| anonim_4396 a întrebat:

Prietenesc cu o fata si ne plac amindurora aceleasi lucruri.Si probabil ii place de mine eu nu stiu precis,pentru ca a spus ca nu a mai prietenit cu un fan de anime si poate ar vrea cu mine relatii,dar m-am gindit poate sa o sun si sa-i zic sa ne intalnim in parc si apoi sa-i zic ce simt,dar nu vreau sa fie ca deodata cum sa vina ea sa-i zic "te iubesc", vreau ceva mai potrivit. Spuneti-mi ce credeti voi cum as putea sa ii zic altfel, dar ca sa nu sa se primeasca ca ii sunt prea mult prieten decit boyfriend?

Răspuns Câştigător
| xCatastrophe a răspuns:

In primul rand nu prea am intalnit eu expresia "prietenesc, cu cineva" dar nu asta e ideea. Eii bine si eu una ma uit la anime-uri si cativa rieteni de`ai mei stiu si nu zic nimic. In fine trecand peste asta nu cred ca daca tie-ti place un lucru si ea nu are de a face cu asa ceva. Aaa si nu am prea inteles ce vrei sa zici la final dar daca vrei sa-i spui sentimentele tale nu`s chiar persoana siropoasa sa-ti dau un sfat de asta tu esti si baiat dar hai sa-ti fac un fel de plan asa.
1. Intai o intrebi ce face si cum i`a mers azi si sa fii relaxat sau chiar daca esti stresat da senzatia asta si asezati-va undeva. Apoi tu incepi sa zici: Stii aveam de gand sa-ti spun ceva insa e mai greu de cat pare... si probabil ea va fi curioasa atunci ia-ti inima`n dinti uitandu-te cu atentie la ea si spune-i: Vreau sa fiu mai mult decat prieteni si vreau sa stiu ce simti si tu! Apoi ia-o in brate si vezi cum reactioneaza. Daca nu se supara sarut-obatting eyelashes iar daca se supara nu o foarta. Vezi si tu pe moment nu poti planifica o marturisire de dragoste laughing Fii barbat acolo laughing
PS: Ador numele tau... puppy dog eyes "Stefan" nu?

8 răspunsuri:
| Analytical a răspuns:

Igen neno`. Aici nu se vorbeste magyar. Apai, 9gag-ul asta e fatal rau de tot, "prietenesc cu cineva" numa el putea traduce asa ceva rolling eyes. E clar, tu nu esti roman dar faci progrese. Ideea e, "te iubesc" -u asta nu se zice asa, hai s-o spunem, ca de fapt nu o simtim! Prima data o simti, o traiesti, si pe urma faci declaratii. Asa e randuiala pe la noi romanii si oamenii de rand. Acum nu stiu, posibil pe la natia ta sa fie cam intoarse treburile... oricum, incepe prin a cunoaste-o si pe urma faci "pasul cel mare" de a o aborda, adica sa-i propui ceva. Da, voi vorbiti, dar banuiesc ca nu va cunoasteti mai profund. Incearca sa te faci remarcat, vizibil, sa te observe ca existi pentru ea cu ceva chiar mai mult decat amici. Oricum, daca tie iti place de ea banuiesc ca si ei i-ai atras atentia. Doar nu filtrezi singur. Iti place sa fii tras prin filtru? No vezi? exact ce-ti spuneam. Ai grija de ea si nu o pierde daca vezi ca merita sacrificiu din partea ta. Sper insa, ca googe-lu asta batran sa-ti traduca mai bine de data asta, sa percepi corect si esenta din mesajul meu. big grin

| STEFANXxX a răspuns (pentru Analytical):

Hey tu ce vroiaibig grineu sunt Moldovan si nu folosesc nici-un google traducator.Asa suntem noi toti vorbim si pe romana si moldoveneasca si se intortocheaza limbile si nici nu mai stiu cum e corect.

| Analytical a răspuns (pentru STEFANXxX):

Ai auzit de propriu. Dar de figurat ai auzit? Aaa, nu, nu vroiam nimic. Mi-am batut capatana degeaba, nu vroiam sa te ajut. Ma deranjez singura si degeaba ca proasta. Nu-i frumos sa vorbesc asa, dar vroiam sa te ajut. Sper ca pe viitor sa nu ti se intortocheze si gandirea. Sper ca natia asta a ta, sa te ajute sa intelegi macar al doilea mesaj corect. Se presupune ca moldovenii sunt destepti, frumosi si toate cele. (hei si eu sunt moldoveanca, crescuta in Ardeal, dar zo daca am treaba cu limba sau cu accentul) mai ales cu interpretarea.

| xCatastrophe a răspuns (pentru Analytical):

Ia mai bine lasa`l tu in pace ca nu ti-a gresit cu nimic. Asa ca nu te da in stamba ca si asa dincolo de ecran nu esti nimic. Cati ani ai? 13? Pentru ca asa te comporti sau cel putin asa "scrii"

| Analytical a răspuns (pentru xCatastrophe):

Hai mai bine lasa-ma tu pe mine in pace, ca nu ti-am gresit intentionat cu nimic. Nu contez din acelasi motiv pentru care nici tu nu contezi. 13? laughing ti se pare, iluzie optica, ia mai citeste tu frumos esenta din mesajul meu de mai sus si nu te mai da tu in stamba degeaba. Aici nu facem politica si nici nu intram prin vot. Esti ca o floare uscata, ti-ai pierdut simtul umorului. Tu nu vezi? Ma zbat eu? Pentru ce/cine? Ma si comport dupa bunul tau plac, stiu ca asta vroiai sa citesti, dar nu-ti dau satisfactie. Nu fi feisty. happy

| Analytical a răspuns (pentru Analytical):

Si tu, daca te-am suparat te rog frumos sa ma ierti. Am un simt al umorului prea exagerat si cateodata nu-mi dau seama cand intrec masura, dar nu a fost cu intentie oricum. Sper ca nu te-am intristat cu "raspunsurile mele", ia partea buna. O viata frumoasa sa ai!

| STEFANXxX a răspuns (pentru Analytical):

Nu,nu,nu deloclaughing. Mersi.

| Rock13 a răspuns:

Intreab-o daca ii plac si ei animeurile. Daca da invit-o la tine acasa (bineinteles daca te lasa parintii ) si uitati-va la un anime mai romantic care se sfarseste tragic dupa uita-te fix in ochii ei si spune-i ce simti. Daca nu te lasa parintii sau mai stiu eu ce... Fa acelasi lucru in parc dar vezi sa nu fie vreun prieten deal tau prin preajma ca o sa rada de tine si va strica tot momentul. Deci te uiti fix in ochii ei si ii spui ce simti. Nu poate sa fie mai simplu de atat