| SteelShadow a întrebat:

Să vă pun si eu o întrebare,care a izbucnit așa după ce am dat cu ochii de un pasaj al unei cărți. Măi oameni, care-i treaba cu dragostea asta? Nu mă refer la cea din familie, ca acesta e cu adevărat divina, e pură și curată( pentru mine e pusă pe piedestal), ci mă refer la cea care se materializează între doi tineri, acea flacara a pasiunii. Ia, să văd de unde sa-ncecp... Este vorba despre o carte, ce are in centru destinul a doi amorezati, o carte scrisă de un om în toată firea, nicidecum de cine știe ce puștoaică disperata după "povestea dragostei adevărate". O zic ca sa-ntelegeti ca e o carte citita, o carte pe gustul multora si nu, nu o carte chiar de actualitate. Bun, totul bine si frumos, relatat cumsecade, până ce se ajunge la o descriere (care după părerea mea a ruinat tot conținutul), a unei partide de sex oral (suna atât de dizgartioas, dar nu-l pot altfel numi). Și stau si ma gândesc (ca nu-i prima oară când acea dragoste frumoasa se transformă intr-o scârbă, intr-un moment arhicunoscut, de distrugere a tuturor emoțiilor adevărate, un act al desfrâului) la asta se rezuma găsirea "sufletului pereche"? Asta înseamnă să iubești? Astfel se manifestă dragostea, prin acte fizice, prin plăcerea de a atinge si de a fi atins? Dacă da, atunci îmi voi prelungi perioada de burlăcie cu un infinit. Mi se face rău gandindu-ma ca asta e tot ceea ce este considerat mai nou dragoste. De cele mai multe ori, relatiile se construiesc doar datorită atracției fizice, a dorinței nebune de a-ti petrece noptiile satisfacandu-te cu așa zisul/a iubit/iubita. Nu pot să cred că ne considerăm" EVOLUAȚI "când creierul (ala nu există, e vorba despre instinct de fapt) asociază dragostea asta exclusiv cu placerile trupești. Mai exact, nu există dragoste între doi indivizi dacă nu există și "partea fizica". Așa-i?
Ce-i cu lumea asta? În cazul de fata, am devenit asexual si nu am regrete, mă bucur că nu tânjesc după astfel de lucruri. Înafară de multe alte situații și cazuri pe care le stiu, țin să reamintesc o singură circumstanță care, sincer, m-a șocat: o fătuca, până în 8 ani avea, care se holba la băieți și cum trecea câte unul, ea: " Ce **** mare/mica are!" Da, știu faza pentru ca am asistat la acest fapt grețos, o copila (si inca una de familie bună, ca să zic așa pentru că știu părinții) care la o asemenea vârstă să aibă asemenea "înclinații"... Am rămas total interzis.
Și cam despre asta e vorba. Concluzie: consider că lumea e de-a dreptul desfrânată, mi-e rău până peste cap cand aud de "dragostea adevărată de care a dat X si Y", lucru pe care l-a făcut doar pentru nopțile nebune si partidele înfocate de sex.
Acum, din tot ce am redactat aici (erau multe, multe lucruri și am omis destule, dar e cazul să închei discuția) ce credeți voi? Sunt eu prea defazat sau cum vedeți lucrurile? Tare as vrea sa stiu. Și vreau răspunsuri clare, de la oameni cerebrali si cu discernământ, nu de la cei care "respira sex", pentru că știu că mă vor blama si e nevoie de opinii ferme. Caterinca, va rog să o lăsați de o parte, o aud zilnic la școală, la serviciu, cred că v-ați săturat si voi. Aștept opiniile voastre.

Răspuns Câştigător
| ohkay a răspuns:

Părerea mea:

"acea dragoste frumoasa se transformă intr-o scârbă" Este chiar dezgustător ce fac unele femei pentru a satisface un bărbat, eu personal nu le înțeleg și mă gândesc ce respect de sine pot să aibă. Cel mai trist este faptul că mulți consideră asta ca fiind normal să se petreacă într-un cuplu la un moment dat.
Nu cred că toți oamenii asociem dragostea EXCLUSIV cu plăcerile trupești, de fapt există cupluri care demonstrează contrariul. Vezi tu... sunt tot felul de oameni pe planeta asta, unii sunt fascinați de cartea "Fifty Shades of Grey" în timp ce alții consideră că e o tâmpenie.

