PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Stiti ca exista o ramura a psihologiei, care studiaza exact complexitatea, diversitatea si relatiile dintre oameni din punct de vedere intim, reproducator si sexualitatea umana, numita Psihosexologie?!

http://www.femeii.ro/......hosexolog/

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca stiu e ramura mea preferata sexualitatea umana dar si alte bolii care tin de mintea umana, personal cred ca fara teoria evolutiei umane nu putem intelege sexualitatea umana

| corbulalbrosu a răspuns:

Persoana respectiva trebuie sa fie in primul rand nu doar un foarte bun psihosexolog ci si un foarte bun terapeut.

| PsihoSex explică (pentru corbulalbrosu):

Corbule, terapeutul trebuie sa faca multa pregatire si dupa facultate, si nu e nimic gratuit, nici un curs, seminar sau conferinta de specialitate! Pe e alta parte, la noi, nici mentalitatea si nici posibilitatile materiale nu prea permit oamenilor sa isi permita astfel de consultatii. si stiu destui, care, desi au si master, nu presteaza in domeniu, pentru ca un cabinet e foarte scump, si nu ai nici o garantie ca vei putea trai din asta, dupa ce ai investit o avere in cabinet! Aproape toti care au cabinete, sunt ajutati de parinti sau socri sa supravietuiasca cat de cat, sau mai au alt si alt job part time! A fi bun, devii in timp, pe masura ce acumulezi cazuistica si rezultate pozitive! Nu e deloc usor sa bati la o usa, si sa ceri ajutor pentru ca esti frigida, sau ca nu reusesti sa iti satisfaci partenera, termini prea repede, etc, etc...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru PsihoSex):

Sunt perfect de acord cu tot ce ai spus in raspunsul tau. Ce as putea sa spun in plus? decat doar,, Mult succes.

| Oana92 a răspuns:

Eu stiu! Si vreau sa fiu si eu happy

| PsihoSex explică (pentru Oana92):

Ei, in afara de facultate, trebuie si multe lecturi, cursuri si perfectionari, dar mai ales PASIUNE SI EMPATIE... Dar aici ai parte de o "ucenicie" pe cinste! Chestii "originale" ca aici. nu cred ca mai poti gasi in online-ul romanesc!

| Oana92 a răspuns (pentru PsihoSex):

Permite-mi sa nu fiu de acord ca asta e ucenicie. Prefer sa cred ca in urmatorii 10 ani vor exista mai putin prosti sau cel putin ca ma vor ocoli. Daca in cabinetul meu vor intra oameni care vor avea temeri legate de sarcini nedorite dupa sex anal sau oral, petting facut cu hainele pe ei si altele asemenea am sa ma las de meserie si am sa ma apuc de agricultura.

| VirgiMax_VirgiMax_1984 a răspuns:

Foarte interesant articolul.