| andrei1012 a întrebat:

Salutare dragi necunoscuti de pe TPU. Stiu ca rolul acestui site este sa pui intrebari dar eu am nevoie de ajutor.Sunt un baiat de 18 ani,
In prezent sunt intr-o stare foarte aiurea si confuza. nu ii pot spune depresie. nu stiu cum sa explic, asa ca am sa o iau cu inceputul. Acum aprox 1 an am avut o prietena, prima mea prietena de altfel pe care am iubito mult, nu am sa intru in detalii dar s-a terminat destul de urat relatia. amandoi avand aceeasi vina, mi-a fost greu sa o uit dar de o luna incoace gandul numai la ea imi este, am inceput si noaptea din cand in cand sa o visez pe ea sau pe o fata asemanatoare ei. Simt ca sunt gol pe dinauntru. O relatie cu ea din nou nu ar mai fii posibil si probabil o sa imi ziceti sa imi caut o prietena, dar sunt genul de baiat caruia ii plac nu fetele care cauta atentie ci cele linistite sau chiar tacute. Am ghinionul ca in 2 licee la rand sa nu gasesc acel tip de fata. nu ma plang despre asta, ceea ce vreau eu este sa ies din aceasta stare care putin spus ma indispune... nu ma pot concentra la nimic, tot timpul sunt cu gandul la ea si pe langa asta mai simt si suferinta si imi vin ganduri ca una ca ea nu o sa mai gasesc vreodata.
Imi cer scuze ca am scris mult, sper sa ma poata ajuta cineva.
Pace

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu as zice sa te linistesti si sa te multumesti c a este un baiat sanatos, cel putin fizic.
Ai doar 18 ani, crezi ca esti trecut si ca esti singurul care nu are o relatia? stai calm, ca tine sunt m ulti.
Ceea ce cauti tu este greu de gasit in ziua de azi, dar nu imposibil.
Dragostea nu trebuie cautata c a si cum ai cauta un cal de rasa.
Dragoste iti apare in cale atunci cand te astepti cel mai putin.
Fetele cuminti nu isi incep viata sexuala la 13 ani si se axeaza pe carte.
Decenta a cam disparut in ziua de azi, dar nu in totalitate.
Ai rabdare/gandeste pozitiv si nu mai cauta asemani la fete sa aiba ceva din "fosta" daca cauti asa c eva, nu te vei detasa de fosta never!
O zi frumoasa sa aihappy

| Emilian65 a răspuns:

Daca ea nu mai vrea, cauta-ti alta prietena care sa o inlocuiasca.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fata visurilor tale care sa semene cu,, fosta''? De ce?
Fetele linistite asa cum doresti tu probabil nu-si doresc o realtie...stau cuminti acasa si isi vad de carte.
Nu tinti prea sus ca asa vei ramane singur mult timp.
Dar totodata nu trebuie sa disperi. cauta.

| girlpoisson555 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Fetele linistite asa cum doresti tu probabil nu-si doresc o realtie...stau cuminti acasa si isi vad de carte."
Respectele mele.
Dar de ce mereu, acele fete liniștite care-și văd de carte nu sunt văzute tocmai cu "ochi buni"?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru girlpoisson555):

Nu neaparat ...ca nu ar fi vazute cu ochi buni,.dar vezi tu majolitatea feelor au,, iubiti '' de la 13- 14 ani, relatii sexuale cam tot de atunci, iar fetele cuminti sunt in minoritate
Sunt privite ca niste tocilare...

| girlpoisson555 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sunt chiar pe cale de dispariție. Și tind uneori să fie în rând cu lumea, d-aia suntem în minoritate.

| SkyPilot a răspuns:

Nu cred ca in doua licee nu ai gasit o fata asa cum vrei tu. Poate nu te-ai uitat suficient de atent, sau poate ar mai trebui sa lasi din pretentii. Ca sa o uiti trebuie sa te tii ocupat, sa iti umpli viata cu preocupari. Scoala ar trebui sa fie pe primul plan, iesi cu prieteniii, da sport, ocupa-te de pasiunile tale. Si nu ar strica sa gasesti pe altcineva.

| girlpoisson555 a răspuns:

Dacă tu. ți-ai impune oarecum să nu te mai gândești la ea, ai reuși.
Din moment ce tu vrei să te gândești la ea, ai s-o faci.
Ai nevoie de-o relație? De ce atâta grabă? Adică mă rog, ești tânăr, ai timp sufficient, încât o să te saturi de relații. O s-apară iar tipa aia, care o să-ți pună capac.
Încearcă să îți ocupi timpul cu ceva, bănuiesc că ești a 12-a, pune mâna pe carte dacă e așa. Ai ceva mai important de făcut, decât să stai să te gândești la o relație care s-a consumat. ( dacă ai terminat liceul, scuzele mele. )
Din proprie experiență îți dau acest sfat; ocupă-ți timpul ăla liber cu ceva, fă ceva ce-ți place, fă o schimbare necesară în viața ta. Tu esti căpitanul corabiei tale, tu decizi.
Urmărește niște seriale, ieși cu prietenii, fă ceva ce n-ai făcut până acum și îți doreai să faci.
Când n-o să mai ai timp și o să fi ocupat, nici n-o să-ți mai aduci aminte de ea, de fapt, o să-ți aduci aminte la un moment dat, și-ai să râzi, zicându-ți "oh, uite că nu m-am gândit la tine de ceva timp".
E greu, dar nu imposibil, tu deții controlul. Nu noi, nu ea.

| andrei1012 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, am sa incerc din rasputeri sa imi ocup timpul cu alte lucruri ca sa o uit. happy

| girlpoisson555 a răspuns (pentru andrei1012):

Multă baftă!
Trece greu, să știi, important e că trece. Vorbesc din ceea ce am trait eu.