Nu cred că e nevoie să fi asexual... poți găsi femeia pe care s-o iubești fizic dar cu, care să ai și acea conexiune mentală adevărată.

Totuși, trebuie să recunosc că eu personal nu mă pot îndrăgosti de un băiat dacă nu mă atrage fizic deloc. Și nu că mi-ar sări mintea în altă parte, pur și simplu nu pot (oricât de ok ar fi persoana respectivă din punct de vedere intelectual) - o oarecare atracție fizică trebuie să fie acolo. Să nu se înțeleagă greșit - nu înseamnă că îmi plac băieții "ambalaj frumos și conținut aproape inexistent".

| RAY a răspuns (pentru ohkay):

Felicitari pentru sinceritate

| SteelShadow explică (pentru ohkay):

Ai punctat foarte bine. Sunt de acord cu ceea ce spui, în special opinia ta privind perversiunile astea sexuale. După cum ziceai, probabil niciun pic de respect de sine, ca sa nu mai zicem de demnitatea, care nu există.

| ohkay a răspuns (pentru RAY):

Nu știu la ce te referi dar mulțumesc.

| RAY a răspuns (pentru ohkay):

Totuși, trebuie să recunosc că eu personal nu mă pot îndrăgosti de un băiat dacă nu mă atrage fizic deloc. Și nu că mi-ar sări mintea în altă parte, pur și simplu nu pot (oricât de ok ar fi persoana respectivă din punct de vedere intelectual) - o oarecare atracție fizică trebuie să fie acolo. Să nu se înțeleagă greșit - nu înseamnă că îmi plac băieții "ambalaj frumos și conținut aproape inexistent".

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand mai bine ai citi o carte de biologie umana ca sa afli de ce avem atractia aia sexuala?

omul a aparut acum 8 milioane pe pamant de cand am aparut noi pe pamant am mostenit un creier primitiv de la stramosi nostri era creierul nostru mostenit de la reptile dar si un creier mostenit de la mamifere ceea ce si suntem mamifere, omul in timpul evolutiei sale a dobandit ratiunea dar omul se lasa prada trecutului sa spun asa,indiferent de cat mult ai vrea tu tot nu poti stapani dorinta sexuala pentru ca e primara,dorinta de supraveturire si reproducere au fost mereu esentiale pentru orice specie, cand o femeie este atrasa de un barbat ea a fost inca de la nastere programata sa aleaga cel mai bun mascul posibil,cei care se plang de asta sunt in natura numiti masculi beta sau rebuturi sociale,respinsi de femei devin misogini,agresivi, violenti, depresivi, nu vad nimic rau in a face sex, sexul este ceva divin placerea orgasmului este maximul a ceea ce poate simti omul, in viata trebuie sa te bucuri de toate

| SteelShadow explică (pentru RAY):

Hai ca vin eu cu al doilea rând. Din ceea ce ai zis, reiese că am rămas aceiași, ca acum 8 milioane de ani, nedezvoltați mental, ghidați și controlați de instincte. Asistăm la o INVOLUȚIE, așa ca hai sa lăsăm cartea de biologie. Iar cu stăpânirea dorinței sexuale...nu am simțit absolut niciodată așa ceva și nici nu-mi doresc ( si nu, nu sunt de 12 ani ca să mă lamenetez pe aici). Și încă ceva, mai bine ai citi și tu o carte, dar una cu semne de punctuație, ar fi mult mai ușor de urmarit decât mulțimea de virgule. Iar creierul provenit de la reptile...banuiesc ca de aceea avem si "sânge rece".

| RAY a răspuns (pentru SteelShadow):

Nu ai inteles nimic,desigur ca am evoluat a aparut neocortexul,dar am ramas cu si cu trecutul asta am afirmat eu,nu ai inteles termenul de evolutie, evolutia nu inseamna mereu ceva pozitiv, orice e o evolutie indiferent ca e pozitiva sau negativa, omul nu poate involua e imposibil orice am face evoluam spre ceva pozitiv sau ceva negativ, avem sange sange? sincer tu ai fost in viata ta la ora de biologie?

| SteelShadow explică (pentru RAY):

