| Chimbly a întrebat:

Care este cel mai bun test pentru a afla daca o femeie este sau nu insarcinata? Si in cate zile dupa conctactul sexual testul este 100% sigur?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singurul test 100% sigur este consultatia ginecologica cu ecografie facuta dupa minim 5 saptamani de la contactul sexual.
Testele de sarcina din urina au o siguranta de maxim 98% si ajung la aceasta daca sunt facute dupa minim 25 de zile de la contactul sexual.
testele de sarcina din sange au o siguranta foarte mare (nu chiar 100%) daca sunt facute dupa 22-23 de zile de la contact.
testele din urina si sange, daca sunt negative, se repeta obligatoriu dupa 3-4-7 zile

3 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Din cate stiu eu testele facute la ginecolog au cea mai mare "precizie". Iar contactul sexual nu este nicio data 100% sigur.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina se face corect la minim 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai precisa metoda de testare, prin care se poate determina cu o precizie/acuratet de peste 98-99% existenta sau lipsa hormonului de sarcina hCG in organism (in sange) este cea obtinuta printr-o analiza de sange realizata intr-un laborator de analize medicale. Un astfel de test se poate efectua dupa trecerea a 9 sau a 10 zile de la momentul producerii ovulatiei sau din momentul ultimului contact sexual intretinut. Din cauza gradului foarte mare de precizie, NU necesita repetarea testului si este singura metoda de testare a unei posibile sarcini al carui rezultat este intotdeauna acceptat de orice medic ginecolog. Rezultatul testului se primeste in 24 de ore si costa in jur de 35-40 de lei. Multa sanatate!