| DarkBlue17 a întrebat:

Sarcina? Buna ziua. As dori sa imi spuneti parerea dvs. Acum doua luni mi-am inceput viara sexuala, luna trecuta ciclul mi-a venit pe 26 ( august), la 29 de zile fata de luna trecuta (de obicei imi venea la 26, 27 de zile). In urma cu vreo 2, 3 saptami am avut iar contact sexual, cu prezervativ si fara ejaculare inauntru. Acum au trecut 31 de zile si ciclul tot nu mi-a venit, simt sanii durerosi, ieri am observat niste pete usor maro si ma asteptam ca astazi sa imi vina normal. Credeti ca e sarcina? Contactul sexual deregleaza ciclul? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca a existat protectie totala la fiecare partida de sex, nu ai motive de ingrijorare.
Daca protectia nu s-a folosit de la inceputul partidei de sex si a-ti avut si momente fara protectie, chiar si pentru 10 secunde, atunci apar si riscuri de sarcina, chiar daca nu a ejaculat in tine.
Un test de sarcina poate fii facut la 7-10 zile de la intarziere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca esti intr-o perioada in care in organismul tau se produc schimbari de natura hormonala ceea ce iti afecteaza ciclul menstrual care este deocamdata neregulat. Lungimea fiecarui ciclu menstrual este mereu determinat doar de activitatea si functionarea glandelor endocrine care dirijeaza producerea hormonilor feminini si in special al estrogenului care determina momentul de producere a ovulatiei de fiecare data. Deoarece ati folosit atat protectie si ejacularea spermei a avut loc doar dupa ce penisul a fost scos din vagin, se poate aprecia ca in urma sexului amintit nu putea sa se produca o sarcina. De asemenea se pare ca sexul a fost intretinut si in afara perioadei fertile a actualului ciclu menstrual. Durerea aparuta la nivelul sanilor cat si acele pete care reprezinta mici sangerari pot fi considerate ca de fapt reprezinta simptome premenstuale si in urmatorul interval de timp se va porni negresit si menstruatia. Spre stiinta ta si a altor fete NICIODATA un contact sexual nu va afecta sau deregla ciclul menstrual deoarece acesta se produce exclusiv hormonal. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, este exclusa o sarcina.

| BiancaT17 a răspuns:

Clar nu esti insarcinata...ti-a intarziat din cauza inceperii vietii sexuale. Asa ca stai linistita, mai ales ca nu a ejaculat inauntru!