Culmea e că am fost la mult mai multe decât ai fost tu. Ca să nu mai zic ca pe asta m-am specializat, sunt la facultatea de biologie așa că mai bine îți ții gura. Aici e vorba de mentalitatea fiecaruia, de rațiune, nu de instincte primare. Și daca tot o tii sus și tare că e, de ce se mai supăra unii ca sunt făcuți animale?

| mihai69 a răspuns:

Păi e bine că ai devenit asexuat - va fi cel puțin o femeie mai mult pentru cei cu sexualitate normală.
Cât despre dualitatea dragoste-sex, se pot scrie volume, în ambele sensuri; fie că nu se poate sex fără dragoste (și când se face, să fie pe furiș, cu becul stins și cât mai rar - oricum, NU în post etc.), fie că nu se poate dragoste fără sex etc.
Problema reală e să găsești persoana compatibilă ție. Asexuată sau nimfomană, dar pe măsura partenerului. dacă sunt diferențe mari la capitolul acesta, chiar dacă inițial intervine o îndrăgosteală, aceasta o să moară repede, ucisă de moartea (sau prea multa) pasiunii.

| SteelShadow explică (pentru mihai69):

Sincer, nu văd nimic frumos în sex... Adică, sunt o sumedenie de activități pe care le-ai putea face cu persoana iubita. Mi se pare că devine o parte obsesiva a relației si de cele mei multe ori, e un țel foarte important intr-o astfel de conexiune. Dragostea asta nu se poate manifesta si altfel? E nevoie mereu de așa ceva, oare?

| mihai69 a răspuns (pentru SteelShadow):

Nu toată lumea apreciază „Cumințenia pământului" sau simfonia a V-a de Beethoven (de exemplu, ca opere de artă). De ce te aștepți ca sexualitatea să fie văzută unitar, atunci?!?
OK - am priceput cu toții, pentru tine poate lipsi. Dar de ce să spui despre cei care au altă opinie că nu ar avea respect de sine? Nu crezi că jignești? (poate fără să vrei, da' orișicât...).

| ohkay a răspuns (pentru mihai69):

De exemplu... dacă eu sunt de părere că, femeile care fac unele lucruri nu se respectă pe ele... înseamnă că afirm ceva despre ele? Nu! Pur și simplu îmi spun o părere, până la urma urmei fiecare avem opinii diferite și suntem liberi să facem ce ne taie capul.

| relian a răspuns:

Si pana la urma care e nemultumirea ta? Eu sincer sa fiu nu am inteles mai nimic, ai scris ceva mult dara pe linga subiect sa spun asa, pe linga ceea ce te nemultumeste pe tine.Tot bati pai aia e dragoste pai aia e nu stiu ce, ce anume frate zii direct? Din cate am inteles, daca am inteles bine laughing e vorba ca ala intr-o carte cea scris, a descris o partida de se oral, deci aia e nemultumirea ta?laughing Te pomenesti ca sexu oral nu-i dragoste e ceva cum ai zis tu dizgratios?laughing hai ca esti tare de tot.Afla ca esti printre aia ciudatii,adica aia f putini care cred ca sexu sau dragostea e numai suflet, sau numa sentimente, apoi hai facem un sex normal, doara intr-o pozitie normala si vai ce ne mai iubim noi laughing. Frate sincer esti cum ai spus tu DEFAZAT serios esti cum spui
Dragostea este nitel diferita de sex aici asa este, iar tu esti ala care face sex, iar oamenii care fac de toate aia se numeste dragoste.
Dragostea implica mai multe decat un simt si sexu ala sec laughing dragostea implica sex orala sex de toate daca ambii partenerii vor asta.Deci parerea mea este ca tu fci sex, asta daca ai facut vreodata si nu dragoste.Deci esti defazat cum ai spus laughing Nu stau sa desenez sau mai s tiu eu sa scriu romane sa iti explic.Tu poti vedea si singur asta, majoriatea oamenilor se iubesc fac dragoste asta cu sex oral cu de toate, aia e dragoste.In momentu cad tu spui ca esti dezgustat esti dezgustat de ce anume? De coprul partenerei?laughing pai atunci stai si iubeste doara asa platonic frate, eu cred c a tu asa esti cauti doara dragoste platonica laughing. Cand doi parteneri fac de toate asta inseamna ca se accepta unu pe alantu, inseamna ca nu-i este scarba de partener asa cum iti ste tie.Ce ti se pare tie ciudat vai ca sa uitata o fetita la stiu si eu ce? Esti cumva indoctrinat religios? Daca esti atunci asta explica tot.Ce te faceai tu, stau eu si ma intreb daca te nasteai in alta perioada, sa spunem cand oamenii umblau goi?laughing sa nu spui ca mereu te-ai fi uitat cu spatele la cinevalaughing pfff cu ce idei veniti voi astia defazatii laughing Deci in caretea aia erau multe si multe alte chestii dara tu nai spus decat ca aia doi faceau sex oral aia e tot laughing si cu chestia asta vrei tu sa dovedesti ce anume? Nu poti convinge pe nimeni sa spuna ca si tine, poate eventual pe cineva care gandeste ca si tine.Sa vii aici sa scrii o pagina asa fara noima doara pe baza ca doi faceau sex oral mi se pare ceva total aiurea.Deci este clar esti defazat laughingnuma bine

