| Marialavinia95 a întrebat:

Se poate sa imi intarzie ciclul de la antibiotic? Deoarece trebuia sa imi vina deja de 2 zile, am facut sex neprotejat luna asta, dar nu s-a intamplat sa lase ceva... Pareri?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU! Antibioticele nu intarzie ciclul menstrual, dar sexul neprotejat DA!
Fa un test de sarcina DUPA 7 zile de intarziere, ca sa fie facut corect si sa arate realitatea!

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU. Desfasurarea ciclului menstrual care incepe in prima zi de menstruatie si pana in ultima zi, situata chiar inainte de ziua de incepere a menstruatiei urmatoare, este coordonata si dirijata STRICT HORMONAL, astfel ca depinde doar/numai de activitatea glandelor endocrine care poate fi mai mult sau mai putin buna/corecta. Astfel ca, aceasta neincepere a menstruatiei in cazul tau nu are absolut nicio legatura cu acel tratament cu antibiotic. Insa poate avea o posibila legatura cu acel sex neprotejat in cazul in care a fost intretinut in perioada fertile a ciclului menstrual si a ajuns sperma in vagin, sau daca ai noroc in acel caz ''intarzierea''sa fie urmarea unei dereglari hormonale. Multa sanatate!

| Raniaa a răspuns:

Da se poate.
Unele antibioticele dereglează menstruația.