| AlinPopescu1 a întrebat:

Salutari TPU! Dau funda si multumirile mele sincere!

Am 17 ani. Maine am prima mea intalnire din viata mea cu o fata draguta pe care am cunoscut-o acum doua zile, ea fiind dintr-o clasa paralela.
Am invitat-o la o inghetata.
Neavand experienta in acest domeniu, am urmatoarele intrebari:
-se presupune ca eu trebuie sa platesc nota, nu?
-despre ce ar trebui sa vorbesc?
-ar trebuie sa mai mergem pe undeva dupa? (m-am gandit la o plimbare prin parc)
-ar trebui sa o intreb la prima intalnire daca vrea sa fie prietena mea/sa o sarut?
-ar trebui sa o conduc acasa?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Hmm! O sa fiu scurt. Majoritatea fetelor vor un baiat gentil, dragut la infatisare, nu cu bani dar nu sarac etc, adica viseaza la Printul pe cal alb din povesti. Cand il gasesc acesta se dovedeste a fi previzibil si plictisitor si si se arunca in bratele primului manelist care coboara din autobuz tatuat cu chistocul in coltul gurii si belciug in nas. Dupa aia pentru ca nu e apreciata mai cunoaste cativa pana ajunge la tine. Atunci e in dilema daca trebuia sa ramana cu nr 5 sau 16 dar ajunge la concluzia ca vrea cate ceva de la fiecare pentru ca unul singur nu cumuleaza tot ce isi doreste si incepe sa-i amestece. Uneori e gluma dar si glumele sunt din viata. primul capitol e ca sa nu-ti faci iluzii cand le vezi ca par sfioase si dragalase inocente. Tu insa nu trebuie sa te sperii, achita nota, ofera mai multe vatiante de program ( trebuie sa faci propuneri cat mai multe sa arati ca ai mintea destupata), intreaba daca iti accepta sa ai placerea de a o conduce ( poate nu vrea ca mai are o intalnire ), spune-i ca a fost cea mai buna zi a ta ca ti-a acordat incredere si sa para ca astepti un raspuns, intrebi daca mai accepta o intalnire, discuta banalitati si cu ce te ocupi, ce hoby ai, nu te sparge in figuri fii natural, fii tu nu altul, spune-i ce ti se pare frumos sau interesant la ea, nu sari s-o saruti din prima eventual ii intinzi mana, trebuie sa o simti prin privire gesturi etc. Important e sa o faci sa se simta bine dar reteta universala nu este. Sunt multe de spus dar nu din povesti se invata ci din practica. Nu le-am pus eu in ordine dar ma intelegi. Cel mai important e sa afli si tu daca e fata care ti-o doresti ca abia incepi s-o cunosti. Daca nu e, nu vei fi interesat sa faci mare lucru pentru relatie si daca o tii asa scade si cota ta pe piata ca te vorbeste ca nu esti bun de nimic. Nu e greu dar nici usor insa asta e farmecul. Nu intreba din prima de prietenie ca nici ea nu stie, spui doar ca ai fi bucuros s-o mai vezi s-o cunosti mai bine. Nu da impresia ca te-ai indragostit la prima vedere fara s-o cunosti ca e periculos pentru tine, zice ca asa faci cu toate. Vezi ca le place gluma ( de bun simt ) si joaca insa nu sa para ca esti chiar copil. Dragu' mosului - mai e ceva - placerea e si invatarea in care ai pornit, ai multe de aflat.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu uita ca au un simt de observare excelent si il folosesc la maxim + au instincte pe care noi nu le avem, nu incerca sa le pacalesti ca nu prea merge si nu e de onoarea ta si nu te pacali nici pe tine ca nu merita.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asa, si nu fii nici mut nici nu monopoliza sa vorbesti numai tu si numai despre tine, asculta, las-o sa vorbeasca dar nu ca o moara la care nu se termina curentul si taratea niciodata, pune intrebari, cu masura dar afli lucruri despre ea si remarca ca esti interesat de ea - Du-te la biblioteca la raftul de psihologie si o sa gasesti carti care te intereseaza si te ajuta si cand stai de vorba cu oricine. arata respect pentru toata lumea ca daca nu arati stie ca si cu ma-sa nu prea o sa ai. Apoi daca ajungi sa te prezinte cuiva din familie sa stii ca esti mare - tu esti ala... Mai vezi si asta ca e haz si hazos de adevarat - https://www.youtube.com/watch?v=4uf3Prl8JWA

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Sunt bune ideile tale de a te apropia de ea. Numai sa accepte ea aceste idei. Daca accepta, continuati ce ati inceput.

| WaterDrop a răspuns:

Ma uit la raspunsurile de mai sus si vad o generatie de piti intretinute si barbati epilati laughing Probabil o sa fii si tu un alt pres printre ei.

1) NU platesti tu nota! Este curva ta sau ce? O platesti sa stea cu tine sau o face din placere? Aberanta treaba asta. Daca vrei o sugativa, du`te la librarie.In cel mai bun caz ii spui ca platesti tu acum si o face ea data viitoare.Platesti tu dupa ce aveti deja o relatie.

