| Dumita a întrebat:

in ultima vreme, am cunoscut o fata. Cu timpul, am inceput sa-mi dau seama ca o iubesc. Cand i-am spus acest lucru, mi-a reprosat ca nu este bine, ca ma va ranii. Mi-a propus ca ea sa ma lase... Ca nu este bine ce facem. Ea a fost ranita de o persoana dupa o relatie de 2 ani. Imi tot spunea ca nu poate sa ma minta, daca ar spune ca ma iubeste, ar mintii, deoarece ea tine la mine, si nu ma iubeste, doar cauta un loc unde sa se refugieze. Spuneti-mi ce sa fac?! Sincer, s-o las... ca timpul sa o vindece, sau sa-i fiu aproape, cum am fost pana acum?

Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Sa ii ramai aproape happy o fata intotdeauna va avea nevoie de asta! o sa aprecieze foarte mult.

| LoveSleep a răspuns (pentru AlissBrie):

Ce frumos. Să-i facă și curat sub pat unde-și aruncă tampoanele folosite? (Înainte să-mi spui că sunt un țăran gândește-te ce-am vrut să zic prin asta).
Oricum, acum că ne-ai lămurit pe toti de ce are ea nevoie, spune-ne și de ce are el nevoie, că murim de curiozitate.
Dacă nu-i prea mare deranjul.

6 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Tu ești doar un prieten pentru ea. E clar că marea ta dragoste nu e împărtășită. Știi, ești prietenul ăla care e mereu lângă ea, îi spune cât de frumoasă e, cât de bine miroase chiar dacă-i pute gura, îi dă sfaturi și o ajută mereu. Pe scurt, "ești locul unde ea se refugiază", ești băiatul cu care discută orice, căruia îi spune problemele ei știi și tu...like a gay.

Dacă vrei ca ea să te remarce trebuie să-ți schimbi atitudinea. În primul rând, vorbești cu ea cât mai rar. Ideea e că dacă tu o bagi în seamă în fiecare minut al zilei, ea va ști totul despre tine (La ce oră ai mâncat sarmale și de câte ori te-ai căcat), iar tot misterul va dispărea. Dă-i ocazia să se întrebe de ce anume nu vorbești cu ea și să încerce să repare această distanță dintre voi pe care o creezi tu intenționat. Făcând asta, tu ești în centrul atenției, acum ea încearcă să "te combine". Din start ai de câștigat, deoarece acum tu ești cel care îi respinge avansurile și o face să "fiarbă".
În al doilea rand, îi arați că ești un tip ocupat și nu ai timp de dramele ei de adolescentă. Dacă până acum erai cel la care se plângea că viața e nedreaptă și că prietenul a părăsit-o, acum schimbi subiectul dându-i de înțeles că discuțiile de acest gen le dezbate cu prietenele ei, nu cu tine, pentru că nu-ți pasă.
Nu zice nimeni să fii nu știu ce idiot insensibil, dar trebuie să știi când să îți pese și când să nu.
În al treilea rand, cauți mereu motive să vă vedeți la un suc sau la o plimbare, deoarece vorbitul pe facebook te plictisește.
Nu mai fii pămpălău și fă-o să realizeze că de fapt, tu ești băiatul potrivit pentru ea. Dar nu zice nimeni că asta o faci complimentând-o excesiv și pupându-o-n fund la fiecare ocazie.

Dacă tu crezi că fiindu-i aproape mereu într-un final o să-și dea seama că te place te înșeli.
Nu cred că e un bărbat pe tot globul ăsta care să nu fi fost în locul tău.
Dacă ești atât de îndrăgostit de ea și ești capabil să accepți ideea că ea e cu altul în timp ce vorbește cu tine despre cât de nedreaptă e viața, dacă simpla ei prezență te face să nu-ți dorești mai mult de la viață, toate căcaturile care le-am scris eu m-ai sus sunt inutile.

| Dumita explică (pentru LoveSleep):

Am sa incerc... totusi, nu sunt "un gay". In primul rand, suntem preiteni, ne cunoastem de 1 an. Dar multumesc de sfat...

| LoveSleep a răspuns (pentru Dumita):

N-am zis că ești gay, altceva voiam să zic.

Oricum, am scris ceva acolo cu intenția de a te ajuta. Mi-am dat doar cu părerea, deciziile sunt ale tale.

| Endrocalmut a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii stai aproape, dar sa incerci sa nu o presezi prea tare. Cu timpul, poate va fi ceva între voi.

| Dumita explică (pentru Endrocalmut):

I-am spus ca ii voi fii mereu aproape, voi astepta pana cand va fi decisa. Singurul lucru ce il vreau, este sa nu plece de langa mine...