| relian a răspuns:

Varianta scurta ar fi ca tu confunzi avioanele cu submarinele laughing
Tu confunzi dragostea de cineva aproapiat,de parinti,rude cu dragostea pentru cineva strain,pentru un partener.
Dragostea de parinti, rude implica doara sentimente
Dragostea pentru un partener implica sentimente si pe linga astea atingeri, mangaieli, sex oral si alte chestii din asetea DZIGRATIOASE, sau scarboase laughing asa cum leai descris tu
Deci cum am spus confuzi avioanele cu submarinele, dragostea de mama cu dragostea fata de un partener sexual sau partener de viata.

| SteelShadow explică (pentru relian):

Esti idiot bine

| relian a răspuns (pentru SteelShadow):

Idiot esti tu, eu am raspuns cum am crezut eu, daca tu te astepti ca oamenii sa te pupe undeva, sau sa scrie doara ce vrei tu sa auzi, trebuia sa specifici.Mai vii si ca marlanu ala sa faci lumea idioata.Ba da unia ceara cas porci pe bune.Omu indiferent ce iti scrie, tia citit balaria de intrebarea sau ceai scris ok? Deci ala sta citeste, iti raspunde, deci isi ia din timpul lui ca sa ce? Sa vii tu ca ala de la stana sa-l faci idiot laughing dara ce sa ne mai mire doara esti si tu roman na laughing

| Holiday a răspuns:

Stii cum e asta la tine? Exact cum taranul stramba din nas la branzeturile fine cu mucegai. La fel si tu cu sexul variat, cine nu stie zice ca e naspa.
Din punctul meu de vedere poti face sex sau nu, e problema ta, dar sa vii sa spui "de ce dracu face lumea sex?!?" (si culmea le si place), e doar o frustrare pe care vrei s-o imbraci in haine frumoase.
P.S: Sexul oral, nu e nici injositor, nici dezgustator. Ba dimpotriva, ar trebui sa treci peste ideile astea si sa incerci si tu, poate scapi de frustrari si revii la o sexualitate normala.

| SteelShadow explică (pentru Holiday):

Asta e părerea ta, a mea e a mea și o susțin.

| SteelShadow explică (pentru Holiday):

După părerea mea, e un fapt jalnic. Înjositor din cale afară și de prost gust.

| Holiday a răspuns (pentru SteelShadow):

Cum am zis, nu vrei, nu faci/primesti. Nu vad de ce te plangi pe aici, nu te obliga nimeni, ba dimpotriva. Contrar parerilor tale multe femei, nu doar ca nu se simt jignite sa faca/primeasca, chiar le place foarte mult si una si alta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Suntem evoluati, insa nu din punctul de vedere al relatiilor de dragoste/sexuale. Omul este evoluat datorita sau din cauza, depinde cum pui problema, complexitatii sale si a capacitatii sale de a rationaliza. Fapt care reiese multe ori din conflictele de genul ratiune/instinct. Pana la urma, daca nu am fi evoluati ne-am trage-o din prima cu prima fiinta pe care o vedem. Este un pic de evolutie in comportamentul nostru, insa adevarata dovada a evolutiei noastre nu consta din obiceiurile noastre de a ne gasi un partener.

