| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
De cativa ani am niste bubite mici (nu au o culoare anume... sunt in nuanta pielii din zona respectiva) in zona capului penisului si mai sunt cateva cu o forma alungita in zona preputului dar care sunt cateva. Nu ma ustura, mananca, etc. Nu am avut decat de doua-trei ori probleme in zona aceea si era o iritatie care a trecut dupa ce am aplicat o crema (imprumutata de la mama care era tot pentru ceva intim..idk) si cam atat. Recent iubita mea le-a vazut si ma tot bate la cap sa merg la doctor pentru ca ar putea fi ceva grav dar eu ma simt bine.
Am mai avut un 'incident' cand am vrut sa ma masturbez si am folosit un lubrifiant de la durex (ambalajul era albastru. Am mai folosit inainte unul care era cu mov, negru, galben tot de la durex cu care nu am avut probleme) cand ma ustura foarte rau si abia puteam decalota penisul.

Din ce am citit pe Google sunt niste cosuri sau papulele perlate specifice zonei si care nu se transmit sau sa fie ceva grav.
Am o programare facuta la dermatovenerolog saptamana viitoare pentru alta problema si nu stiu daca m-ar putea ajuta daca i-as arata/spune si problema aceasta. Imi este rusine sa ii spun si mai ales sa ii arat acea zona(mai ales pentru ca este femeie).

Am uitat sa va spun ca am 18 ani si nu am avut contact sexual pana acum.
Ps. Sper ca am ales bine categoria.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Denumirea corecta in termeni medicali a respectivei afectiuni este ''Papule perlate peniene'' (PPP). Pentru a fi pe deplin lamurit cu privire la situatia existenta reala, iti indic sa accesezi si sa citesti urmatorul articol medical care scris de catre medicul Dr. Stiuriuc Simona, medic specialist in boli dermato-venerice :
https://www.romedic.ro/papule-perlate-peniene
Multa sanatate!

| Lawrrrr a răspuns:

Sunt normale, n-o sa te deranjeze cu nimic, doar ca pot avea un aspect inestetic. Singura metoda de a scapa de ele este cu laserul, da sunt foarte mari sanse sa apara din nou deoarece sunt in genele tale