| anonim_4396 a întrebat:

Imi place de o fata (mai mare decat mine cu 1 an). Am fost amandoi in aceeasi scoala, acum ea este la liceu. Nu am vorbit niciodata cu ea. Treaba e ca as vrea sa intru in vorba cu ea pe facebook, dar nu stiu cum. Sunt un baiat mai timid din anumite motive (poate si pentru ca am avut multe esecuri, dar asta e o alta poveste). Sunt genul de baiat mai mult cu scola (nu prea stiu cum sa imi fac prieteni si sa ma fac placut de multa lume). Cum sa intru in vorba cu ea? Ce sa ii zic? Imi e rusine sa vorbesc cu ea.

E adevarat ca sunt si putin cam complexat din cauza fizicului pentru ca sunt mai gras si imi e frica ca nu va accepta in veci si poate pe buna dreptate. Dar acum vreau sa ne axam pe problema vorbitului cu ea. Va rog mult ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| NinaSimone a răspuns:

Da-i likeuri. Vezi daca iti da si ea inapoi. Daca nu, e clar ca nu ai nici o sansa. Daca da, ii spui buna. ce faci, cum e la liceu bla bla bla ( mai multe chestii de scoala) ai vrea sa iesim la o cafea?

| h3r a răspuns:

E boboacă acum, n-o să te mai bage în seamă.

Vorbește cu cineva mai „apropiat".

| ceaiuldetei a răspuns:

E foarte bine că știi unde sunt probleme.

Acum, ia-le pe rând și rezolvă-le. Îți trebuie timp și dispoziție. Și voință.

E bună și școala, dar e bine, că tot "ești mai mult cu școala", să îți faci și niște amici/prieteni pe acolo.

O prietenie între doi oameni (ori mai mulți), nu stă în kilograme. Stă în caracterul omului.

Ce ține o prietenie? Punctele în comun, în primă fază.

Prietenia e ca vinul. Cu cât e mai veche, cu atât e mai bună. În primul rând, noul atrage, indiferent despre ce ar fi vorba.

Ca să te faci plăcut de lume, trebuie să vezi cum e lumea aia, de care vrei să te faci plăcut.

Cauți să vezi ce le place, ce știu, ce au nevoie, ce vor, ce speranțe au și așa mai departe. Și într-unul din punctele de mai sus, intervii, frumos.

Dacă cineva are nevoie de ceva, ajuți. Dacă cineva caută ceva și tu găsești, te duci și îi spui că ai găsit ce are nevoie. Dacă cineva are nevoie de o vorbă bună, te duci și oferi un umăr și un sfert de oră din viața ta, ca să stai de vorbă despre ce îl supără pe omul respectiv.

Nu trebuie să ai neapărat prieteni, ca să știi cum să fii alături de ei.

Toate se învață în timp.
Nu ți s-a întâmplat niciodată să ajuți oameni necunoscuți?

Când ne naștem, nu avem sute sau zeci sau mii de prieteni. Nu venim cu pachetul de prieteni la "bord".

Ni-i facem. În timp. Așa că, dă-ți timp. Și fii răbdător.

În privința kilogramelor tale - apucă-te de sport, fă mișcare, lasă complexele și rezolvă-ți problemele. Că n-o să vină nimeni să îți bată la ușă și să te întrebe: "Nu vrei să fii prietenul meu?"

Înțelegi? Ieși în lume.

Lasă rușinea deoparte, că dacă ar fi să le fie rușine la toți... Gândește-te, cu ar fi lumea asta? Nimeni n-ar mai ajuta pe nimeni, nimeni nu ar mai ieși din casă, nimeni nu ar mai vorbi cu nimeni și așa mai departe.

Nu mai sta în carapacea ta, că n-o să vină nimeni să stea acolo cu tine. Ieși de acolo și prinde încredere în tine.

Când faci lucrurile în grabă, nu îți iese nimic. Dacă nu le faci deloc, iar nu îți iese nimic. Așa că, ia-le ușor.

Vezi care sunt lucrurile la care trebuie să lucrezi. E important. Apoi, apucă-te și lucrează la ele, cu zâmbetul pe față. Pentru că le faci pentru tine, pentru binele tău și ca să îți fie ție mai bine.

Lasă complexele deoparte.

Dacă vrei să vorbești cu fata respectivă, vorbește-i deschis. Scrie-ți ideile pe o foaie (nu fac mișto), apoi recitește ce ai scris și dacă îți place, dă-i drumul la tot, într-un mesaj către ea. Apoi, așteaptă să vezi ce se întâmplă. Dacă tu nu încerci, nu încearcă nimeni în locul tău.

Mai sunt oameni care te pot ajuta (vezi părinții și frații), așa că apelează și la ei.

Dacă nu te mulțumește ce e scris aici, așteaptă alte păreri. Dar să reții un lucru: nimeni nu va rezolva dilema în locul tău.

Învață să ai încredere în tine. Fiecare om (indiferent cât e de timid sau complexat), are părți bune. Caută-ți părțile bune, încrede-te în ele și dezvoltă-te mai departe. Succes.

| yumary a răspuns:

Pai daca zici ca e cu un an mai mare ca tine... incepe cu un simplu "Buna" nu trebuie sa ai replici de nu stiu ce filozof cum ar fi " hei papausalaughing" iar dupa intreab-o cum e la liceu, ce ii place sa faca ..nu fi prea direct, poate nu o sa ii placa. Daca nu functioneaza spune-i daca ar vrea sa iasa la o plimbare in parc sau sa ii faci cinste cu o inghetata. Daca zice"Nu" nu fi suparat si cereti scuze, schimba subiectu happy
Asta e tot ce mi-a venit in minte acum...
Aaaa si in legatura cu aspectul fizic oh go on nu e nimic iesit din comun stai linistit vei gasi persoane care sa te aprecieze asa cum esti tu kiss!
Nu uita ca soarele rasare in fiecare zi happy Nu conteaza exterioru conteaza interioru big grin