| snakesnake90 a întrebat:

Salutare, comunitate.

Am o dilema in legatura cu fosta prietena, actuala amica si nu am nici o idee cum sa procedez.

Acum un an si ceva am cunoscut-o si mi-a placut enorm de ea. Pot spune ca m-am indragostit pentru prima data cu adevarat de o fata. Am avut o relatie frumoasa. Aveam acelasi sentiment reciproc, doar ca, orgoliile noastre au pus punct relatiei.

La sfarsitul relatiei, am cazut amandoi de-acord sa ramanem amici. Si asa a fost. Intre timp am mai avut relatii, de scurta durata ca n-am putut tine la nici o fata. Si urasc asta! Ea, la fel, relatii scurte, nimic concret.

Acum, amica a plecat in strainatate cu scoala si oarecum mi-e greu, sincer. Chiar daca suntem amici, nu ma pot impaca cu ideea ca n-o pot vedea mult timp, etc.

Cum credeti ca ar trebui sa procedez? Sa rup dintr-o data "amiciția"? Am incercat de cateva ori cu certuri. Gaseam motive din orice. Dar, culmea... nu se supara. Dupa ceva timp se baga in seama si incepeam din nou sa vorbim.

Voi cum ati proceda? Ati continua "amiciția" cu fosta, sperand ca intr-o zi veti mai fi impreuna? Sau... ati rupe legatura dintr-o data?

Thx!

Răspuns Câştigător
| anonim7091 a răspuns:

Dragul meu, ideea e ca tu o iubesti.Din ceea ce vad nu poti accepta ideea de amicitie, dar neavand incotro ti-ai spus :"decat deloc mai bine amici".
Cel mai bine ar fi sa ii spui si ei ca tu inca mai speri la o posibila relatie, poate cine stie si ea spera la fel, dar niciunul nu a avut curaj sa spuna niimic.Sau daca ea nici nu se gandeste la o relatie intre voi iti va spune asta si atunci vei sti ce ai de facut.Nu tine numai pentru tine ce simti, comunicarea e cea mai importanta si poate asa descoperiti ca va iubiti reciproc, dar nua ati avut curajul sa o spuneti.

Bafta! Intreab-o daca mai simte ceva pentru tine si daca te mai poate vedea mai mult decat pe un prieten.Astfel ea va spune ori da ori ba. Daca nu vrea o relatie cu tine sigur iti va spune ca ea si-ar dori sa fiti prieteni.Atunci vei sti ca nu are rost sa mai insisti si ar fi bine sa o lasi mai moale si cu prietenia, deoarece mai mult te va chinui asta.Iti lasi loc de buna ziua si o raresti cu ea doar asa o vei putea uita si vei putea gasi o viata dincolo de ea.
DAR daca iti va impartasi sentimentele vei sti ca ai facut o alegere buna si ca meritat efortul...Iar "amicitia" asta nu a facut decat sa va mintiti ca nu va mai vreti si astfel sa va dati seama de ceea ce simtiti

Bafta..si orice decizie ai lua te astept sa ne povestesti si noua..multu pupici draga:*

| snakesnake90 explică (pentru anonim7091):

@anonim7091, de iubit, nu stiu sigur. Dar cu siguranta tin foarte mult la ea. Si tot stiu, de la cea mai buna prietena a ei ca ma apreciaza (nu vreau sa ma dau mare). Ok, acum nu stiu daca... ca pe-un amic. Sau mai mult decat un amic.

Cat despre comunicare. Am avut o experienta neplacuta inainte s-o intalnesc. I-am zis unei fete ca o plac si a inceput sa-si cam ia in cap. Mai pe scurt: incerca sa ma joace pe degete. De-atunci nu mai vreau sa ma mai arunc in vant cu vorbe.

M-ar bate gandul sa merg in Anglia si sa-i fac o surpriza. Ca intre "amici", ar sari in sus de bucurie sa ma vada. Dar, nu stiu ce rezolv. Daca as stii ca am fi impreuna, as renunta la facultate si m-as stabili acolo. happy

| anonim7091 a răspuns (pentru snakesnake90):

In legatura cu experienta neplacuta, a fost atunci, a fost alta poveste.E bine sa iti exteriorizezi sentimentele, nu sa le tii in tine. Daca persoana si-o ia in cap si nu apreciaza e problema ei.Ma rog e alta poveste si as putea sa vb pana maine.

Nu stiu ce sa zic de surpriza, daca tu o sa faci efortul asta si ea nu mai vrea sa fiti impreuna o sa se creeze o situatie usor penibila, dar daca intr-adevar si ea are sentimente o sa fie O POVESTE A-N POVESTI.Super, imi place.Mai bine sa iti para rau de ceca ce ai facut decat de ceva ce n-ai facut.

