| XelaAnandi a întrebat:

Salutare, TPU!
Eu și prietenul meu avem contact sexual neprotejat de ceva vreme. Recent, menstruația mea e puțin mai redusă cantitativ, are o culoare maro și mici bucățele de membrană, fiind destul de apoasă.
Nu cred că sunt însărcinată (am să fac un test după menstruație), dar oare există posibilitatea?
Țin să menționez că sunt studentă, stau la cămin, unde băile sunt comune, iar de cele mai multe ori (deși mă feresc de contactul cu capacul), sunt și murdare.
De menționat faptul că momentan, în timpul acestei menstruații ciudate, am parte de mâncărimi în zona genitală, durerea extindzându-se pe clitorist. Sunt într-adevăr destul de sensibilă, atât la bacterii, cât și la gelurile de duș. Ar putea afecta această infecție menstruația în așa mod? Încât să fie redusă cantitativ, maro/brun-roșcată, apoasă și cu mici particule roșii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia este un proces fiziologic sustinut si provocat de cei 2 hormonii femenini; estrogen si progesteron. Inceperea menstruatiei reprezinta intotdeauna garantia ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului deci este exclusa posibilitatea sa existe o sarcina chiar si ipotetica. Mancarimea (pruritul) resimtita la nivel genital (vulva si clitoris) poate fi cauzata de o infectie cu o anumita bacterie sau ciuperca insa aceasta nu poate influenta cantitatea de menstra eliminata. In cazul tau se recomanda o vizita cat mai urgenta la un cbinet ginecologic pentru o examinare cat mai amanuntita, in vederea prescrierii unui tratament adecvat. Multa sanatate.

| XelaAnandi explică (pentru corbulalbrosu):

S-a făcut mai bine toată treaba happy Pot spune că în a 3-a zi (ultima), a intrat pe făgaș normal.
Am să consult un ginecolog după tot tărăboiul cu 1 Decembrie.
Totuși, sunt curioasă. Am citit de așa numita... menstruație peste sarcină. Știi să-mi spui ceva legat de asta? Am înțeles că poți fi însărcinată și să ai menstruație de implantare.
Iar concret, infecția în sine afectează compoziția menstruației?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru XelaAnandi):

Menstruatia falsa/peste sarcina se poate produce, dar se intampla extrem de rar si in nici un caz nu poate fi confundata cu o menstruatie obisnuita/normala deoarece cea falsa presupune doar niste sangarari cu totul nesemnificative si total diferite ca timp, cantitate, culoare, flux zilnic, etc. Sangerarea de nidatie/implantare se produce de asemenea extrem de rar si poate fi/este reprezentata prin 2 -3 picaturi de sange. O infectie de orice natura ar fi ea, nu va afecta niciodata compozitia sau cantitatea de menstra eliminata.

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Mergi la ginecolog, frumoasa studentia, e perioada in care vei strabatate cat mai multe cearsafuri, ai grija, nu te mai risca la sex neprotejat ca nu sti ce boala avea partenerul, fa intotdeauna protejat

| Emilian65 a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog, explica-i problema ta si el te va ajuta sa scapi de problema care o ai.