| AllenS a întrebat:

si La multi ani.
Ok, incep. La inceputul lunii noiembrie am facut-o fara prezervativ. Dupa 32 de ore dan-sa (prietena) a luat pastila de a doua zi. Toate bune si frumoase. Dupa 3 zile a avut sangerari (nu a fost ciclul). Am trecut peste, am inteles ca e efect secundar. La sfarsitul lunii i-a venit ciclul normal (exact cand trebuia). Acum, in luna decembrie ii intarzie. Trebuia sa-i vina in jur de 25. Suntem deja in ianuarie.
Unde-i greseala?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul care i-a prescris pilula de a doua zi, care o supravegheaza si i-a facut ecografiile necesare va poate spune daca este o alta reactie adversa. Mergeti cat mai repede la el.

greece12
| greece12 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala,o femeie inteligenta,se spune ca e permis sa o ia cel mult o data in viata!
Faptul ca acum ii intarzie ciclul,este modul in care reactioneaza organismul ei la aceasta pastila,tot un efect secundar,cu alte cuvinte!
Organismul uman nu e un ceasornic,nu e un mecanism pe care sa-l poti regla sau deregla fara urmari.
Brigaela ti-a explicat perfect,pastila de a doua zi se ia numai la recomandarea medicului, iar acesta supravegheaza starea pacientei si efectele secundare ale tratamentului indicat asupra ei.
Mergeti la medic!
Si, protejati-va!