2) Despre ea si punct. Atat! Doar despre ea si despre ce ati face voi impreuna.Sa nu te puna dracu sa vorbesti despre tine sa o faci sa adoarma.Si cand o faci fii scurt si nu da toate detaliile.Vei avea destul timp sa vorbesti despre tine. Pune`i intrebari la care va fi nevoita sa povesteasca mult si tu gandeste`te la meci sau ce vrei tu, in timp ce mai dai din cap, semn ca o intelegi.

3) Dupa ce? Puteti manca inghetata plimbandu`va desi ati putea merge intr-un loc dragut de preferat cu canapele ca sa poti sta langa ea sa o atingi.

4) NU o intrebi niciodata daca vrea sa fie prietena ta.O saruti direct atunci cand simti ca va fi momentul.

5) NU daca nu ai sarutat`o sau nu sta intr-un cartier de tigani.Are si ea picioare sau poate vrei sa o cari si in carca?

Pacat, cred ca totusi vei ajunge un pres ca si tipi astia de mai sus.De raspunsurile lor nici nu mai zic, de asta saliveaza toate dupa un baiat care este exact opusul tau.Si sa stii, tot cu unul ca ei te va si insela.Generatie de nimicuri.Presimt ca vei reveni cu o intrebare de gen "Cum sa imi revin din plans sau ce sa fac findca m`a inselat"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Cred ca te pot ajuta.O sa mă pun in locul ei si o sa iti spun ce as face daca as fi invitata in oras.Deci:Mi-ar plăcea ca persoana care m-a invitat sa fie cat mai deschisa si sa mă întrebe anumite lucruri,gen:ce îmi place sa fac,daca am timp de o relatie, hobby-uri, materii preferate, etc... Apoi, as vrea când terminam,(si sa fiu intrebata in timp ce mâncăm daca vreau sa fiu cu respectivul si daca zic da.)sa mă tina de mana si sa mă conduca acasa.A doua întâlnire ar di ok daca i-ai duce un trandafir rosu si ai scoate-o in parc.Asa nu va duceti intr-o zi in nu stiu cate locuri, ca dupa va plictisiti. Sper ca te-am ajutat. Distractie placuta!

| ALittleDeath a răspuns:

Mi se face rau cand vad cum iti faci griji pentru fiecare detaliu.
Crede-ma, degeaba iti planifici fiecare pas. Se va intampla ceva si nu o sa mearga conform planului. O sa vina totul de la sine, nu e mare branza.

Dar da, ar trebui sa platesti tu inghetata aia daca ai invitat-o.

| WaterDrop a răspuns (pentru ALittleDeath):

S`o crezi tu ca primesti vreo punga de cirese gratis.Auzi la ea.

| ALittleDeath a răspuns (pentru WaterDrop):

Halaughing

| sorana2998 a răspuns:

Heiii! In primul rand, da tu platesti nota, o lasi pe ea sa isi aleaga inghetata indiferent de pret. Ii poti cumpara si un suc. Despre vorbit, totul vine de la sine nu trebuie sa ai un discurs. Nu o saruta din prima. Sarut-o la sfarsit inainte de plecare si o si poti intreba daca vrea sa fie prietena ta. Apoi, daca ea refuza ca tu sa o conduci, nu o condu. Deoarece se poate ca ea sa nu vrea ca parintii ei sa stie de viitoarea relatie. Puteti merge in parc sau la o cafenea. Multa bafta!

| Carabus_Raluca_1998 a răspuns:

Hmm, o sa fiu scurta. Majoritatea fetelor prefera un baiat direct, care sa poata sa le apere, chestii din astea. E logic ca trebuie sa platesti tu, asa o sa pari un gentleman.Ar fi o idee draguta sa mergeti dupa la o plimbare in parc, dar sa nu fie nici un loc supper aglomerat, ceva mai linistit. In timpul plimbarii intreab-o despre ea, lucrurile preferate, hobby-uri, si poti sa pui si intrebari mai ciudate (gen, "Daca te-ai putea intoarce in timp care ar fi primul loc in care te-ai intoarce?" sau chestii de genu, asa o sa mai destinzi atmosfera), in loc sa o intrebi direct daca vrea sa fie prietena ta, ai putea mai bine sa o intrebi daca ar mai vrea sa iesiti la o intalnire, astfel iti dai seama daca ii place compania ta, (iar despre sarut, hmm, nu cred ca e cel mai indicat la prima intalnire, dar, daca si ea arata ca vrea asta, ai putea sa o faci), si cu siguranta trebuie sa o conduci acasa, mai ales daca este seara (Si daca spune ca nu trebuie, poti sa-i spui ca un domn nu lasa o domnita asa frumoasa ca ea sa umple seara, cand pandesc atatea pericole prin jur, sau chestii de genu. Cam asta e parerea mea, acum, faci ce crezi tu de cuviinta, oricum, sper ca te-am ajutat.