Cat despre facultate nu cred ca trebuie sa renunti, daca va iubiti o sa aveti mai mult timp sa stati impreuna dupa facultate. "Mai intai ne pregatim pentru viitor, ne formam profesional, apoi vom trai fericiti''.

Draga, multa bafta.Astept inca vesti de la tine, sunt curioasa de parcursul vostru.te pup, multumesc pentru fundita si sunt aici sa iti dau sfaturi, fara alte fundite ci doar din prietenie.Simt oamenii buni chiar numai din cuvinte.

Te astept cu vesti!

| snakesnake90 explică (pentru anonim7091):

Hei, mersi mult pentru interesul acordat subiectului!

Cat despre noutati, am incercat si am reusit sa "produc" o cearta (ciudati sunt baietii astia, cel putin eu), bineinteles, din vina mea. Am ales sa fac asta pentru a mai raci prietenia. Nu sunt de-acord cu ce am facut, dar uneori cand ți la cineva, trebuie sa gandesti si cu capul. Pentru binele meu.

De ce am facut? Ma gandesc ca, dupa o perioada mai indelungata i-ar putea reveni sentimentele. Nu am asteptari mari, dar cine stie.

PS: i-am zis ca nu mai suport sa fiu doar amic cu ea si mi-a dat un raspuns gen: "de ceva timp as dori sa fim doar prieteni/ amici".

Si eu te pup!

| anonim7091 a răspuns (pentru snakesnake90):

Nu e nimic, daca nu o sa iasa nimic intre voi atunci sa fi sigur ca nu ai pierdut nimic.Sunt sigura ca esti o persoana extraordinara si daca nu vrea sa fie cu tine inseamna ca nu ai pierdut nimic, ea a pierdut. Poate isi va da seama vreodata.

Mi-a facut placere sa te ajut si imi va face si pe viitor:*

| anonim7091 a răspuns (pentru anonim7091):

Aaa si inca ceva..nu uita: "Indiferenta va aduce intotdeauna persoanele potrivite una langa cealalta","Intr-o iubire indiferenta doare, si iti va deschide ochii asupra sentimenteleor","Indiferenta poate apropia oameni care se iubesc"...sau nu.

| snakesnake90 explică (pentru anonim7091):

Chiar sunt curios care va fi rezultatul indiferentei. laughing Multumesc inca odata pentru sfaturi!

| anonim7091 a răspuns (pentru snakesnake90):

Eu iti multumescca mi-ai dovedit ca mai exista si ALTFEL de baieti (cel putin aparent, nu se stie ce-o fi si in capul taulaughing, glumesc). Daca iese ceva m anunti, nu de altceva dar sa ma simt si eu cupidonwinking

| snakesnake90 explică (pentru anonim7091):

Ce este in capul meu? N-am idee. Dar te asigur ca nu fac parte din generatia calculatoarelor. Si... prefer sa fac dragoste decat sex. laughing

La prima vedere par raspunsuri simple, dar... cred ca iti vei da seama cam cum gandesc.

In viitor cu siguranta te voi mai contacta daca voi avea nevoie de informatii. Pari o fata cu capul pe umeri. Sau... mai mult decat o fata. big grin

| anonim7091 a răspuns (pentru snakesnake90):

Oau ....am intalnit un barbat care sa spuna ca prefera sa faca dragoste decat sex.Mereu ma cert cu prietenul meu pe acest subiect.Cand pronunta cuvantul ala oribil ma simt ultimul om.
Imi place cum gandesti. Sper sa mai vorbim:*

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, o relatie de iubire rupta, prin "ramanem amici" lasa loc pentru eventuale escapade si faptul ca cel putin unul dintre parteneri, inca nu vrea sa rupa si ar mai vrea sa profite ori sa castige ceva, lasa loc, in caz ca nu gasesc ceva mai bun, sa se reintoarca la ce-au avut inainte.

Nu trebuie sa rupti nimic, s-a terminat, micile voastre escapade oricum vor atrage de la sine certuri, reprosuri si alte motive prin care certurile sa duca inevitabil la despartire si chiar cutite.

Cred ca ai putea incerca s-o lasi sa incerce si ea sa-si faca ordine in viata, sa-si gaseasca pe cineva care s-o aprecieze asa cume este, si mai cred de asemenea ca ai putea incerca sa privesti spre viitor si sa cauti o fata dupa criteriile tale.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce gandesti asa, pesimist? Oamenii au fost impreuna, au ramas prieteni cu un motiv anume, adica inca se iubesc. Acum ca ei nu au curaj sa faca ceva cu asta, e alta idee. Dar nu poti spune cuiva sa rupa tot doar pentru ca ceva nu a mers.

| Cosmina24 a răspuns:

E simplu: daca o iubesti păstrezi legătura... Daca nu...nuwinking