| z99fun a întrebat:

Salutari tuturor! Cum se poate stabili o relatie de iubire bazata pe sinceritate in conditiile zilelor de azi: 5 zile pe saptamana din 7 la serviciu, dupa serviciu ore de master la facultate? Dispunem de metode de socializare multe (internet, telefonie mobila etc.), dar cam slab folosite pentru socializare. Mie oamenii imi par a fi doar pentru ei, nu imi par deschisi. E doar o viziune proprie sau simtiti si voi acelasi lucru? Voi cum v-ati cunoscut partenerul/a de viata?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Comunicarea este importanta intr-un cuplu, dar sa stii ca daca vrei, timp este suficient. Eu mi-am cunoscut sotul la o lansare de carte. El locuia in Bucuresti, eu la Craiova, cunostinta comuna care a organizat evenimentul statea la Timisoara. Timp de mai multe luni am avut o relatie la distanta (vreo 6 luni). Eu lucram si invatam pentru un mare examen, el lucra foarte mult. Vorbeam la telefon cam de doua ori pe saptamana, cate 5-10 minute (nu e o metoda de comunicare indelungata) si pe messenger cam cate o jumatate de ora pe saptamana (de obicei sambata seara). ne vedeam cam o data la doua luni, cate o jumatate de zi. In toate aceste conversatii am fost mereu amandoi foarte sinceri si deschisi, nu am mintit si nu am ascuns nimic. Apoi eu am luat examenul si m-am mutat la Bucuresti. Stateam intr-un camin, lucram mult, asa ca vorbea tot cam de doua ori pe saptamana cate 5-10 minute la telefon si nu mai aveam net. Ne vedeam de obicei in weekend si adesea petreceam timpul impreuna de sambata la pranz pana duminica seara (inclusiv noaptea de sambata). Discutam mult si despre orice, eram sinceri si deschisi.
Apoi am locuit impreuna si locuim impreuna de 11 ani si jumatate. Sunt zile in care ne vedem la 8.30 seara, sunt zile in care eu sau el suntem plecati din localitate (mai ales weekendurile) cu probleme de serviciu. Dar mereu ne gasim macar o jumatate de ora in care sa stam impreuna (evenbtual imbratisati) si sa vorbim. Nu prea am intalnit oameni care sa fie egoisti si centrati numai pe ei. majoritatea oamenilor pe care ii intalnesc eu sunt deschisi si sinceri.

| GdX a răspuns:

Suntem mai interconectati ca niciodata, dar suntem mai tacuti ca niciodata. Se pot lega relatii, daca stii sa-ti organizezi timpul. Este greu, dar se poate. Si ai dreptate, oamenii in marile orase au devenit un fel de caini, fiecare pentru bucata lui, si asta datorita programului de lucru, distantelor mari pana la serviciu, poluarii, aglomeratiei, haosului. In oraselele de provincie si in zonele rurale oamenii inca sunt deschisi.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru GdX):

Da sunt deschiși sa bârfească si sa pândească ce faci laughing) E greu sa găești un oameni cu care sa rezonezi uneori prefer sa ies și singura la o cafea și narghilea decât însoțită de o companie proasta. Legat de relații intime, poligamia este reala dar putini o accepta și în orice relație amoroasa sexul e important pentru detensionare, iar serotonina e cel mai "mișto drog".happy

| RAY a răspuns:

In primul rand omul e poligam asta e adevarul biologic al naturi umane,monogamia e o minciuna inventata de religie si atat,niciodata in istorie omul nu a fost monogam,nu exista o singura primata monogama nici macar pasarile nu sunt monogame si doar pe sezon, dorinta sexuala exista indiferent de cat de indragostit ai fi,reprimarea dorinteti sexuale duce la complexe,frustrari,depresie, nervozitate, stres, nu exista partener de viata e un mit, si eu o data credeam in acest mit si am fost dezamagit pentru ca natura umana nu este una monogama, oamenii sunt ipocriti si traiesc din iluzi atat

| seth2016 a răspuns:

In ziua de azi depinde cum iti stabilesti prioritatile si ce concesii faci. Cam greu sa le ai pe toate, si salariu mare si relatie OK si iubire si timp de distractie si sex de calitate etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta un app pentru asta.