| SuntDoarUnuMic a întrebat:

Sper ca e cineva care ma poate ajuta.Situatia e urmatoarea:As vrea sa stiu daca masturbarea are un efect grav pe termen lung.Pentru ca prima oara am facut`o in clasa a 3a si am continuat usor usor pana am ajuns la 1/zi, iar in ultimul timp nu stiu, dar cred ca m`am indragostit de s`au calmat hormonii prin mine.Vad pareri in stanga si in dreapta ca imbatranesti mai repede pe interior daca se ajunge la asemenea cazuri ca al meu.Tot ce stiu este ca se elimina substante foarte importante corpului omenesc in timpul actului, dar ma gandeam asa... daca abia la 12-13 ani se ajunge la pubertate si atunci iti vine sperma, perioada in care am practicat acest lucru conteaza? pentru ca nu s`au eliminat nici un fel de substante in acel timp.[ma refer la cls a 3a pana ***, m`a lovit pubertateaon the phone

Răspuns Câştigător
| cupcake02 a răspuns:

Nu. Nu dauneaza absolut deloc organismului, ba din contra, are efecte benefice: relaxeaza si elibereaza endorfine in corp (hormonul fericirii). E un act absolut normal care nu cred ca ar putea avea efecte rele.

2 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Nare nicio legatura sperma cu masturbarea chiar daca te masturbezi nu-i nimic grav ca elimini sperma. stai linistitwinking

| tabittha a răspuns:

Deocamdata nu are efecte negative dar ar trebui sa adopti o viata sexuala normala, cu partenera. Bine, asta atunci cand va fi cazul si eu sper cat mai dupa 18 ani posibilhappy. In fine, eu am auzit si sunt convinsa ca acest act are legatura si cu sistemul nervos si daca se repeta zilnic, chiar si la o varsta mai inaintata, ceva se deregleaza acolo pe plan mental. Oricum am inteles ca acum nu mai e asa des caci te-ai indragostit. Bravo tie!