| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o întrebare. Poți rămîne însărcinată dacă ești virgină și pui mîna de spermă în zona intimă, sau daca se scurge puțină sperma de pe burtă acolo jos, fără a avea loc penetrarea?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, se poate fiindca exista o foarte mica posibilitate de a se produce o sarcina in astfel de conditii dar numai daca sunt intrunite 2 conditii OBLIGATORI. 1. ) in primul rand in acel moment ar fi trebuit sa fii intruna dintre cele 4-5 zile ce apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si 2. ) In mod oblligatoriu sa fi ajuns IN VAGIN prin perforatia existenta in HIMEN o cantitatechiar si foarte mica de sperma, care sa ajunga acolo IN VAGIN prin masturbare. Doar intr-o asemenea situatie poate sa devina posibila o sarcina insa probabilitatea de a se si intampla este extrem de mica dar NU si IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Da, dacă ești în perioada fertilă.

| sofisis a răspuns:

Daaaaa! Poti sa ramai insarcinata daca ajunge sperma in zona vulvei. Indiferent daca esti sau nu virgina.

| iamprettybored a răspuns:

NU. Spermatozoizii nu se pot deplasa singuri. Pentru a fecunda ovulul ei trebuie să ajungă in vagin și nu ajung acolo decât prin penetrarea penisului.

| adolescenta2002 a răspuns:

Nu nu poti pentru ca o data la contact cu aerul spermatozoizi mor si nici nu ajung atat de adanc cum ar ajunge normal cu penisul