| TeoTudor a întrebat:

Am o problemă. În ultimul timp m'am masturbat de 2-3 ori pe săptămână. Problema este că, aseară când am vrut să fac sex cu prietena penisul meu pur și simplu nu se întărea decât 50% și " se culca " imediat la loc. Am încercat orice, fără rezultat. Pur și simplu când nu sunt cu ea în pat mă excit enorm și când sunt aproape deloc. Ea m'a înțeles si de data asta, dar mi'este foarte jenă. Ce îmi recomandați ca totul să meargă cum trebuie data viitoare? Eu unul am decis să mă las de masturbare, e prea jenant ce mi se intâmplă. Credeți că asta ar fi soluția? În 2-3 săptămâni sau o lună maxim s'ar rezolva? ( fără masturbare ) mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| kandaraki a răspuns:

2 probleme ai - 1) prietena ta nu te excita, sau ea nu stie sa te excite pe tine, 2) prea multa masturbare strica.
Totul este in cap la tine, e de ordin psihic, nu te masturba o perioada si cand vei fi cu prietena in pat, gandeste-te doar la ea si se va primi totul, succes!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

S-ar rezolva daca te-ai lasa de masturbare.Aici si prietena ta are un rol important. Nu stie sa te excite.

| RAY a răspuns:

Iubita te atrage fizic sincer?

| Violleta2022 a răspuns:

Ati incercat sa-l resuscitati?

Eu cred ca penisul tau este indragostit de mana ta, nu de prietena ta!

| mihai69 a răspuns:

Se va rezolva pe naiba. Nu e din cauza masturbării, ci e emoțiilor.
Încearcă să nu te mai gândești la ce va fi dacă... și lasă lucrurile să meargă firesc. Iar dacă ea te-a înțeles, cu atât mai bine - înseamnă că e fată deșteaptă și chiar nu ai motive de îngrijorare. Răbdare!

| doctorandus a răspuns:

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Dismally a răspuns:

Incearca si daca nu se rezolva, ti-ar trebui alta prietena probabil happy

| alexandru0sorin a răspuns:

Man cred ca problema e cu libidoul tau nu neaparat cu cat de masturbezi ca eu o frec de 3 ori pe zi si tot n-am probleme so ridic cu femeile.

| Dima_Alexia_1979 a răspuns:

Poate prietena ta trebuie sa fie mai pasionala.

| Dima_Alexia_1979 a răspuns:

Poate prietena ta trebuie sa fie mai pasionala.MAI SEXY. puteti sa mergeti poate intr-un sex shop luati si voi niste jucari costume sa fie mai distractiv