| Vlad162 a întrebat:

Salut tuturor. Va povestesc niste lucruri pe scurt dupa care va cer un sfat legat de ce ar trebui sa fac.
Recent au inceput sa mi se intample lucruri destul de ciudate si sunt in punctul in care trebuie sa iau o decizie serioasa. Sunt student in strainatate, anul 2 din 3. Dar vad ca lucrurile incep sa nu mai mearga asa bine. Aveam impresia ca in afara e bine,dar e total opusul, ma simt singur,departe de casa,nu prea imi place ce fac la facultate si nu prea imi mai dau interesul cu invatatul asa de mult.
Am trecut de curand si printr-o despartire care si-a pus si ea amprenta asupra mea si m-a facut sa fiu mai dezinteresat si sa ma detasez de scoala, dar oricum nici inainte nu imi prea placea ce fac acolo, am mers doar ca sa ii multumesc pe parinti.
Personal eu as vrea sa-mi incep ceva pe cont propriu pentru care sa muncesc din greu dar inca nu am vreo idee ce pot sa fac.
Ai mei imi tot zic sa termin facultatea,ca mai am putin si restul dar eu m-am saturat, am si o gramada de restante din cauza relatiei cu tipa aia,restante pentru care nu prea am motivatie sa invat. Eu personal as vrea sa revin in tara din vara si sa incerc sa fac o facultate aici si in acelasi timp sa imi incep ceva pe cont prorpiu dar aici ma lovesc de ai mei. Imi pare rau de ei ca au cheltuit atatia bani sa ma sustina in afara,dar nu mai pot sta aici,sunt nefericit, singur si nu pare ca imi traiesc studentia. Nu stiu cum sa le tot zic sa vin in tara. Eu vreau sa imi castig banii cinstit si mi s-a luat doar sa cheltui fara sa imi satisfac si eu placerile mele din banii mei.
Asa ca vin acum cu intrebarea, ce as putea sa fac? Ce sa le zic alor mei? Ce sa fac daca as veni in tara? Cum as putea sa ies din situatia asta?
Multumesc anticipat pentru ajutor!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Spune-le adevarul ca nu-ti place ce faci si vrei sa faci cu totul altceva.

| GrungyCacti a răspuns:

Exact in pozitia asta eram si eu acum doi ani. Am studiat 6 luni in Olanda dar nu puteam face fata, nici cu banii, nici cu studiatul si mi-am dat seama ca nu are rost. Acum studiez in tara si merge cat de cat mai bine.
Efectiv mereu eram singura. Credeam ca mi-am facut un prieten, doi, dar si dupa ce am plecat nici unul nu a mai vorbit cu mine.
Cred ca cel mai bine ar fi sa te consulti cu parintii si sa le zici ce simti. Cu cat astepti mai mult cu atat iti va fi mai greu.
In tara poti incerca iar sa aplici, sau sa cauti un job.

Dar daca simti ca poti face fata, continua sa studiezi acolo.

| Vlad162 explică (pentru GrungyCacti):

Ai cont de facebook? Ma gandeam ca putem schimba pareri despre studentie

| Lola203 a răspuns:

Trebuia sa refuzi de la bun inceput daca nu voiai sa mergi. Esti egoist si te gandesti doar la tine. Nu poti arunca pe fereastra munca si sacrificiile alor tai de un an si jumatate doar pentru ca in tot acest timp tu n-ai fost in stare sa te adaptezi. Si eu am studiat in afara, stiu ca e foarte greu la inceput, dar chiar merita. Esti mult mai apreciat in mediul profesional, ti se deschid mai multe usi etc. Incearca sa iesi mai des. Muta-te intr-un camin daca nu stai deja intr-unul, mergi la petreceri, destinde-te. Si chiar nu cred ca nu-ti poti gasi un job part-time ca si chelner de exemplu. Daca vrei, se gasestewinking asa ca nu-ti mai plange de mila si invata sa te adaptezi pentru ca in viata nu va fi totul roz, vei da peste situatii si mai rele. Bafta si profita de experienta in strainatate!

| bogdycounter a răspuns:

Salut dupa parerea mea :
1.Continua studiile acolo unde esti, o sa fi recunoscut pentru asta.
2.Le spui ca e viata ta si o sa stii tu cum sa o aranjezi.
3. Daca ai veni in tara ai muri de foame cu facultatile noaste.(din cate stiu trebuie sa dai un examen de lb engleza ca sa te duci la facultate in strainate, examenu ala e foarte apreciat)
4.Ramai la facultatea actuala, si daca chiar vrei sa lucrezi in Romania poti veni dar sa nu ramai cu parinti majoritatea iti opresc evolutia ca om si in viata sexuala si in viata financiara.

| Vlad162 explică (pentru bogdycounter):

As continua fara probleme aici dar observ ca trece timpul pe langa mine complet, nu am ramas cu aproape nimic in anul asta jumate de cand sunt aici si nici nu imi gasesc de lucru ca si student ca sa ii pot ajuta pe ai mei. Pur si simplu merg la cursuri vreo 3 ore pe zi si in rest stau degeaba in afara de sesiune cand invat pentru examene. Dar vreau ceva mai mult de la viata, vreau sa lucrez, sa stiu ca am un rost, un scop pentru care sa lupt. Acum nu fac ce imi place si nu vad de ce as continua.