| AnonimaPitica a întrebat:

De circa o luna de zile observ pe lenjeria intima o pata albicioasa.Ce este? Ma sperie.

Nu am menstuatie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de acea secretie vaginala care in cazul fetelor apare inainte cu o anumita perioada de timp, care poate fi de cateva luni sau uneori chiar cu mai mult de 1 an, inainte de a se produce prima menstruatie care este denumita menarha. Este un proces fiziologic absolut normal prin care trece orice fata ajunsa la varsta pubertatii. In general menstruatia apare in momentul in care voi fetele ajungeti la pubertate si incepe dezvoltarea sanilor si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. De obicei in primii (1-2) ani menstruatie se produce foarte neregulat putand exista pauze chiar si de cate 3-4 luni, insa incet incet frecventa menstruatiilor se va regla si se va stabiliza, ca in final sa apara aproximativ in fiecare luna. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu-i va influenta aparitia menstruatiei. Daca ti-au aparut scurgerile vaginale zilnice care iti pateaza chiloteii si te deranjeaza, poti considera ca respectivele secretii vaginale reprezinta un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc aparitia primei menstruatii, insa nimeni nu este in stare sa-ti poata prevede momentul aparatiei acesteia. In astfel de situatii este indicat sa ai pregatite si sa ai la indemana tot timpul 1-2 absorbante, mai ales in perioada zilei cat esti la scoala (sa le ai in geanta). Multa sanatate!

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pana nu miroase urat e ceva firesc la tinerele fete. Mare atentie la igiena!

| GdX a răspuns:

Voi fetele aveti secretii vaginale. Daca culoarea este in schimb alta decat de obicei, trebuie sa consulti un medic ginecolog.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu sunte m medici, mergi mîine dimineată la cabinet ginecologic, si acolo vei afla ce ai si ce tratament sa urmezi, multă sănătate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ai stat asa o lună fără sa te vada un medic? pe ce lume trăiesti?