Apoi, dragostea este un termen extrem de vag si cred ca are atatea definitii cate persoane exista pe planeta asta. Da, pentru unii este nevoie de o conexiune intelectuala, pentru altii este vorba de o conexiune fizica, pentru altii este vorba de o combinatie intre cele doua, iar pentru altii este vorba de cu totul si cu totul altceva.

Nu poti spune neaparat ca un individ nu este evoluat doar pentru ca isi doreste pasiune de la relatii. Daca este vorba de un psihopat sau un sociopat care a cautat toata viata un sentiment descris in toate cartile si in toate scenariile, sentiment pe care nu l-a putut gasi si nu l-a putut intelege? Acel individ se va axa pe ceea ce ii este la indemna si anume atractia fizica pentru ca pe asta o simte. Poti spune ca un astfel de individ nu este evoluat? Sunt o gramada de psihopati/sociopati cu minti stralucite.

Daca este vorba de un individ asexual ca si tine? Care desi nu simte nimic este curios sa simta si vrea sa simta o astfel de senzatie? Va cauta pasiunea in toate relatiile care ii ies in cale si se va axa pe astfel de relatii pentru ca va fi continuu in cautarea unui sentiment pe care este incapabil sa il simta. Vrei sa spui ca o astfel de persoana este neevoluata? Mie mi se pare o persoana destul de complexa, pentru ca este capabil numai de relatii bazate pe atractia comportamentala, insa este incapabil sa simta atractie fizica, pe care este curios sa o simta.

De asemnea, majoritatea oamenilor inteligenti au avut un comportament promiscuu. Uita-te la Einstein. Vrei sa spui ca el nu era evoluat?

Concluzia este ca dragostea nu este ceea ce determina evolutia umana. Dragostea este un aspect al evolutiei umane. Cel mult. De cele mai multe ori nu este nici macar atat. Dragostea este o emotie bazata pe instincte cu definitii individuale. Emotiile nu au fost niciodata baza evolutiei umane si nici nu cred ca vor fi.

| SteelShadow explică (pentru OoBunnyoO):

Așa-i! Dar vă dați seama cât pierdem din cauza asta? Dar crede-mă că mi se pare de groază că, in majoritatea cazurilor, atracția fizica și/sau sexul reprezintă 90℅ dintr-o relație. Nu mi se pare firesc. Nu mai zic de vârstele din ce în ce mai fragede la care se începe practicarea multor plăceri ciudate, ori problemele create de acestea. Dar în fine, deja dăm intr-altele... Dacă stau bine si ma gândesc, nici statutul femeii (care pe vremuri era denigrat cu desăvârșire) nu a ajuns unde trebuie. Personal, merg pe ideea că se poate mai mult de atât si am sperat că s-a mai schimbat ceva în bine, dar se pare că aceste relații nu au șanse prea mari să se îmbunătățească.

| RAY a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Pe masura ce omul a evoluat a putut percepe iubirea tot mai puternic, el a devenit tot mai constient de propile sentimente, baza evolutiei umane a fost ratiunea?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Iubirea nu a inceput sa fie perceptua tot mai puternic cu evolutia. Pasiunea a ramas pasiune care este la baza instinctului. Dragostea intensa a ramas tot la o durata de trei ani.

Dragostea combinata cu atasamentul camaderesc, cu faptul ca te gandesti mai mult la binele celuilalt decat la binele tau (chestie care sunt convinsa ca se intampla mai mult in filme decat in realitate si chestie care oricum tine de semantica - pana la urma de unde stii ca binele celuilalt nu iti face bine si tie si ca de fapt nu o faci pentru tine? Dar asta, pentru alta data.
Oricum, pasiunea acompaniata de sentimentele mai complexe care ne fac sa ramanem cu celalalt in momentul in care pasiunea determinata de hormonii din creierul nostru se diminueaza, asta este dragostea care vine odata cu evolutia. Iar dragostea asta nu s-a dezvoltat neaparat datorita ratiunii umane, adica omul nu s-a gandit constient ca asta este tipul de dragoste cel mai bun sau ca numai oamenii neevoluati au ramas la faza de pasiune, ca sa spui ca a fost pe baza ratiunii, ci astfel de sentiment care a venit la pachet odata cu dezvoltarea cognitiva a omului, pe langa alte lucruri, precum dezvoltarea obiceiurilor sociale.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SteelShadow):

Instinctele si nevoile primare sunt chestii la care evolutia nu va lucra din simplul fapt ca suntem animale si nu roboti.

