| emyyyy a întrebat:

am si eu o intrebare aseara am facut sex neprotejat cu o tipa care era in prima zi dupa menstruatie.ea a zis sa facem neprotejat ca nu poate sa ramana insarcinata in prima zi dupa ciclu...e adevarat sau m-a mintit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"In mod normal, conform teoriei, in timpul menstruatiei nu este posibil sa ramai insarcinata pentru ca nu exista ovulatie. Practic insa, posibilitatea aparitiei unei sarcini ca urmare a intretinerii de relatii sexuale in timpul menstruatiei exista, chiar daca este foarte mica.

Acest lucru este posibil pentru ca majoritatea femeilor tinere au un ciclu menstrual neregulat si, in cazuri exceptionale, ovulatia poate sa apara foarte aproape de menstruatie sau chiar in zilele de menstruatie. Deasemenea, spermatozoizii pot trai in interiorul organelor de reproducere ale femeii pana la 4 zile, iar daca mai adaugam si o menstruatie prelungita, exista posibilitatea ca ovulatia sa se produca in acest timp (chiar daca acest lucru se intampla de obicei in ziua a 14 - a ciclului menstrual) si sa apara astfel o sarcina nedorita, in urma fecundarii"
medicina de specialitate

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu te a mintit, sansa de a ramane insarcinata este minima

| neutrino a răspuns:

Poate fi insarcinata, cu sau fara voia ei dar cu tine.

| MrAlex a răspuns:

Nu se stie dar daca acel baiat si-a dat drumul in ea ADIOOOOO...laughing stii tu melodia laughing

| ionutzicamariuca24 a răspuns:

Poate sa ramana insarcinata...ai grija sa nu te trezesti tatawinking ca e grav