| anonim_4396 a întrebat:

Saut. Am o problema "sentimentala" si va spun foarte sincer nu vreau batai de joc sau jigniri! Va rog cei care credeti ca este "amuzanta" aceasta problmea trimitetimi toate jignirile si comentariile banale pe Mesaj privat. Nu am nevoie decat de un sfat sincer si serios!

Totul a inceput cand prin liceu am vazut o fata. nu mam bagat eu in seama pentru ca sunt o persoana timida si mai profunda nu ma las inpresionat asa usor! Dar cand am vazut-o din nou in acest an pot zice ca m-am schimbat doar pentru a o inpresiona aceasta fata. Multi dintre voi care vor citi aceasta problema vor zice o e copil, o e obsedat. sau mute alte comentari banale.

Nu! Sunt un baiat de 16 ani care s-a "indragostit". de cand a inceput anul scolar nu cred ca au trecut mai mult de 10 minute din care 2 sa ma gandesc la ea jur!
De cateva zile m-am interesat de aceasta fata foarte draguta si foarte frumoasa de care m-am indragostit am aflat lucruri interesante dar si care mi-au pus un semn de intrebare. nu mam aventurat eu prea tare sa ma fac remarcat prin gesturi si "fite". mam mentinut totul sub control dar mi l-am pierdut azi cand am discutat cu ea.

A fost un var la mine astazi (o cunoaste) eu am asat Y! M deschus si m-am dus sa imi termin bicicleta intre timp el a inceput sa discute cu ea de pe adresa mea stiind ca eu tin la ea. Cand am venit in casa el deja e inceput sa o intrebe lucruri destul de "personale" ceea ce mie mi se pare o prostie finnd ca ea nu ma cunoaste pe mine doar din vedere. nu a mai vb cu mine sau alte chiesti sa ma cunoasca mai bine.

A discutat cu el dar nu doresc sa zic doar cateva fraze care mi sau parut ciudate "adica.din punctul meu de vedere...duc o viata ft buna si linistita singura" ( adevarul va iesi la iveala putin mai injos)
Dupa ceteva minute de discuti ii cer nr de telefon si ea imi raspunde" dapai n-ai ce face cu el " --||--- "nuu..ca dupa numa ma trezesc cu telefoaneee..in ora in pauzaaa..peste tot si n-am chef"

Vazand acest ultim rand care i la scris varului meu m-am pus eu la calculator si am incercat sa intrebt aceste lucruri sa ii spun ca eu nu sunt asa si sa imi dea o sansa macar sa ne cunoastem si noi mai bine si ea mi-a zis

"scuzeee da chiar nu mai am incredere in absolut nici un baiat de pe planeta asta. poate de pe alta..."

Acuma sa revin cu o mica descriere si sfatul ce il doresc.

Aceasta fata a stat cu un baiat la care a tinut foarte mult, iar acela si-a batut joc de ea. adica o jignea si o facea de ras dar ea tot tine la el. Multe persoane iau spus ca nu e genu ei si nu trebuie dar...

Intrebarea si sfatul ce vil cer dar va rog fara mistouri ca sincer nu vreau ..eu chiar tin la fata asta si poate ati vazut si sfaturile si comentariile la alte prboleme si ati vazut ca sunt o persoana mai "romantica "si timida.

Cum sa fac ca aceasta fata sa isi dea seama ca eu chiar tin la ea si nu vreau sa imi bat joc de sentimentele ei sau altceva? (mentionez ca nu am comunicat foarte mult cu ea. in afara de salut salut. si pe mess nimic altceva deocamdata).

Cum sa ma comport cu ea, ce sa vb cu ea, cum sa ma uit la ea?
Este vreo sansa ca din discutia de mai sus care a deschiso varu meu ca ea sa ma creada un obsedat?

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu cred, ci mai bine inceqrca sa vorbesti cu ea sincer, si apoiai sa vezi ce e de facut! Oricum nu dispera ci persevereaza, chiar si dupa un eventual refuz! Viata e facuta din provocari si reusite, alternativ si succesiv! Bafta! Atentie la ton, priveste-o in ochi si fi curat si frumos imbracat, pentru ca te va studia si analiza!

| Ea12345 a răspuns:

Eh, ca ce frumoasa e perioada asta!
Tu trebuie sa o convingi ca esti altfel. Fa-i cadouase, scoate-o la suc, spune-i ce frumoasa e..Doar asa o vei face sa uite de ultimul iubit.Cu timiditatea nu vei castiga nimic, crede-ma.

Multa bafta!

| kidutzq a răspuns:

Copile, problema voastra e ca ganditi prea mult si despicati firul in nspemii de ganduri si ipoteze. Spune-i direct ca o placi si vezi raspunsul de la ea. daca te inhibi de la varsta asta, in cativa ani teama ta va fi iremediabila. fa-ti curaj si zi ce simti, fa ce vrei cat esti tanar.NU MAI GANDI ASA MULT. lasa-te un pic dus de val.

| neutrino a răspuns:

La prostia de care dai dovada nu ai nici o sansa. Tineretea nu este o scuza...

| December a răspuns:

Nu esti obsedat. Asa e pe la 16 ani! " Ale tineretii valuri"winking. Poti sa-i spui direct ca-ti place de ea, sau inainte de asta poti sa-i faci niste complimente simple dar sincere! Gandeste-te ce-ti place la ea oricat de simpu sau banal ar fi acel lucru si spune-i. Bafta!

| bianca79 a răspuns:

Ai putea sa te incepi incet, mai intai va imprieteniti, o lasi sa isi dea seama ca poate avea incredre in tine.relatia voastra de prietenie trebuie sa evolueze in timp, sa devina ceva mai mult.cand o fata isi da seama ca poate avea incredere intr-un baiat ajunge sa tina la el.