Cand spui ca vezi pe cineva stand intr-o relatie doar pentru sex eu deja vad o dovada a evolutiei umane. Sta intr-o relatie. Lupta impotriva nevoii sale de a sari din floare in floare (pentru ca omul nu este monogam) pentru a se acomoda cerintelor societatii si a sta intr-o relatie stabila. Eu deja vad o dovada a evolutiei. Omul deja isi suprima o parte din instinctele primare.

Sexul este o nevoie fizica, la fel ca mancatul, ca apa, ca nevoia de a merge la toaleta. Daca iei cel mai educat om de pe planeta si il lasi fara mancare o saptamana, in momentul in care ii dai de mancare va uita de maniere, de tacamuri si va manca la fel ca un animal. La fel este si cu sexul. Unii oameni au un libido mai scazut si altii un libido mai ridicat. Unii vor ajunge la limita mai devreme, altii mai tarziu, insa oamenii au nevoie de sex. Este programat in ADN-ul nostru, este determinat de hormoni si vei vedea ca oamenii care nu fac sex pentru o perioada indelungata (ani) ajung de cele mai multe ori destul de iritabili. Exceptand acum cazurile in care persoana respectiva este asexuala, insa chiar si atunci, parerea mea personala – nu stiu daca sunt studii pe tema asta – cred ca dupa ani fara satisfactie sexuala o persoana de genul asta poate avea anumite probleme, in mare parte pentru ca in timpul sexului si dupa sex, omul elibereaza niste hormoni care il relaxeaza, iar oamenii care nu fac sex s-ar putea sa aiba hormonii astia in cantitati mult mai mici decat daca ar face sex. Insa chiar si asa, unii au nevoie de cantitati mai mari de oxitocina si dopamina pentru a se simti relaxati, cantitati pe care nu le elibereaza practicandu-si hobby-ul preferat.

Ideea la care ma duc este ca nevoia sexuala nu este rationala. Este determinata de hormoni pe care nu ii controloam. Iar diferentele dintre libdoul unuia si libidoul altuia sunt datorate de aceste cantitati de hormoni care vor alterna de la individ la altul. Asa ca poate ce tie ti se pare normal, ca ar trebui sa facem sex o data pe luna, poate altuia i se pare ca ar trebui sa aiba sex de trei ori pe zi, pentru ca asta este nevoia lui, determina de schimbarile hormonale din corpul sau iesite din sfera sa de contrul. Evident, un om de genul asta, nu va sta sa caute o persoana cu care sa se contecteze pe plan individual pentru ca el are nevoie de sex si are nevoie de sex mereu. Pentru el sexul este important. Asta nu inseamna ca mintea lui nu este capabila de rationamente complicate. La fel cum un om caruia ii place sa manance exagerat de mult doar din simplul fapt ca corpul sau (scuze de cacofonie) elibereaza exagerat de multi hormoni care il fac fericit (comparativ cu restul populatiei) in timpul mesei. Nu poti spune ca omul asta este idiot doar pentru ca elibereaza foarte multa dopamina si oxitocina cand mananca.

Prin urmare, nevoile si satisfactia pe care oamenii o au in timp ce isi satisfat aceste nevoi este o chestie individuala si nu are nicio legatura cu dezvoltarea cognitva. Este vorba de niste hormoni care lucreaza intr-un fel la unul si intr-un fel la altul, hormoni pe care omul nu ii poate controla.

Cat despre practicile sexuale la care recurg tinerii, astfel de practici exista de mult. Inainte fetele erau maritate de la 12, 13 ani si faceau copii de la varsta asta. Doar in prezent oamenii au inceput sa creada ca nu suntem inca pregatiti psihic pentru a incepe viata sexuala de la 12 ani. Insa personal nu stiu daca asta este adevaratul motiv sau faptul ca daca toti copiii ar incepe sa faca sex de la 12 ani ne-am trezi cu tone de copii pe care parintii de 12 ani nu i-ar putea creste sau si mai rau ar cauza tot felul de complicatii precum decese atat al copilului, dar si al mamei, in foarte multe cazuri. Prin urmare a fost nevoie de impunerea unor reguli (legislatia), iar conceptul comun despre varsta potrivita in care trebuie sa iti incepi viata sexuala s-a schimbat.