| alexutzu1896 a întrebat:

Sunt clasa a12a si am o mare problema cu care ma confrunt de o gramada de ani, aceea de a nu reusi sa-mi fac o prietena. Am tot incercat, din clasa a9-a cand imi placea de o fata, dar ei nu prea ii placea de felul in care ma imbracam, asa ca mi-am schimbat stilul, apoi ea a inceput sa profite de starea materiala ceva mai buna a mea pana acum in clasa a12-a cand nu plac nicio fata, pentru ca am vazut ca mai toate stiu sa profite. In fine, nu aceasta este problema mea, ci singuratatea, chiar daca am avut unele relatii scurte ce-i drept, intre timp, dar si faptul ca nu reusesc sa gasesc o fata alaturi de care sa pot avea o relatie serioasa, de durata. Am incercat absolut orice sfat care mi-a fost oferit, dupa cum am mai spus, de la schimbatul stilului in care ma imbracam pana la schimbarea atitudinii, capatarea de tupeu si a fi mai deschis. Tot nu a mers. Si nu pot intelege niciodata unde gresesc, am facut orice am putut, si chiar consider ca nu mai am nicio sansa atunci cand vad cum la unii baieti vin fetele singure si se baga ele in seama, fara ca macar sa ii cunoasca. Chiar mi-as dori sa aflu cum este posibil, sau macar ce ar trebui sa fac pentru a avea o relatie serioasa si de durata, pentru ca in momentul de fata sunt blocat cu o viata monotona, aceea de a merge la liceu de dimineata pana la pranz, apoi de a sta la calculator de la pranz pana noaptea. Multumesc anticipat si astept niste raspunsuri serioase, care sa se afle in tema.

4 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Eee...vezi aici e problema ca te-ai ingropat in calculator si acolo iti refulezi tot ce aduni in tine! Trebuie sa iesi cu prietenii, sa socializezi asa te vor cunoaste si fetele adica intri intr-un anturaj, vei vedea ca vei fi privit altfel. Si daca iti place o fata intereseaza-te ce pasiuni are, ce-i place, sa stii ce subiecte sa abordezi, apoi pe fb, intri in discutii si-i propui o iesire vei vedea ca totul se va schimba. Multa bafta!

| RAY a răspuns:

Foarte mult conteaza aspectul fizic daca nu e atractia aia chimica ca tu cand vezi una frumoasa ai o placere sa o vezi e si fetele sa stii ca ele la fel simt cand vad un baiat frumos, faza cu sufletul conteaza imi imaginez ca sti deja ca e vrajeala, nu e rau ca ti-ai schimbat stilul vestimentar a fost o evolutie pentru tine insuti m-as bucura daca i continua sa te scimbi nu doar hainele si caracterul tau sa devi mai hotarat, indiferent cu fetele sa nu le cumperi din prima de toate,sa nu fi milog,disperat dupa ele,sa fi un barbat adica calitati alfa momentan esti beta la caracter, fetelor le plac barbaticu trasaturi de mascul alfa,desigur degeaba ai tu trasaturi daca nu arati bine,conteaza inaltimea,fata simetrica, abdomenul daca e burtica e aiurea,daca ai muschi la brate,vocea cum o ai daca o ai groasa sau subtire,conteaza multe,daca nu arati bine la fizic remarcate prin caracter, situatie financiara, acma ca au profitat de tine pai man de ce sa fi stat cu tine daca nu te placea? au stat pentru banii tai, majoritatea fetelor stau pentru banii nostri, intr-un studiu efectuat pe multe femei din mai multe tarii a dovedit ca daca barbatul ala mic de inaltime, urat i sa crescut salarul /venitul de 10 ori mediul in tara aia sansa sa fi avut o intarnire a crescut de la 10/20% la 70, 80%, dupa cum vezi daca nu esti frumos macar te poti remarca prin statut fianciar, daca ai fi frumos tear baga si pe tine in seama fi fara griji, multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata, dar niciodata, sa nu te schimbi pentru nimeni. Cine te va placea, te va placea asa cum esti. Iesi afara, socializeaza, nu mai sta ca o leguma (ca mine) toata ziua in casa. Cercul meu de prieteni se limiteaza la 6-7 prieteni, deci nu cred ca esti intr-o pozitie mai nefavorabila decat sunt eu. Totusi, acei prieteni fac cat 100 big grin.

