| William79 a întrebat:

Sunt atat, atat de doborâtă psihic. Parca toti baietii pe care ii iubesc, de care sunt îndrăgostita, ma urasc, sau ma folosesc sau isi bat joc de mine. Absolut toti, nimeni nu ma iubestesad m-am gândit chiar cum ar fi daca m-as îndrăgosti de o fata si nah.mi-e frica (am 14 ani, nu ma batetilaughing )

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

La varsta asta nu ai cum sa iubesti o singura persoana, esti in continua schimbare, cunosti mereu alti oameni colegi etc. Te indragostesti la tot pasul.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Draga mea, esti un copil. Nu este vremea acum sa te indragostesti, o fetita de 14 ani indragostita este la fel de normala ca o fetita de 3 ani machiata violent cu fardurile mamei, data cu verde pe buze si cu ruj in obraji. E normal sa fii luata in ras si batjocura si sa suferi. pentru un om bun, esti nostima si poate rade cu drag de tine. Un om rau insa te va batjocori pentru prostia de a nuintelege ca fiecare varsta are farmecul ei si ca pentru fiecare lucru exista un timp. E un timp sa fii copil, e un alt timp sa te indragostesti, alt timp sa te casatoresti si sa faci copii, alt timp sa imbatranesti si sa mori. Tu arzi etapele, arunci copilaria la gunoi pentru iubire si vremea trece repede, nimic nu se mai intoarce.
lasa barbatii, traieste-ti copilaria, invata, fa performanta scolara deosebita, ajuta-ti parintii, invata sa fii si gospodina. pe la 16-17 ani vei simti cu adevarat dragostea, te vei plimba de manuta cu baiatul care iti place si el te va placea tocmai fiindca esti inocenta, ai sufletul curat, neintinat de deyamagiri in iubire si de sentimente consumate. Atunci vei avea mai multa minte, vei alege mai bine, nu te vei indragosti de primul venit, ci de un baiat care sa te merite, cu care sa fii compatibila. Si nici nu vei mai arata ca o fetita data cu ruj in obraji, ci ca o mica domnisoara care se pregateste de prima iubire. Nu spun ca atunci nu poti pierde prima iubire, fiindca de obicei se intampla asa. Dar nimeni nu-si va mai bate joc de tine daca vei avea destula minte sa nu te arunci in bratele primului venit.
Daca continui pe calea de acum, cu iubiri la 14 ani, vei ajunge ca la 17 ani sa nu te mai vrea nimeni, sa fii consumata, sa nu mai ai inocenta fetelor de 17 ani, sa fi pierduit deja primul sarut cu un oarecare si sa fii prea batrana pentru varsta ta si prea mica ca sa treci la urmatoarea etapa. Si iti vei asigura o tinerete de singuratate si dispret si o maturitate trista. Respecta-te pe tine insati si respecta-ti varsta. daca te grabesti sa cresti, e ca si cum te-ai grabi sa mori si e pacat.

| minrest a răspuns:

Pai in afara de a isi bate joc de ea sau a o folosi ce ar putea face cu o fata de 14 ani? E timpul sa renunti la incercarile de a avea relatii sentimentale cu baieti. Nu aveti varsta pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Șurubelniță a răspuns:

La varsta ta nu ai cum sa dai de baieti care sa iubeasca cu adevarat iar cei care ar face-o iti spun ca nu te vor atrage cu siguranta. Stai linistita, vei avea destul timp sa intalnesti indivizi care sa te iubeasca.