| NSSNoShitsSherlock a întrebat:

De ce oamenii se despart din cauza sexului?

Fundă!

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca este acitivitatea intima a unui cuplu care are ca scop obtinerea unor bucurii si placeri specifice deosebit de intense si menite a apropia si mai mult pe cei 2 si a consolida relatia si care, neexistand sau dezamagind mai ales pe termen lung, lasa un gust foarte amar.
De aceea, altii le cauta in placerile oferite de alcool, droguri, mancat sau achizitii de haine si biiuterii.
Se vehiculeaza ideea ca daca este bun, sexul conteaza in proportie de 80% intr-o relatie, iar daca e prost, in 20%.
Intial, fatidic, daca oamenii nu sunt foarte sinceri si nu comunica, se poate intampla ca, mai ales la inceputul unui cuplu nou format, sa se descopere ca fata de exemplu vrea sex numai o data pe saptamana iar el vrea de 3 ori, avand un apetit/libidou mai mare si gata necazul!
De regula, ori ea refuza si ajung sa se desparta, ori accepta si sta nemiscata asteptand ca el sa termine sau simuleaza si el isi da seama, e jignit, frustrat si renunta la ea.
Mai pot fi si multe alte variante, ca cea in care el vrea si sex anal, si ea nu, se cearta si se despart, etc, etc.

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul e mereu nemultumit cu propia lui existenta, asta ne obliga sa vrem mereu ceea ce nu avem sa ne omoram zilele prin iluzi si asteptari mari, daca ar fi iubire adevarata ar rezista dar nu e vb de asa ceva intr-o lume plina de tarfe si curvari

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca sexul sa nu reprezinte liantul relatiei ba din contra sa provoace uneori chiar si destramarea cuplului si despartirea in final, insa acest lucru se intampla doar in cazul in care practic sexul lipseste sau se produce "din an in paste" sau calitativ nu provoaca satisfactie si nici placere si in astfel de situatii se cauta "solutii" in afara familiei.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu să iubească.

| relian a răspuns:

Nepotrivire sexuala. Oamenii cand sunt tineri nu dau importanta,nu vad,sunt f entuziasti ca au un partener, sunt la inceput, nu au experienta si cam asta e. Apoi pe parcurs odata ce un cuplu se stabilizeaza, stau impreuna atunci vad ca ceva nu merge, ca ceva nu-i in ordine.Deci nu-i nimic rau in asta, sexul este o chestie ce nu o poti controla, deci nu poti spune las de mine sau asta e imi trece.Si nepotrivirea poate tine de multe aspete de la durata, la chestii fizice.Dar in majoritatea cazurilor oamenii nu simt, nu vad asta la inceput.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca nu mai sunt multumiti unul de altul.

| Mussette a răspuns:

"Nepotrivire de caracter."

| PsihoSex a răspuns (pentru Mussette):

Asta era formula consacrata inainte de Revolutie!

| Mussette a răspuns (pentru PsihoSex):

Cred ca inca se foloseste la divorturi. Sau intr-o alta formulare.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care se despart din o mie de alte motive. Unul doreste ceva, celalalt nu.

| Cosmin1983c a răspuns:

Pentru ca la unii sau in majoritatea cazurilor sexul conteaza cam 90 la suta.dar nu la toti.