| anonim_4396 a întrebat:

Este ceva normal că în timpul masturbării să ejaculezi mai repede în comparație cu un act sexual normal?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate fi considerat ca fiind normal in cazul in care stimulii excitationali de natura vizuala, sonora sau imaginativa din timpul masturbarii, sunt mai intensi decat cei de "lehamite" produsi/aparuti in momentul intretinerii unui sex anost facut pur si simplu din obligatie.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal.

| Seba2013 a răspuns:

Da este normal, dar asta nu insemna ca este bine.
Atunci cand te mastubezi, idelizezi acest comprtament, pentru ca in fantezia ta, despasesti lumea reala.

Realul este diferit, iar mastubarea cu actul sexual facut cu dragoste este cu totul altceva.
Prolactina stie cand faci sex cu partenera sau cand te mastubezi, iar aceasta te satisface mai bine.

Oxcitocina stie ca te mastubezi sau faci sex cu prezervativ....stie ca exista un fel de distanta ci nu de apropiere.

Exista studii unde arata ca sexul impersonal(masturbare, prostituate, straine), produce boli.
Iar sexul interpersonal, produce sanatate si satisfactie.