| Eduard1994 a întrebat:

As vrea sa stiu din ce cauza a aparut o picatura de sange pe chiloteii prietenei mele. nu i-a venit menstruatia, s-a terminat duminica! a luat luni anticonceptionalele dar a luat si un antibiotic, asa ca marti ne-am protejat. ieri mi-a spus ca o dor sanii si ca i s-au intarit putin. azi am facut-o neprotejat pentru ca trecusera 3 zile de cand nu mai luase antibiotice. cand a ajuns acasa mi.a spus ca a gasit o picatura de sange pe chilotel. din ce cauza oare? credeti ca e o posibila sarcina?!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este vorba despre sarcina, desi aceasta este posibila (protectia minima este 7 zile dupa ultima doza de antibiotic). Insa sangerarea de imediat dupa contactul sexual nu are legatura cu o posibila sarcina, ci mai degraba cu o posibila rana pe col sau infectie genitala. Sangerarea la contact sexual este un mare semnal de alarma si impune consult ginecologic complet la cat mai scurt timp de la producere (pentru a mai fi vizibila sursa sangerarii). Adesea aceasta sangerare este produsa de traumatisme minore (daca actul sexual a fost mai brutal) sau de infectii care se vindeca usor, dar in unele cazuri este vorba despre o rana pe col (leziune precanceroasa) care impune investigatii suplimentare si tratament atent.

1 răspuns:
| HaS4 a răspuns:

Da pentru ca daca ai fi fost atent la orele de biologie din clasa a 7-a cand rapoartele sexuale au fost facute sa zicem azi ca test de sarcina adica sa vezi daca aa ramas curge putin sange deci nu va speriati.winking funda?