| anonim_4396 a întrebat:

Am o problma in dragoste m-am indragostit de o colega si i-am marturisit sentimentele ea era intr-o relatie in momentul respectiv dupa un timp am inceput sa ies cu ea si sa povestim in cateva luni ne tineam de mana si intr-o seara am inceput sa ne sarutam am continuat saruturile ceva timp si la scurt timp s-a despartit de prietenul ei. Intr-o seara in parc am trecut la putin mai mult decat saruturi (nu s-a ajuns la sex ), dupa seara aia s-a comportat ciudat, s-a indepartat de mine si a inceput sa se tina de mana cu colegul meu de camera, am zis ca sunt doar prieteni, dar m-a chemat in parc si m-a ignorat total, m-am suparat si am plecat de nervi, am dat cu pumnul in perete si mi-am scrantit mana, am fost la farmacie, am cumparat un bandaj si am bandajat-o, dupa care am iesit sa cumpar ceva si colegul m-a vazut (intre timp i-am trimis o poza cu mana bandajata ). In seara acea ea nu raspundea la telefon si nici el, asa ca am banuit ca au iesit impreuna asa ca am inceput sa beau si sa fumez iarba. A doua zi ma cheama in parc sa imi spuna ca s-au sarutat, eu am reactionat violent si am vrut sa il bat pe ala, dar nu l-am mai gasit, ea mi-a spus ca vor ramane doar prieteni si am incercat sa stau cu gandul asta, dar dupa o zi ma trezesc ca sunt impreuna. Ala a venit in camera cu doi prieteni sa isi ia lucrurile, asta m-a enervat la culme, asa ca am plecat, in seara dinainte sa plec m-am vazut cu ea am vorbit si din vorba in vorba mi-a spus ca ii va fi dor de mine si am inceput amandoi sa plangem, cand am sunat-o dupa doua zile a inceput sa planga la telefon si mi-a inchis.
Din tot ce v-am povestit credeti ca fata asta are vreun sentiment de iubire pentru mine? Sau a fost doar in capul meu, nu cred ca daca nu era nimic ar fi plans dupa mine, vreau o parere sincera (fara off topic ) raspunsul cel mai dezvoltat va primi funda ( vreau pareri sincere si un limbaj decent, nu vreau sa imi scrieti ceva de genul " e vina ei bla bla bla cauta alta " sau " e c*rva si n-ar mai trebui sa vorbesti cu ea ").
Tot ce vreau sa stiu e daca are sentimente pentru mine, am intrebat-o de cateva ori dar de fiecare data mi-a spus ca are sentimente pentru mine, dar nu de iubire, de fiecare data ocolea raspunsul sau gasea alt subiect, nu mi-a spus "te iubesc " dar nici nu mi-a spus " nu simt nimic pentru tine ", o singura data mi-a spus " sentimentul nu e reciproc " si asta cand era suparata, desi cred ca a mintit atunci.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Uneori vrei sa vezi mai mult decat este. Vrei neaparat sa vezi ceea ce vrei tu.

Incearca sa te destinzi, si sa privesti situatia ca si cand ar fi altul in locul tau. La rece.

Sunt atatea motive care iti spun ca nu te iubeste sau ca are sentimente pentru tine. Si nu e faptul ca ar avea sentimente si e nehotarata... faptul ca nu raspunde la telefon, etc... pe mine cel putin m-ar face sa cred ca nu sunt sentimentele pe care le caut eu.

Nu faci faze din astea la o persoana la care tii cat de cat.

Din alt punct de vedere, daca te gandesti, nu ai fost decat o unealta de a se desparti de prietenul ei.

I-ai dat forta si a reusit sa se gandeasca si sa faca pasul. Faptul ca este cu fostul tau coleg de camera... iar ar trebui sa iti dea de gandit la ce sentimente are fata de tine.

Da, era surescitata si te-a sarutat, v-ati pipait poate, etc. Dar atat. Asta nu e dragoste, asta e hormoneala.

Apoi, sa zicem ca prin absurd (repet absurd, deoarece nu e cazul) ar fi simtit ceva pentru tine. Dar repet, nu pare sa fie cazul. Gandeste-te la rece: ai vrea sa nutresti sentimente de dragoste pentru o persoana cu acest tip de comportament? E vorba de respectul de sine, e vorba ca poti gasi o fata mult mai plina de calitati si care sa merite sentimentele tale.

Nu vorbim de faptul ca e o c**va sau ca e vina ei, a ta, etc. Vorbim de alegeri. Ea a facut-o... fa si tu in asa fel incat sa nu regreti.

Personal consider ca esti o victima colaterala care a facut si scandal (faza cu pumnul, desi nu inteleg de ce nu e mai usor sa te stapanesti) si faptul ca i-ai trimis poza poate fi interpretat in moduri diferite, precum daca il prind pe ala il calc in picioare, daca te vad te rup, etc). Asa ca din acest motiv ti-ai taiat legatura cu ea.

Imi pare rau, dar se pare ca avea dreptate. Sentimentele nu sunt reciproce. Chiar deloc.

Daca o iubesti... fa-i cadou ce isi doreste ea: libertatea. Las-o sa mearga pe calea ei. Lasa sa vina la tine tipa care te merita. Intre timp distreaza-te.

Cum se zice, ceea ce nu traiesti la timp, nu mai traiesti niciodata. Asa ca... distreaza-te.

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Plangea la telefon nu pentru ca te iubea ci pentru ca se ura cat de nehotarata si imatura este. Daca si-a parasit iubitul pentru tine, trebuia sa te astepti sa te paraseasca si pe tine pentru altul, ceea ce s`a si intamplat.Treci peste, pentru ca oricum, chiar daca vine inapoi la tine, nu va fi o relatie de durata si te va insela.Cautat`ti o alta fata, cu aceasta sigur nu vei ajunge prea departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca a avut sentimente pentru tine dar si pentru cei cu care a fost si sa sarutat, sau poate a vrut sa vada daca o iubesti intr-adevar sau si-a batut joc de tine

| Sshinobi a răspuns:

Dupa ce am citit tot. vreau sa spun ca pare ca joaca teatru...adica daca ar fi simtit ceva pentru. tine nu facea toate astea, si in legatura cu plansul... oricine poate sa se prefaca. Mai mult ca sigur si-a batut joc de tine...ea a fost desteapta, nu a pus suflet dar pe tine te-a facut sa o placi si sa suferi dupa ea.Ar trebui sa inveti sa fii distant si rece...nu pune suflet in nimic, nu vrei sa regreti la nesfarsit. Si plus nu arata ca te doare, va sti ca esti slab(normal se va bucura sa vada asta). Tine minte:esti inconjurat de persoane rele si prefacute...iar daca nu faci ca ele cazi de prost (bine..asta e punctul meu de vdere si sper sa ma insel)...
Nu vreau sa par rea si pesimista, dar asta e adevarul. ACCEPTA REALITATEA, chiar daca doare.
Sper ca te-am ajutat...