| AlexFX810 a întrebat:

Vreau sa va întreb si eu ceva. Eu împreuna cu prietena mea întreținem relații sexuale de vreo 4 luni de zile. In cele mai multe cazuri protejat dar am făcut si neprotejat. Niciodată nu m-am terminat in ea. Dar de vreo 2 luni i-a întârziat ciclul. Luna trecută 2 zile si luna asta tot 2 zile dar nu i-a venit inca. Am făcut sex neprotejat acum 2 saptamâni de zile dar nu m-am terminat in ea. Mi-a spus ca a fost răcita fiindca luna trecută i-a venit foarte rau cu scurgeri mari in prima zi. Credeți ca ar trebui sa imi fax griji? Si asa sunt o fire sperioasă. Nu ma speriați si voi mai mult.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu ea la medicul ginecolog.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai afirmat ca : "Am făcut sex neprotejat acum 2 saptamâni de zile dar nu m-am terminat in ea." Deoarece nu prezinti date precise ci doar aproximative, se poate presupune ca acel sex neprotejat intretinut in urma cu 2 saptamani fata de data la care ar fi urmat sa se porneasca menstruatia, este posibil sa se fi produs exact in cea mai periculoasa perioada a ciclului menstrual adica exact in preajma zilei de ovulatie. Intr-un astfel de caz totul depinde de cat de regulat este ciclul, chiar daca au aparut acele intarzieri foarte mici, oarecum inerente, dar in primul rand de capacitatea ta de a-ti coordona si controla la perfectie procesul de ejaculare pentru a nu scapa mai ales in cazul in care sexul este intretinut exact in perioada de ovulatie nici un strop chiar si infim de sperma in vagin. Daca inceperea menstruatiei va intarzia peste 7 zile atunci va trebui efectuat o testare de sarcina. Efectuarea testului inainte de termenul prezentat ar compromite rezultatul testului deoarece nu poate fi considerat ca fiind corect/valid. Menstruatia este coordonata doar de ACTIVITATEA HORMONALA a glandelor endocrine, deci racelile, stresul si alte astfel de probleme medicale nu vor afecta, modifica, grabi sau intarzia niciodata ciclul menstrual si nici modul de eliminare a menstrei sau in ce mod se produce sangerarea menstruala. In concluzie deoarece nu ai prezentat date precise pentru a se putea formula un raspuns ferm si corect, se pot formula doar simple pareri pur si simplu subiective. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual pe care l-ati avut in urma cu doua saptamani este foarte posibil sa fi ramas gravida.De ce? Pentru ca iubita ta era la inceputul perioadei fertile sau chiar in perioada fertila. Fiind in aceasta situatie, chiar daca nu ai ejaculat in ea, lichidul preejacualtor care are putini spermatozoizi, ar fi putut da nastere la o sarcina nedorita.