| Ihvnnm a răspuns:

Hei! Bine, poate nu sunt in masura sa dau sfaturi pentru ca eu sunt mai mica (a 10-a) dar sper ca te va ajuta ce iti voi spune. Si eu am cam aceiasi problema, doar ca din punctul de vedere al unei fete. Adica, am unele prietene care numai baieti viseaza toate ziua si toti colegii le baga in seama, in timp ce pe mine simt ca ma cam ignora. Asta este. Stii, si eu imi doresc de multe ori sa vorbesc mai mult si cu baietii, dar imi dau seama ca nu ma voi simti niciodata la fel cum se simt prietenele mele, pentru ca nu sunt genul meu. Pur si simplu suntem diferiti. Daca iti doresti prieteni mai de gasca, lasa teama si neîncrederea pentru ca (bineinteles in cazul in care nu sunt rautaciosi sau fitosi happy ) cei care se comporta asa, sunt de obicei sangvinici, care nu analizeaza totul si nu stau sa se gandeasca la tot ce faci. Eu de multe ori simt ca prietenii imi observa toate problemele doar din cauza ca ma gândesc prea mult la ceea ce cred ei despre mine. (gânditul peste masura, in engleza se numeste overthinking). Daca vrei sa ai un grup de prieteni care sa te inteleaga perfect, este cam greu. Adica, asa poti ori sa iti faci grupul tau, ori sa ai 1, 2 sau 3 prieteni mai apropiati, ori sa ii acepti pe cei din grupul in care vrei sa intri.
Avand aceste dificultati pe care le ai tu, este posibil ca temperamentul dominant sa fie temperamentul melancolic. Chiar daca melancolicilor nu le este la fel de usor stabileasca relatii ca si sangvinicilor, odata ce le stabilesc, aceste sunt de obicei de calitate si de lunga durata.
Pe de alta parte, daca vrei sa intri intr-un grup, trebuie sa iti faci curaj si sa te integrezi. Poate ca la inceput va fi mai greu dar pe urma te vei obisnui. La inceput poti vorbi cu un prieten sau 2 care fac parte din grupul respectiv si ei te vor ajuta mai mult sa te integrezi. Acum cateva saptamani am fost cu sora mea intr-o tabara. Acolo erau cativa adolescenti din acelasi oras, care se cunosteau si formau un grup si altii care erau din orase diferite (inclusiv noi) si care se cam plictiseau (pentru ca nu orea ne cunosteam). E drept ca aici am avut noroc cu sora mea care este mai curajoasa, dar, cum ti-am spus, prietenii tai te pot ajuta si pe tine. Asa ca am intrat in acel grup si ne-am simtit foarte bine. Ideea este ca, daca asta este ceea ce iti doresti, este bine sa iti exprimi tu dorinta si sa iei tu initiativa, pentru ca ei, ca si grup, nu pot sa mearga sa intrebe cine mai vrea sa faca parte din grupul lor.
In acelasi timp, pentru a nu mai simti singuratatea (in cazul in care nu poti fi mereu cu grupul de prieteni), poti sa incerci sa iti descoperi o pasiune, un hobby. Pe urma, poti cauta o persoana care are preocupari asemanatoare cu ale tale. (daca e fata, ti-ai facut rost de o posibila prietena, daca e baiat, de un prieten de care poti deveni mai apropiat). Mie de exemplu, imi place tenisul. Atunci când ma plictisesc si nu ma pot intalni cu grupul de prieteni, merg cu tati sau cu 1-2 prieteni la tenis si ma simt foarte bine.
Cam asta este. Sper ca te-am ajutat... Pentru orice sfaturi in privinta relatiilor, ai putea consulta si un psiholog. Chiar daca nu prea exista "traditia" asta prin Romania, consider ca este un lucru complet normal si sunt convinsa ca este o persoana in masura sa iti dea niste sfaturi in domeniul asta. De asemenea, chiar daca esti a 12a, nu te da inapoi de la a vorbi cu parintii. Sigur te vor ajuta si sfaturile lor.
Daca consideri ca te mai pot ajuta cu ceva, poti sa imi lasi mesaj in privat. Mult succeswinking