simțit bine și mă simt bine. Mofturile nu duc la fericire mai mare, reprezintă doar egoism iar lucrurile de care chiar ai nevoie le poți face și aici, ți-o spun la sigur.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru T0T):

Discutia asta nu duce nicaieri! Si chiar m-am saturat de ea! Pa!

| ℛąin a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Prin ce afirmi e mai mult decât evident ce puneți pe primul loc.

| T0T a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Discuția demonstrează că ești o materialistă mai degrabă decât una care se implică cu adevărat într-o relație. De fapt amândoi sunteți, dar majoritatea sunt așa, deci e ceva normal, nu are de ce să te deranjeze adevărul acum.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru T0T):

Taci dracu!

| Giulia97Anna a răspuns (pentru ℛąin):

Si problema ta este...

| ℛąin a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Doar am spus ceva ce era destul de evident. E relația ta, deci e strict treaba ta ce faci.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru ℛąin):

Atunci nu mai spune nimic!

| TiperT1990 explică (pentru Giulia97Anna):

Da, eu am plecat ca sa fac bani. In special fiindca in Romania nu mai merge treaba si fiindca tata avea nevoie de mine acolo. Eu voiam sa o aduc aici, cu mine, sa avem un viitor, dar mi-am dat seama ca e prea imatura si nu stie ce vrea si nu merita sa ma consum in asa ceva. Intr-adevar e o relatie toxica. Dar tot nu inteleg cum, ea, ca o persoana cu sentimente si rationala presupun :/ sa se comporte asa dupa tot ce am facut pentru ea. Iam promis ca o sa vin de sarbatori, am venit si in vara cand am facut varsta legala, mi sa plans foarte mult ca vrea cartea aia, i-am luat-o, parintii ei se comporta urat cu ea, eu am avut grija de ea, am protejat-o si am iertat-o mereu. Dar se pare ca ea inca nu percepe ce a facut. Cand o sa isi dee seama, o sa vina la mine si o sa fie prea tarziu

| TiperT1990 explică (pentru TiperT1990):

Am 18 ani si ea 16

| Giulia97Anna a răspuns (pentru TiperT1990):

Are doar 16 ani.Desigur ca nu stie ce vrea.E un copil.Si tu esti inca foarte tanar.Insa se pare ca vrei sa-ti construiesti o viata buna.De obicei fetele sunt mai mature ca baietii.Dar in cazul asta tu esti cel matur.Nu vreau sa par rea dar poate doar s-a folosit de tine ca sa obtina diverse lucruri. Daca vine la tine tu sa nu o ierti! Nu merita dupa felul cum s-a comportat cu tine!

| UzOm a răspuns:

O lună pauză...
Tu plecat în Anglia...
Un mesaj de despărțire banal...

Asta și-a găsit un alt tip. Dacă ești fraier suferi, dacă nu, treci peste.
Asta se întâmplă când ești prea bun cu o fată/femeie. Ajungi să fii părăsit când și-a găsit un tip mai bun.

| TiperT1990 explică:

Si daca o las o luna sa i se faca dor si rup orice fel de legatura cu ea, poate o sa fie bine?

| TiperT1990 explică:

Bine zis Giulia...

| Giulia97Anna a răspuns (pentru TiperT1990):

Capul sus! Nu s-au terminat fetele! Dar totusi intreb.Tu cati ani ai? Ea? Ma tot gandeam de ce nu puteai sa o iei la tine acolo.Ori nu ai cum, pentru ca chiria este foarte scumpa acolo.Sau ea inca are studii de terminat.In orice caz nu vreau sa par dura dar e mai bine ca ai plecat.Pentru ca in felul asta ea ti-a demonstrat cat de te "iubeste". Gaseste pe altcineva. Poate pe cineva chiar de acolo de unde esti tu.Crede-ma,nu merita sa investesti timp si sentimente intr-o relatie toxica ca aceasta.Si din cate am citit din intrebarea ta chiar si bani.Adica cu siguranta biletul acela de avion a fost destul de costisitor! Si pe ea o doare fix in *** de ce-ai facut pentru ea! Inca o data, iti zic sa incerci sa o uiti.Nu se merita.Gaseste pe altcineva.

| TiperT1990 explică:

Nu imi pasa absolut deloc de bani, voiam doar sa precizez ca aveam totusi o relatie stransa. Erau lucruri cu valoare sentimentala, si eu am de la ea. Ma gandeam ca poate va influenta in vreun fel raspunsurile, luand in considerare faptul ca si ele ne legau...cel putin pentru mine au insemnat mult cadourile ei.